اور فرز نجاری و هرآنچه باید در مورد آن بدانید

 
 
 
0001

 

اور فرز( فرز نجاری ) یکی از اعضاء خانواده بزرگ فرز ها است که خود در مدلهای مختلفی با توجه به نوع کار خود تولید میشوند که نسبت به نوع کار میتوان اور فرز مناسب را انتخاب کرد.

اور فرز یکی از ابزارهای مورد نیاز و در واقع ملزومات هر کارگاه نجاری است که در موارد متعدد مانند ابزار زدن لبه میز و صفحات چوبی، گود کردن جای شیشه یا زه وار قاب عکس، یا کنده کاری چوب و ام دی اف و انواع پلیمر ها مانند صفحات پلی اتیلن و ... و البته برای لبه گیری و صاف کردن لبه های برش خورده چوب مورد استفاده قرار میگیرد.

 

flat side

 

اور فرز چیست؟!

اور فرز دستگاهی است از انواع مدلهای فرز که با سرعت بسیار بالا در حدود 25 تا 30 هزار دور در دقیقه تیغ یا ابزار را به چرخش در می آورد و برای ایجاد شیار، زه وار، ایجاد سوراخ و برش و ایجاد اتصال های چوبی و بسیاری دیگر از انواع اموری که در کار نجاری انجام میشود

در زبان انگلیسی به اور فرز با فرز نجاری Electric router  گفته میشود

در ادامه به توضیح کامل مشخصات و ویژگی های فرز نجاری یا اور فرز خواهیم پرداخت و توضیح کامل کار اور فرز چیست هم در ادامه بیان خواهد شد.

 

backk2k

 

کاربرد اور فرز 

حتما بارها و بارها لبه های میز های ناهار خوری یا لبه های میز های تحریر چوبی یا دسته مبلمان های چوبی را مشاهده کرده اید که با شکل های خاصی به صورت نیم گرد یا گرد ابزار خورده یا به شکل های جذاب دیگری درآمده است.

یا حتما به این فکر کرده اید که شیار لازم برای جای گرفتن شیشه های وسط میز و مبلمان به چه شکل ایجاد شده اند یا طرح هایی که روی پایه های میز و مبلمان و مصنوعات چوبی دیگر ایجاد شده اند با چه وسیله ایی انجام شده است؟! انجام این کارها همگی بوسیله اور فرز یا فرز نجاری انجام پذیر است و البته کار اور فرز به همین چند مورد منتهی نمیشود و در بسیاری از موارد دیگر کاربرد دارد.

 

1

 

در هنگام ساخت مصنوعات چوبی مانند میز و مبل و کتابخانه چوبی و ... از اتصالات چوبی استفاده میشود که تعداد این اتصالات بسیار زیاد و برای هر نوع فضایی یک اتصال مخصوص بکار برده میشود و برای ایجاد این اتصالات و درآرودن جای این اتصالات در بسیاری از موارد از اور فرز نجاری استفاده میکنند که میتوانند با تیغ های متنوعی که برای استفاده روی اور فرز وجود دارد شکل ها و فضاهای مختلفی را میتوان برای هر اتصال ایجاد نمود.

 

bit frame

 

در سالهای اخیر با ورود مبلمان های ترکیبی چوب و رزین یا چوب و فلز باز هم استفاده از اور فرز نجاری بسیار بیشتر شده است و برای کنده کاری محل ریختن رزین یا فضای قرار گیری فلز میتوان از اور فرز استفاده نمود.

