ساعت اندیکاتور چیست؟! کاربرد ساعت اندیکاتور چیست؟!

ساعت اندیکاتور یا ساعت اندازه گیری چیست و چه کاربردی دارد؟!


ساعت اندازه گیری یا ساعت اندیکاتور یکی از پرمصرف ترین انواع ابزارهای اندازه گیری دقیق و تجهیزات ابزار دقیق است که در تمام مراحل ماشین کاری، تراشکاری یا فرز کاری استفاده می شود و در انواع مختلفی مانند ساعت شیطانکی، ساعت اندیکاتور ساعتی یا ساعت اندیکاتور عقربه ای و ساعت اندیکاتور دیجیتال در بازار وجود دارند

کاربرد ساعت اندیکاتور، ساعت شیطانکی یا ساعت اندازه گیری

همانطور که گفته شد از ساعت اندیکاتور برای اندازه گیری در ماشینکاری و تراشکاری استفاده می شود و برای اندازه گیری اختلاف سطح یک یا دو قطعه، یا برای کوپل کردن و هم راستا کردن دو شفت و قطعه، یا برای اندازه گیری و سنتر کردن قطعه ی غیر گرد روی چهار نظام تراش و یا برای سنجش تخت و تراز بودن قطعه ی بسته شده روی گیره و یا سطح کارگیر دستگاه فرز یا فرز CNC استفاده میشود. از مهمترین وظایف ساعت اندیکاتور یا ساعت اندازه گیری کالیبره کردن و تست دقت دستگاه های تراش و فرز و CNC است که هر از چند گاهی برای تنظیم و کالیبره کردن دستگاه بکار برده می شود.

در ساعت های اندیکاتور دیجیتال نمایش اندازه از طریق نمایشگر دیجیتال انجام می شود و در ساعت های اندیکاتور عقربه ای نمایش اندازه از طریق یه صفحه مدرج قابل خواندن است. در ساعت های اندازه گیری عقربه ای، عقربه نمایشگر از طریق چرخ دنده به حرکت در می آید و اندازه گیری را انجام می دهد.

تفاوت ساعت اندیکاتور و ساعت شیطونکی

ساعت شیطانکی یکی از انواع ساعت های اندازه گیری است که برای هم راستا کردن یا الایمنت دو قطعه استفاده می شود و یا برای نصب شفت و یا کوپلینگ موتور مورد استفاده است و یا برای تراز کردن و سنجش اختلاف سطح دو قطعه.
تنها تفاوت ساعت شیطانکی و اندیکاتور نوع میله پراب آنها است که در ساعت اندیکاتور میله اندازه گیری به صورت عمودی بالا و پایین رفته و عقربه را بوسیله چرخ دنده به حرکت در می آورد ولی در ساعت های شیطانکی میله اندازه گیری به صورت حرکت شعاعی است که برای استفاده در برخی از موارد کاربرد بسیار بهتر و دقیق تری دارد به عنوان مثال برای اندازه گیری دو پهنی یا میزان بیضی بودن یک شفت گرد از ساعت شیطانکی استفاده می کنند

انتخاب ساعت اندیکاتور مناسب کار شما

گذشته از برند ساعت اندیکاتور بازه اندازه گیری ساعت اندیکاتور یا ساعت شیطانکی از عوامل مهم انتخاب یک ساعت اندیکاتور یا ساعت شیطانکی است که نسبت به نوع کاری که عموما در یک کارگاه یا کارخانه انجام می پذیرد می توان ساعت اندازه گیری مناسب را انتخاب و خریداری نمود. در ادامه نیز به برخی ویژگی های مهم جهت انتخاب ساعت اندیکاتور مناسب اشاره می کنیم.

دامنه اندازه گیری

بازه اندازه گیری ساعت های شیطانکی یا ساعت های اندیکاتور به طور معمول از 0 تا 10 ، 0 تا 20 و تا بازه های بسیار بیشتر مانند 0 تا 100 میلی متر نیز وجود دارد و در دو واحد اندازه گیری متریک که بر حسب میلی متر است و واحد امپریال که بر حسب اینچ اندازه گیری می کند وجود دارند که به واحد های میلی متری و واحد اینچی نیز معروف هستند.

دقت ساعت اندازه گیری

دقت ساعت شیطونکی یا ساعت اندیکاتور نیز ازعوامل دیگر انتخاب یک ساعت اندازه گیری است که نسبت به دقت مورد نیاز در تولید قطعات و یا نصب و اسمبل قطعات یک دستگاه می توان میزان مناسب دقت را در ساعت شیطونکی یا ساعت اندیکاتور انتخاب نمود.
دقت ساعت های شیطونکی یا ساعت اندیکاتور از 0.001 میلی متر در ساعت های اندیکاتور دیجیتال شروع شده تا دقت های کمتر تا 0.002 و 0.01 میلی متر وجود دارند که در همین دقت ها در واحد اینچی نیز وجود دارند که 0.00005 اینچ و تا 0.0005 اینچ وجود دارند.
در انتخاب ساعت اندیکاتور از مهمترین عوامل انتخاب دقت و بازه مناسب اندازه گیری است و پس از تعیین درست این عوامل می توان برند مناسب را نیز انتخاب نمود.

