انواع ابزار دقیق و اندازه گیری معرفی و مشخصات کامل | فروشگاه ابزار مارکت

ابزار های اندازه گیری دقیق و لیزری

در هر صنعت و سیستم تولیدی نیاز به پایش دائم ، کنترل و اندازه گیری پارامترهای مختلف تولید در محیط ، تجهیزات و قطعات از عوامل بسیار مهمِ تولید با کیفیت می باشد که انجام درست و دقیق این وظایف به عهده ی ابزارهای اندازه گیری دقیق و لیزری می باشد که در اصطلاح به تجهیزات اندازه گیری دقیق یا سیستم های اندازه گیری دقیق موسوم هستند.
ابزارآلات اندازه گیری ، کنترل و ابزار دقیق در تمام بخش های مختلف صنعت از اداوات پایه و اساسی بشمار می رود و در انواع مختلف برای پایش و کنترل پارامترهای بسیار متنوع مانند اندازه گیری دما (دما سنج)، رطوبت (رطوبت سنج) ، ضخامت (ضخامت سنج)، سختی (سختی سنج) ، عمق (عمق سنج)، نیرو (نیرو سنج) و... بکار گرفته می شود. واحد های اندازه گیری در این نوع ابزارها مقادیر بسیار کوچک بوده که همین کوچک بودن واحد های اندازه گیری در این تجهیزات نام ابزار دقیق را به آنها داده است
کولیس ، میکرومتر ، ساعت اندیکاتور یا ساعت شیطونکی ، تراز ، گونیا و متر لیزری از معروف ترین و پرمصرف ترین ابزارهای اندازه گیری دقیق می باشند که در هر کارگاه و سایت صنعتی بکار گرفته می شوند.

پرچم دار تولید ابزارهای دقیق در سطح جهان شرکت ژاپنی میتوتویو (mitutoyo) است که بهترین و دقیق ترین سیستم های اندازه گیری دقیق را تولید میکند. از دیگر برند های بسیار معتبر و با کیفیت ابزارهای اندازه گیری دقیق و لیزری می توان به برند اتریشی اینسایز (insize) و آکاد (accud) اشاره کرد که هردو تحت لیسانس اتریش در کشور چین تولید می شوند.

ادامه مطلب بستن