 

router resin work

 

اگر بخواهیم توضیح دهیم که کار اور فرز چیست شاید نتوان به تمام مواردی که میتوان بوسیله اور فرز انجام داد اشاره کرد چون با توجه به خلاقیت نجار یا استاد کاری که از اور فرز استفاده میکند میتوان کارهای بسیار بیشتری را توسط این ابزار کارآمد انجام داد که به عنوان مثال میتوان برای گندگی اسلب یا الوارهای بسیار پهن و بزرگ که عرض آنها بیشتر از عرض رنده گندگی یا دستگاه گندگی است میتوان بوسیله اور فرز انجام داد و براحتی با ساخت یک شابلون یا گونیایی که اور فرز روی آن قرار میگیرد میتوان سطح اسلب یا تخته چوبی را صاف و کاملا مسطح کرد که برای سنباده زنی و رنگ اماده شود

 

slab milling

 

یا برای هم تراز کردن با اندازه کردن دو یا چند قطعه چوبی با یکدیگر میتوان از اور فرز نجاری استفاده کرد و با استفاده از تیغ اور فرز های مناسب میتوان قطعات برش خورده توسط اره فلکه یا هر اره ی دیگری را با الگو و نمونه اولیه یکی کرد و به اندازه نهایی رساند.

 

router moshti working

 

همان طور که گفته شد نحوه کار با اور فرز به شدت به خلاقیت استاد کار بستگی دارد و برای بسیاری از کارها میتوان از اور فرز نجاری برای ساخت مبلمان و مصنوعات چوبی استفاده نمود

 

 

creativ

 

انواع فرز نجاری ( انواع اور فرز نجاری)

اور فرز بنا بر نوع کار و حجم استفاده از آن در چندین مدل طراحی و تولید میشود که برای انجام کارهای سنگین تر از اور فرز های بزرگ و به همین ترتیب برای انجام کارهای ظریف تر و حجم کمتر از اور فرز های کوچک و اور فرز های مشتی میتوان استفاده کرد.

 

bocsh 2 modelzzz

 

اور فرزها را میتوان بر اساس چند مشخصه دسته بندی کرد که یکی از مهمترین آنها ماکنیزم و نحوه کارکرد کفی اور فرز است که حالت ها و مدلهای مختلفی برای آنها طراحی و ساخته شده است و دسته بندی اصلی دیگر بر اساس حجم دستگاه و توان موتور اورفرز است و دسته بندی آخر بر اساس سایز کولت و کارگیر تیغ اور فرز است که در اینجا به آنها اشاره خواهد شد

 

 kid of 4 router

 

اور فرز های ثابت

این نوع اور فرز نجاری مانند مدلهای دیگر قابلیت تنظیم ارتفاع ندارند و در یک ارتفاع ثابت کار میکنند که هدف از ساخت این نوع فرز نجاری استفاده در پانتوروتر ها برای کپی تراشی یا نصب زیر میز فرز است برای استفاده به عنوان میز فرز و کارهای دیگری که میتوان با این نوع دستگاه ها انجام داد

 

 bosh 2 patr router

 

فرز نجاری های با ارتفاع قابل تنظیم

این نوع اور فرز های نجاری از معمول ترین انواع اور فرز است که در صنایع چوب و کارگاه های نجاری از انها استفاده میشود و تقریبا در هر کارگاه نجاری میتوان یکی از این اور فرز ها را دید و اصولا وقتی از فرز نجاری یا اور فرز نام میبریم این نوع اور فرزها در ذهن تصور میشود

 

makita big

 

اور فرز های نجاری ارتفاع متغیر در حجم و توان های مختلف و با سایز کولت های مختلف در بازار وجود دارند

 

 459

 

اور فرز نجاری ترکیبی

این نوع اور فرز ها از ترکیب یک فرز نجاری ثابت و یک پایه اور فرز با ارتفاع متغیر تشکیل شده اند و میتوان با توجه به نوع استفاده از هریک از آنها استفاده کرد که برای استفاده در جایی که نیاز به اور فرز با ارتفاع قابل تنظیم است میتوان از پایه ارتفاع متغیر همراه با فرز ثابت استفاده کرد و برای استفاده در پانتوگراف یا میز فرز میتوان پایه متغیر را باز کرده و از فرز نجاری با پایه ثابت ان استفاده کرد.

