اور فرز چیست؟! راهنمای خرید اور فرز با توضیحات کامل کاربرد اور فرز

اور فرز نجاری و هرآنچه باید در مورد آن بدانید

 
 

 

اور فرز یا فرز نجاری (Electric router)  یکی از ابزارهای مورد نیاز نجاران و در واقع یکی از ملزومات هر کارگاه نجاری بوده و عضوی از اعضا خانواده بزرگ فرزهاست. اور فرز در موارد متعددی مانند ابزار زدن لبه میز و صفحات چوبی، گود کردن جای شیشه یا زه وار قاب عکس، کنده کاری چوب و ام دی اف و انواع پلیمرها مانند صفحات پلی اتیلن و البته برای لبه گیری و صاف کردن لبه‌های برش خورده چوب مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه با سرعت بسیار بالا در حدود 25 تا 30 هزار دور بر دقیقه تیغ یا ابزار را به چرخش در می‌آورد و برای ایجاد شیار، زه وار، ایجاد سوراخ و برش و ایجاد اتصال‌های چوبی و بسیاری دیگر از انواع اموری که در کار نجاری انجام می‌شود، کاربرد دارد.

در ادامه به توضیح کامل مشخصات و ویژگی‌های فرز نجاری یا اور فرز خواهیم پرداخت و پاسخ کاملی برای سوال «کار اور فرز چیست» هم بیان خواهد شد.

کاربرد اور فرز

حتما بارها و بارها لبه‌های میزهای ناهارخوری یا لبه‌های میزهای تحریر چوبی یا دسته مبلمان‌های چوبی را مشاهده کرده‌اید که با شکل‌های خاصی به صورت نیم گرد یا گرد ابزار خورده یا به اشکال جذاب دیگری درآمده است.

همچنین احتمال دارد به این فکر کرده‌اید که شیار لازم برای جای گرفتن شیشه‌های وسط میز و مبلمان به چه شکل ایجاد شده‌اند. در ضمن برایتان سوال مطرح شده که طرح‌های روی پایه‌های میز و مبلمان و مصنوعات چوبی دیگر چگونه ایجاد شده‌اند و با چه وسیله‌ای پدید آمده‌اند؟ انجام این کارها همگی به وسیله اور فرز یا فرز نجاری انجام پذیر است و البته کار اور فرز به همین چند مورد منتهی نمی‌شود و در بسیاری از موارد دیگر کاربرد دارد.

در هنگام ساخت مصنوعات چوبی مانند میز و مبل و کتابخانه چوبی و ... از اتصالات چوبی استفاده می‌شود که تعداد این اتصالات بسیار زیاد و برای هر نوع فضایی یک اتصال مخصوص به کار برده می‌شود. برای ایجاد این اتصالات و درآرودن جای آن‌ها در بسیاری از موارد از اور فرز نجاری استفاده می‌کنند. استادکاران می‌توانند با تیغ‌های متنوعی که برای استفاده روی اور فرز وجود دارد، شکل‌ها و فضاهای مختلفی را برای هر اتصال ایجاد کنند.

 

در سال‌های اخیر با ورود مبلمان‌های ترکیبی چوب و رزین یا چوب و فلز باز هم استفاده از اور فرز نجاری بیشتر شده و برای کنده کاری محل رزین یا فضای قرارگیری فلز می‌توان از اور فرز استفاده کرد.

اگر بخواهیم توضیح دهیم که کار اور فرز چیست، شاید نتوان به تمام مواردی که به وسیله اور فرز انجام می‌شود، اشاره کرد. چون با توجه به خلاقیت نجار یا استاد کاری که از اور فرز استفاده می‌کند، می‌توان کارهای بسیار بیشتری را توسط این ابزار کارآمد انجام داد. برای مثال برای گندگی اسلب یا الوارهای بسیار پهن و بزرگ که عرض آن‌ها بیشتر از عرض رنده گندگی یا دستگاه گندگی است می‌توان ازاور فرز استفاده کرد. همچنین با ساخت یک شابلون یا گونیایی که اور فرز روی آن قرار می‌گیرد، می‌توان سطح اسلب یا تخته چوبی را صاف و کاملا مسطح کرد که برای سنباده زنی و رنگ آماده شود.

 

از این ابزار برای هم تراز کردن یا اندازه کردن دو یا چند قطعه چوبی با یکدیگر می‌توان استفاده کرد و با استفاده از تیغ اور فرزهای مناسب می‌توان قطعات برش خورده توسط اره فلکه یا هر اره دیگری را با الگو و نمونه اولیه یکی کرد و به اندازه نهایی رساند.

 

همان طور که گفته شد نحوه کار با اور فرز به شدت به خلاقیت استاد کار بستگی دارد و برای بسیاری از کارها می‌توان از اور فرز نجاری برای ساخت مبلمان و مصنوعات چوبی سود برد.

 

انواع فرز نجاری ( انواع اور فرز نجاری)

اور فرز بنا بر نوع کار و حجم استفاده از آن در چندین مدل طراحی و تولید میشود که برای انجام کارهای سنگین تر از اور فرز های بزرگ و به همین ترتیب برای انجام کارهای ظریف تر و حجم کمتر از اور فرز های کوچک و اور فرز های مشتی می توان استفاده کرد. در مقاله تفاوت اور فرز و فرز مشتی به طور کامل به این موضوع پرداخته ایم.