 

نوع نمایش ساعت

از موارد دیگر در انتخاب و خرید ساعت اندیکاتور نوع نمایش ساعت است که در دو نوع دیجیتال و عقربه ای وجود دارند که غالبا ساعت اندیکاتور دیجیتال از دقت بیشتری برخوردار است و البته خواندن و کاربرد ساعت اندیکاتور دیجیتال بسیار ساده تر از نوع عقربه ای آن است و البته لازم به ذکر است که ماشینکاران یا تراشکاران بیشتر از ساعت اندیکاتور ساعتی استفاده می کنند.

 

پایه ساعت اندیکاتور

برای استفاده از ساعت اندازه گیری که یا ساعت اندیکاتور باشد یا ساعت شیطانکی بهترین راه استفاده از آنها بکار گیری با پایه ساعت اندیکاتور است که در مدل های مختلفی وجود دارند.
پایه ساعت ها برای فیکس کردن و بی حرکت قرار دادن ساعت روی قطعه کار بکار می روند و مناسب هر نوع کاری یک پایه ساعت خاص وجود دارد که از پایه ساعت های مگنتی یا آهنربایی تا پایه ساعت های منعطف و خرطومی در بازار وجود دارند که برای استفاده از ساعت های اندازه گیری استفاده از پایه ساعت اندیکاتور لازم و ضروری است و حتی اگر در مواردی از پایه ساعت استفاده می کنید حتما لازم است تا ساعت را در جای مناسب محکم و فیکس کنید تا خطای اندازه گیری به حداقل رسد.

 

 

بهترین مارک ساعت اندیکاتور

تمام شرکت هایی که ابزار دقیق تولید می کنند ساعت اندازه گیری نیز تولید میکنند که از جمله ابزارهای اندازه گیری اولیه است و بسیار پرکاربرد. از مهمترین شرکت های تولید کننده ساعت اندازه گیری یا ساعت اندیکاتور شرکت بزرگ میتوتویو ژاپن است که ساعت اندیکاتور میتوتویو بهترین نوع ساعت اندازه گیری در سراسر دنیا محسوب می شود و از اولین تولید کنندگان ابزار دقیق در دنیا می باشد. پس از ساعت اندازه گیری میتوتویو ساعت اندیکاتور اینسایز از بهترین ساعت های اندازه گیری در بازار ایران می باشد که با کیفیتی کاملا مطلوب و البته قیمت بسیار مناسب در ابزار مارکت موجود است و یکی از برندهای برتر و قدرتمند بازار ابزار دقیق ایران می باشد که تحت لیسانس اتریش در کشور چین ساخته و تولید می شود و ابزار مارکت نمایندگی رسمی اینسایز ایران می باشد که با بهترین قیمت و ضمانت کالیبراسیون کلیه ابزارهای اندازه گیری اینسایز را عرضه می کند.

 

یکی دیگر از شرکت های مطرح در تولید ابزار دقیق و البته ساعت اندازه گیری یا ساعت اندیکاتور شرکت آکاد می باشد که این شرکت نیز مانند شرکت اینسایز یکی از شرکت های بزرگ تولید کننده ابزار دقیق است که در چین تحت لیسانس اتریش تولید می شود و از بهترین و با کیفیت ترین ساعت اندیکاتور های بازار ابزار دقیق ایران است که در مقایسه با برندهای دیگر از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است و همزمان قیمت بسیار مناسب تری از دیگر برندهای رده اول بازار ایران مانند میتوتویو و اینسایز دارد. ابزار مارکت نماینده رسمی آکاد نیز می باشد که با بهترین قیمت ابزار های اندازه گیری آکاد در ابزار مارکت موجود است و البته ساعت اندیکاتور آکاد

 


از برندهای قیمت مناسب در ابزارهای اندازه گیری دقیق برند ال جی یا گوانگلو است که ساعت اندیکاتور گوانگلو یا ساعت شیطانکی گوانگلو از ساعت های اندازه گیری با قیمت کاملا مناسب است که در بازار انواع ساعت های اندیکاتور ال جی گوانگلو در بازه های اندازه گیری مختلف موجود است و از قیمت بسیار مناسبی برخوردار است.