 

2 patr router

 

تقریبا تمام برندها انواع اور فرز ها را تولید میکنند ولی برخی از برندها در تولید مدلهای خاصی بهتر عمل کرده اند و ویژگی های بیشتری در اور فرز های خاص خود قرار داده اند.

 

3 part router

 

انواع اور فرز بر اساس سایز کولت اور فرز

 
colet varyiati

 

فرز نجاری مانند دیگر فرز ها مانند فرز انگشتی و فرز مینیاتوری از سایز کولت های مختلفی استفاده میکنند که معمول ترین سایزهای مورد استفاده در فرز های نجاری کولت سایز 6 ، 8 ، 10 و 12 میلیمتر است که با توجه به سایز کولت اورفرز باید تیغ اور را نیز بر اساس همین سایز انتخاب نمود و استفاده کرد.

 

colet aviz

 

در فرز نجاری های بزرگ و با حداکثر توان بیشتر از کولت های 12 ، 10 و در برخی موارد از کولت سایز 8 استفاده میکنند که هنگام خرید اور فرز باید به سایز کولت آن دقت نمود و سایز مناسب را با توجه به تیغ اور فرز انتخاب کرد.

 

big router

 

در اور فرز های مشتی و کوچک تر بیشتر از کولت های سایز 6 و 8 استفاده میکنند و بیشتر برای کارهای ظریف تری که نیاز به کنترل بیشتری دارند از اور فرز های مشتی و اور فرز های کوچک استفاده میشود.

 

smal red router

 

به فرز نجاری های مشتی کوچک ، لبه گیر یا اور فرز لبه گیر هم گفته میشود که برای ابزار زدن و با شکل دادن به لبه های میز های چوبی یا ام دی اف مورد استفاده قرار میگیرند.

 

what is router

 

نحوه کار با اور فرز

برای استفاده از اور فرز اولین و مهمترین بخش شروع کار انتخاب نوع تیغ اور فرز است که بنا به طرح مورد نظر که برای ابزار لبه میز و مبلمان است یا در وسط کار باید تیغ مناسب را انتخاب و روی اور فرز نصب کرد

 

5 kind of bit

 

آموزش کار با اور فرز نجاری

برای شروع کار با اور فرز نجاری ابتدا نحوه کار با با اور فرز را کاملا یاد بگیرید و برای امتحان کردن و بدست آوردن تجربه کافی ابتدا روی چوب یا ام دی اف های پرتی و بلااستفاده امتحان کنید و مهارت لازم برای کار با اور فرز را بدست آورید و بعد اقدام به کار روی قطعات و سازه های اصلی و حساس کنید.

 

working router 1

 

آموزش کار با اور فرز

ابتدا نوع ابزار را با توجه به طرح مورد نظر یا نوع کار مورد نیاز انتخاب کنید. انواع تیغه اور فرز در بازار وجود دارند و تنوع بسیار بسیار گسترده ایی دارند و هرکدام برای منظور خاص یا طرح خاصی طراحی و ساخته شده اند.

 

2 bit groove

 

در هنگام انتخاب تیغه اور فرز به چند نکته باید توجه نمایید که اولین مورد و مهمترین مورد سایز کولت تیغ اور فرز است که با فرز نجاری شما هماهنگ است یا خیر و با سایز کولت اور فرز شما همخوانی دارد یا خیر.

 

3 bit tool

 

در برخی از اور فرز ها مانند اور فرز رونیکس کولت گیر طوری طراحی شده است که بتواند کولت های با سایزهای مختلف را روی آن نصب کنید تا نگرانی بابت انتخاب تیغ سایز درست نداشته باشید.

 

colet change

 

به هر روی انتخاب تیغ مناسب میتواند بخش عمده ایی از نحوه کار با اور فرز باشد. به دلیل تنوع بیش از حد این تیغ ها باید در ابتدا از چند نوع تیغ های اصلی استفاده کنید و بعد کم کم بنابر تجربه ایی که بدست می آورید میتوانید استفاده از انواع تیغ را گسترش دهید.