 

 

اور فرزها را میتوان بر اساس چند مشخصه دسته بندی کرد که یکی از مهمترین آنها مکانیزم  و نحوه کارکرد کفی اور فرز است که حالت ها و مدلهای مختلفی برای آنها طراحی و ساخته شده است و دسته بندی اصلی دیگر بر اساس حجم دستگاه و توان موتور اورفرز است و دسته بندی آخر بر اساس سایز کولت و کارگیر تیغ اور فرز است که در اینجا به آنها اشاره خواهد شد

 

فرز نجاری های با ارتفاع قابل تنظیم

این نوع اور فرز های نجاری از معمول ترین انواع اور فرز است که در صنایع چوب و کارگاه های نجاری از انها استفاده میشود و تقریبا در هر کارگاه نجاری می توان یکی از این اور فرز ها را دید و اصولا وقتی از فرز نجاری یا اور فرز نام می بریم این نوع اور فرزها در ذهن تصور می شود.

اور فرز های نجاری ارتفاع متغیر در حجم و توان های مختلف و با سایز کولت های مختلف در بازار وجود دارند

اور فرز نجاری ترکیبی

این نوع اور فرز ها از ترکیب یک فرز نجاری ثابت و یک پایه اور فرز با ارتفاع متغیر تشکیل شده اند و میتوان با توجه به نوع استفاده از هریک از آنها استفاده کرد که برای استفاده در جایی که نیاز به اور فرز با ارتفاع قابل تنظیم است می توان از پایه ارتفاع متغیر همراه با فرز ثابت استفاده کرد و برای استفاده در پانتوگراف یا میز فرز می توان پایه متغیر را باز کرده و از فرز نجاری با پایه ثابت آن استفاده کرد.

 

 

تقریبا تمام برندها انواع اور فرز ها را تولید می کنند ولی برخی از برندها در تولید مدلهای خاصی بهتر عمل کرده اند و ویژگی های بیشتری در اور فرز های خاص خود قرار داده اند.

انواع اور فرز بر اساس سایز کولت اور فرز

 

 

فرز نجاری همچون دیگر فرزها مانند فرز انگشتی و فرز مینیاتوری از سایز کولت‌های مختلفی استفاده می‌کنند که معمول‌ترین سایزها در فرزهای نجاری کولت سایز 6 ، 8 ، 10 و 12 میلی‌متر است. با توجه به سایز کولت اورفرز باید تیغ اور را نیز بر اساس همین سایز انتخاب و استفاده کرد.

 

 

در فرز نجاری‌های بزرگ و با حداکثر توان بیشتر از کولت‌های 12 ، 10 و در برخی موارد از کولت سایز 8 استفاده می‌کنند که هنگام خرید اور فرز باید به سایز کولت آن دقت کرده و سایز مناسب را با توجه به تیغ اور فرز انتخاب کنید.

در اور فرزهای مشتی و کوچک‌تر بیشتر از کولت‌های سایز 6 و 8 استفاده می‌کنند و بیشتر برای کارهای ظریف‌تری که نیاز به کنترل بیشتری دارند از اور فرزهای مشتی و اور فرزهای کوچک استفاده می‌شود.

 

 

به فرز نجاری‌های مشتی کوچک، لبه گیر یا اور فرز لبه گیر هم گفته می‌شود که برای ابزار زدن یا شکل دادن به لبه‌های میز‌های چوبی یا ام دی اف مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

 

 

بهترین اور فرز نجاری

همان‌طور که همیشه در بیشتر مقاله‌ها بیان کرده‌ایم، بهترین اور فرز نجاری باید با توجه به نوع و حجم کار شما تعیین شود؛ ولی اگر بخواهیم فارغ از نوع کار بر اساس برند و کیفیت ساخت و طول عمر، اور فرز مناسب و با کیفیت را به عنوان بهترین اور فرز نجاری معرفی نماییم، باید از تولیدات و برندهای برتر آلمانی شروع کنیم. برندهایی همچون اور فرز متابو، اور فرز آاگ از برندهای مطرح و درجه یک هستند. همچنین از بهترین اور فرزهای بازار می‌توان به اور فرز ماکیتا، اور فرز توسن، اور فرز رونیکس و اور فرز هیوندای و دیگر برندهای معتبر و با کیفیت اشاره کرد.

راهنمای خرید ابزار نجاری

در ادامه برای کسب اطلاعات کامل درباره انتخاب و خرید انواع ابزارهای نجاری و کلیه وسایل نجاری می‌توانید به مقاله‌ای در همین زمینه ( راهنمای خرید ابزارهای نجاری ) در آموزه‌های ابزار مراجعه نمایید.

برای انتخاب و خرید بهترین اور فرز نجاری می‌توانید در سایت ابزار مارکت در دسته‌بندی فرز نجاری یا اور فرز نجاری انواع بهترین اور فرز‌های نجاری را مشاهده کرده و با بهترین قیمت و ارسال رایگان در محل مورد نظر خود دریافت کنید.

نظرات کاربران
امتیاز کاربران به این مطلب | از ۵ ( مشارکت کننده)
نفر
شما هم می‌توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.
برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

  • |

    • |

    نظری جهت نمایش موجود نیست
    از آخرین تخفیف های ابزارمارکت مطلع شوید