راهنمای خرید ساعت اندیکاتور

برای خرید ساعت اندازه گیری به چند نکته مهم توجه داشته باشید

اول نوع نمایش ساعت را مشخص نمایید که نیاز به خرید ساعت اندیکاتور دیجیتال دارید یا ساعت اندیکاتور ساعتی تا بتوانید از بین هرکدام از این مدل ها ساعت اندیکاتور یا ساعت شیطانکی مناسب کار خود را خریداری نمایید.
کار با ساعت های اندیکاتور دیجیتال راحت تر از ساعت های عقربه ای است و خواندن ساعت های دیجیتال می تواند سریع تر و راحت تر باشد و به همین دلیل دقت در خواندن نیز بالاتر می رود.
نوع ساعت را مشخص نمایید که ساعت شیطونکی نیاز دارید یا ساعت اندیکاتور در حالی که این دو نوع ساعت اندازه گیری در کارکرد تفاوت چندانی با هم ندارند ولی در هنگام کار هر یک از این ساعت ها برای انجام کار خاص خود طراحی شده اند. برای سنجش صافی سطح دو قطعه یا تراز بودن سطح قطعه و سنجش میزان تابیدگی یا پیچیدگی قطعه بهتر است از ساعت شیطانکی استفاده شود.

 


بازه ی سنجش یا دامنه اندازه گیری ساعت را مشخص نمایید. ساعت های اندازه گیری بازه های مشخصی دارند که بنا به نیاز شما میتوانید بازهای مختلف را انتخاب نمایید ساعت های اندازه گیری در دو واحد اینچی و متریک ( میلی متری ) وجود دارند که در واحد میلی متر از 0 تا 1 میلی متر و تا 100 میلی متر و بیشتر هم وجود دارند و در واحد های اینچی نیز با توجه به دامنه اندازه گیری مورد نیاز از کسری از اینچ وجود دارند تا دو ، سه یا چند اینچ.
در انتخاب ساعت به حجم و اندازه قطعاتی که روی آنها کار می کنید توجه نمایید تا ساعت با دامنه اندازه گیری مناسب را خریداری نمایید.

 از مهمترین ویژگی های ساعت اندازه گیری دقت آن است که بر اساس دو واحد اینچی و میلی متری در بازار وجود دارند و در واحد میلی متر از 001/0 ، 002/0 میلی متر وجود دارند تا 1/0 میلی متر. که این نیز بر اساس دقت لازم در تولید و ماشین کاری قطعات انتخاب می شود و همین دقت ها نیز در واحد اینچی نیز وجود دارند.

دقت یک ساعت در تعیین دقت ساخت قطعات تولیدی رابطه مستقیم دارد و هرچقدر دقت ساعت اندیکاتور بیشتر باشد قطعات نیز با دقت بیشتری تولید و ماشین کاری می شوند.
مارک و برند ساعت اندازه گیری از موارد تعیین کننده در کیفیت، دقت و البته قیمت هر ساعت اندازه گیری است و هرچقدر مارک و برند معروف تر و با کیفیت تری باشد قیمت و کیفیت آن نیز بالاتر می باشد.

 


همانطور که در بالا به آن اشاره شد ساعت اندیکاتور میتوتویو از بهترین ساعت های اندازه گیری می باشد و بعد از آن اینسایز و آکاد و ال جی از برندهای خوب و با کیفیت ابزار های اندازه گیری دقیق و تجهیزات و ابزار دقیق می باشند.

در ابزار مارکت مدلهای مختلف ساعت شیطونکی (ساعت شیطانکی )، ساعت اندیکاتور یا ساعت اندازه گیری گرد هم آمده و با بهترین برندهای ابزار دقیق در دسترس شما قرار دارد و با ارسال رایگان به سراسر ایران امکان خرید آنلاین آن وجود دارد.

برای خرید انواع ساعت اندیکاتور و انواع ساعت اندازه گیری می توانید به صفحه ساعت اندیکاتور در سایت ابزار مارکت مراجعه نمایید و بهترین ساعت های اندازه گیری را با بهترین قیمت و ارسال رایگان و البته ارائه فاکتور رسمی برای شرکت ها و کارخانجات خریداری نمایید. 

ابزار مارکت نماینده  رسمی سه برند برتر دنیا میتوتویو ، اینسایز و آکاد است که بهترین ساعت های اندیکاتور بازار را در اختیار شما قرار داده است.

 

نحوه کار با ساعت اندیکاتور، الایمنت با ساعت اندیکاتور و آموزش کار با ساعت اندیکاتور را میتوانید در این مقاله در سایت ابزار مارکت مطالعه بفرمایید.

محصولات مرتبط
نظرات کاربران
امتیاز کاربران به این مطلب | از ۵ ( مشارکت کننده)
نفر
شما هم می‌توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.
برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

  • |

    • |

    نظری جهت نمایش موجود نیست
    از آخرین تخفیف های ابزارمارکت مطلع شوید