 

bit frame

 

از مهمترین انواع تیغ های موجود در بازار و پراستفاده ترین انواع آنها میتوان به تیغه شیار زن برای اتصالات کام و زبانه یا ایجاد شیار برای اتصالات نیم نیم استفاده کرد و البته از این تیغ میتوان برای هم تراز کردن قطعات و لبه های کار نیز استفاده کرد.

 

bit groov

 

تیغ اور فرز های شیار زن در سایزهای بسیار متنوعی وجود دارند و نسبت به نوع شیار مورد نیاز میتوان از تیغ های با طول متفاوت و یا قطر های متفاوت استفاده کرد.

 

bit joint

 

یکی دیگر از انواع تیغ های مورد نیاز برای ساخت انواع سازه های چوبی تیغ لبه گیر یا تیغ منحنی پروفیل لبه است که در شکل های بسیار متنوع وجود دارند که برای از بین بردن لبه تیز میز و صندلی ها میتوان از آنها استفاده کرد که نمای بسیار زیبایی هم به میز و مبلمان میدهد.

 

working joint

 

تیغ های لبه گیر به طور معمول یا به صورت نیم گرد تو رفته است که یک شیار نیم گرد تو رفته در لبه میز ایجاد میکند. باید توجه داشته باشید که شکل خود تیغ اور فرز ممکن است شما را به اشتباه بی اندازد و هنگام انتخاب تیغ فرز نجاری دقت نمایید چون شکل ظاهری تیغ هایی که لبه های نیم گرد و منحنی بیرون آمده ایجاد میکنند شکل خود تیغه به صورت نیم گرد فرو رفته است و تیغه هایی که لبه های نیم گرد فرو رفته ایجاد میکنند بر خلاف شکل ظاهری آنها است که نیم کره و منحنی بیرون زده است.

 

side groov working

 

یکی از پراستفاده ترین انواع تیغ اور فرز تیغه هایی است که دارای بلبرینگ هستند و میتوان با تیکه دادن یا حرکت دادن بلبرینگ بر روی شابلون لبه های کار را براحتی ابزار زد و یا قطعات را اندازه کرد.

 

working router

 

در بازار انواع ست های تیغ اور فرز وجود دارند که میتوانید برای دسترسی به طرح ها و تیغه های مختلف همراه با اور فرز خود یک ست تیغ اور فرز نیز خریداری نمایید.

بعد از انتخاب تیغه مناسب باید محل کار اور فرز را مشخص کنید که دقیقا قصد انجام چه کاری را دارید که البته در مرحله قبل این مسئله مشخص شده است ولی در این مرحله برای کنترل حرکت و مهار اور فرز باید چاره ایی بی اندیشید.

 

slab flattening mill 03

 

در اقلام همراه هر اور فرز چندین مدل مختلف از گونیا و قرار های مختلف وجود دارد که میتوانید برای کنترل حرکت اور فرز از آنها استفاده نمایید.

 

circle jig

 

حرکت دقیق اور فرز برروی خط برش یا محل شیار ممکن است نیاز به تجربه و مهارت بسیار زیادی داشته باشد ولی با وجود ابزارهای موجود و البته با ساختن قرار یا شابلون برای حرکت اور فرز میتوان براحتی بدون نیاز به مهارت زیادی فرز را کنترل کرد و روی خط و محل دلخواه کار برش یا ابزار زنی را انجام داد.

 

curve jig

 

ساخت شابلون و یا قرار با توجه به محل کار و نوع کار انجام پذیرد و که از راحتترین این شابلون ها که میتواند یک تخته چوب صاف و بدون تاب یا لبه یک ام دی اف باشد تا شابلون های پیچیده تر برای ایجاد شیار یا کنده کاری هایی که با دست آزاد امکان پذیر نیست.

 

smal router

 

حتی در مواردی برای صاف کردن سطح الوارها یا اسلب های بزرگ میتوان از شابلون های افقی سرتاسری استفاده کرد و با ارتفاع مشخص تمام ناهمواری های سطح چوب را از بین برد و بجای رنده گندگی یا گندگی از اور فرز استفاده نمود.

 

slab miling

 

در سالهای اخیر برخی از شرکت ها با توجه به تکنولوژی های روز دنیا اور فرز هایی طراحی کرده اند که بدون نیاز به شابلون روی برچسب هایی که دستگاه توان پردازش و خواندن آنها را دارد حرکت میکند و بدون نیاز به مهارت زیادی شکلهای بسیار پیچیده را ابزار زد.

 

 digi

 

تعیین ارتفاع اور فرز

بعد از انجام دادن مراحل بالا الان نیاز است تا با توجه به عمق کنده کاری با ابزار زنی ارتفاع کار یا ارتفاع کفی اور فرز را تعیین و آن را در همان ارتفاع مشخص فیکس و ثابت نمایید.

برای تنظیم ارتفاع کار اور فرز برندها و شرکت های مختلف تمهیدات متفاوتی را اندیشیده اند و ممکن است در مارک های مختلف اور فرز تنظیم ارتفاع با دیگر برندها متفاوت باشد اما نکته مهم این است که حتی اگر دستگیره ها یا اهرم های تنظیم ارتفاع در مدلهای مختلف متفاوت باشد ولی مکانیزم کم و زیاد شدن ارتفاع در تمام مدلها کاملا یکسان بوده و از طریق دو محور عمودی در چپ و راست دستگاه انجام میشود.

 

festool adjust

 

در برخی مدلها برای رها سازی محور عمودی نیاز است تا دستگیره اصلی اور فرز را بچرخانید.

 

makita adjust switch

 

در برخی از مدلها ممکن است برای رها کردن محور عمودی نیاز باشد تا اهرم رها کردن محور عمودی را بکشید

 

makita adjust 2

 

در مدلهای دیگر ممکن است این کار توسط یک پیچ یا مهره در کنار دستگاه باشد.

 

craftman adjust

 

بعد از رها سازی محور عمودی و شل کردن محور تنظیم ارتفاع نیاز است تا ارتفاع دقیق پایین آمدن تیغ اور فرز را تعیین و آن را در همان جا ثابت نمایید. که باز این مورد هم ممکن است در مدلهای مختلف متفاوت باشد.

 

festolll

 

در یکی از مدلهای اور فرز متابو تنظیم ارتفاع و میزان تغییرات ارتفاع تیغه توسط یک ساعت عقربه ایی با دقت بسیار بالا 0/1 میلی متر نمایش داده میشود

 

metabo 

 

در مدلهای دیگر تغییرات ارتفاع بوسیله یک خط کش مدرج انجام میشود و با تغییر ارتفاع تیغه، نشانگر ارتفاع روی خط کش مدرج ارتفاع را نمایش میدهد.

 

bosh ruler

 

تنظیم ارتفاع اور فرز فرز میتواند یکی از مهمترین قسمت های کار با اور فرز باشد چون میزان عمق شیار یا میزان عمق یک اتصال بسیار مهم و برای کیفیت نهایی کار از اهیمت زیادی برخوردار است. به عنوان مثال برای ایجاد شیار یک اتصال دم چلچله ایی اگر عمق کنده کاری زیاد باشد اتصال دم چلچله را ناهموار و با ارتفاع های ناموزون انجام میدهد.

 

chlchele joint

 

اتصال تیغه اور فرز روی کولت اور فرز نجاری

نصب تیغ اور فرز معمولا در تمام مدلها شبیه به هم و با استفاده از یک آچار و قفل اسپیندل اور فرز قابل انجام است. به این ترتیب برای نصب تیغ اور فرز باید با دنباله تیغه را در دورن کولت یا تیغ گیر اور فرز قرار دهید و با یکدست قفل شفت یا قفل اسپیندل را به داخل فشار دهید و با دست دیگر بوسیله آچار مهمره روی کولت را محکم کنید.

 

 

colet body

همانطور که گفته شد در نحوه بستن تیغ روی کولت اور فرز ها تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند ولی قفل اسپیدنل یا مهره محکم کننده کولت در برخی از مدلها بسیار راحت تر و با ارگونومی بیشتر طراحی شده اند.

 

bit chang

 

bit chang22

 

bit chang13

 

نکته بسیار مهم هنگام نصب تیغ روی اور فرز این است که حتما دقت نمایید که دستگاه از پریز برق بیرون باشد و به برق متصل نباشد چون دور اور فرز بسیار بالاست و اگر به صورت ناخواسته هنگام تعویض تیغ دستگاه روشن شده و خسارات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

 

chang bit1

 

تنظیم سرعت چرخش اور فرز یا دیمر اور فرز

در بسیاری از مدلهای امروزی فرزهای نجاری قابلیت تنظیم سرعت وجود دارد که به وسیله آن میتوان سرعت چرخش تیغ اور فرز را با توجه به قطر تیغه و یا نوع چوب بر اساس سختی و نرمی چوب سرعت تیغ را تنظیم نمود تا به طورت ناخواسته سرعت بالای چرخش تیغ باعث سوختگی چوب و همچنین لبه های تیغه نشود.

شروع به کار

پس از توجه به تمام این موارد حال میتوانید دستگاه را برق متصل نمایید و شروع به کار کنید و لطفا لطفا لطفا موارد ایمنی را در استفاده از ابزارهای نجاری و از جمله اور فرز نجاری در نظر داشته باشید.

بهترین اور فرز نجاری

همانطور که همیشه در بیشتر مقاله ها دیگر نیز بیان کرده ایم بهترین اور فرز نجاری باید با توجه به نوع و حجم کار شما تعیین شود ولی اگر بخواهیم فارغ از نوع کار بر اساس برند و کیفیت ساخت و طول عمر، اور فرز مناسب و با کیفیت را به عنوان بهترین اور فرز نجاری معرفی نماییم باید از تولیدات و برندهای برتر آلمانی شروع کنیم که برندهایی همچون اور فرز متابو ، اور فرز آاگ و دیگر برندهای مطرح و درجه یک و از بهترین اور فرز های بازار میتوان به اور فرز ماکیتا ، اور فرز توسن ، اور فرز رونیکس و اور فرز هیوندای و دیگر برندهای معتبر و با کیفیت بازار اشاره کرد.

راهنمای خرید ابزار نجاری

در ادامه برای کسب اطلاعات کامل درباره انتخاب و خرید انواع ابزارهای نجاری و کلیه وسایل نجاری میتوانید به مقاله ایی در همین زمینه ( راهنمای خرید ابزارهای نجاری ) در آموزه های ابزار مراجعه نمایید.

برای انتخاب و خرید بهترین اور فرز نجاری میتوانید در سایت ابزار مارکت در دسته بندی فرز نجاری یا اور فرز نجاری انواع بهترین اور فرز های نجاری را مشاهده نمایید و با بهترین قیمت و ارسال رایگان در محل کار خود دریافت نمایید.

 

نظر (4)

مجموع امتیاز 5 از 5 بر اساس 3 نظر
  1. مهرآسا

مطلب آموزشی بسیار ارزشمندی بود
سپاسگزارم

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
  1. احمد
  1. 5 / 5

با سپاس از این آموزش کامل

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
  1. احسان ترکمان
  1. 5 / 5

ممنون خیلی عالی

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
  1. احمد پلوئی
  1. 5 / 5

ممنون عالی بود با سپاس از اطلاعاتتان

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
نظری درج نشده است، اولین نفر باشید که نظر می دهید

نظر خود را بگذارید

میتوانید نظر خود را به عنوان میهمان بنویسید ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید
Attachments (0 / 3)
Share Your Location