ساعت اندیکاتور یا ساعت اندازه گیری چیست و چه کاربردی دارد؟!


ساعت اندازه گیری یا ساعت اندیکاتور یکی از پرمصرف ترین انواع ابزارهای اندازه گیری دقیق و تجهیزات ابزار دقیق است که در تمام مراحل ماشین کاری، تراشکاری یا فرز کاری استفاده میشود و در انواع مختلفی مانند ساعت شیطانکی، ساعت اندیکاتور ساعتی یا ساعت اندیکاتور عقربه ایی و ساعت اندیکاتور دیجیتال در بازار وجود دارند

 

 

cnc indicator

 

کاربرد ساعت اندیکاتور، ساعت شیطانکی یا ساعت اندازه گیری 

همانطور که گفته شد از ساعت اندیکاتور برای اندازه گیری در ماشینکاری و تراشکاری استفاده میشود و برای اندازه گیری اختلاف سطح یک یا دو قطعه، یا برای کوپل کردن و هم راستا کردن دو شفت و قطعه، یا برای اندازه گیری و سنتر کردن قطعه ی غیر گرد روی چهار نظام تراش و یا برای سنجش تخت و تراز بودن قطعه ی بسته شده روی گیره و یا سطح کارگیر دستگاه فرز یا فرز CNC استفاده میشود. از مهمترین وظایف ساعت اندیکاتور یا ساعت اندازه گیری کالیبره کردن و تست دقت دستگاه های تراش و فرز و CNC است که هر از چند گاهی برای تنظیم و کالیبره کردن دستگاه بکار برده میشود.

 

frez carbide vertical


در ساعت های اندیکاتور دیجیتال نمایش اندازه از طریق نمایشگر دیجیتال انجام میشود و در ساعت های اندیکاتور عقربه ایی نمایش اندازه از طریق یه صفحه مدرج قابل خواندن است. در ساعت های اندازه گیری عقربه ایی، عقربه نمایشگر از طریق چرخ دنده به حرکت در می آید و اندازه گیری را انجام میدهد.

 

glass indicator

 

برای خرید انواع ساعت انیدکاتور و انواع ساعت اندازه گیری میتوانید به صفحه ساعت اندیکاتور در سایت ابزار مارکت مراجعه نمایید و بهترین ساعت های اندازه گیری را با بهترین قیمت و ارسال رایگان و البته ارائه فاکتور رسمی برای شرکت ها و کارخانجات خریداری نمایید. 

 

ابزار مارکت نامینده رسمی سه برند برتر دنیا میتوتویو ، اینسایز و آکاد است که بهترین ساعت های اندیکاتور بازار را در اختیار شما قرار داده است.

 

 

2114 5F


تفاوت ساعت اندیکاتور و ساعت شیطونکی


ساعت شیطانکی یکی از انواع ساعت های اندازه گیری است که برای هم راستا کردن یا الایمنت دو قطعه استفاده میشود و یا برای نصب شفت و یا کوپلینگ موتور مورد استفاده است و یا برای تراز کردن و سنجش اختلاف سطح دو قطعه.
تنها تفاوت ساعت شیطانکی با ساعت های اندیکاتور نوع میله یا تراپ آنها است که در ساعت اندیکاتور میله اندازه گیری به صورت عمودی بالا و پایین رفته و عقربه را بوسیله چرخ دنده به حرکت در می آورد ولی در ساعت های شیطانکی میله اندازه گیری به صورت حرکت شعاعی است که برای استفاده در برخی از موارد کاربرد بسیار بهتر و دقیق تری دارد به عنوان مثال برای اندازه گیری دو پهنی یا میزان بیضی بودن یک شفت گرد از ساعت شیطانکی استفاده میکنند

 

Guanglu LB411 17 1

 

بهترین مارک ساعت اندیکاتور 

تمام شرکت هایی که ابزار دقیق تولید میکنند ساعت اندازه گیری نیز تولید میکنند که از جمله ابزارهای اندازه گیری اولیه است و بسیار پرکاربرد. از مهمترین شرکت های تولید کننده ساعت اندازه گیری یا ساعت اندیکاتور شرکت بزرگ میتوتویو ژاپن است که ساعت اندیکاتور میتوتویو بهترین نوع ساعت اندازه گیری در سراسر دنیا محسوب میشود و از اولین تولید کنندگان ابزار دقیق در دنیا می باشد. پس از ساعت اندازه گیری میتوتویو ساعت اندیکاتور اینسایز از بهترین ساعت های اندازه گیری در بازار ایران میباشد که با کیفیتی کاملا مطلوب و البته قیمت بسیار مناسب در ابزار مارکت موجود است و یکی از برندهای برتر و قدرتمند بازار ابزار دقیق ایران می باشد که تحت لیسانس اتریش در کشور چین ساخته و تولید میشود و ابزار مارکت نمایندگی رسمی اینسایز ایران میباشد که با بهترین قیمت و ضمانت کالیبراسیون کلیه ابزارهای اندازه گیری اینسایز را عرضه میکند.

 

mitotoyo shaft

 


یکی دیگر از شرکت های مطرح در تولید ابزار دقیق و البته ساعت اندازه گیری یا ساعت اندیکاتور شرکت آکاد میباشد که این شرکت نیز مانند شرکت اینسایز یکی از شرکت های بزرگ تولید کننده ابزار دقیق است که در چین تحت لیسانس اتریش تولید میشود و از بهترین و با کیفیت ترین ساعت اندیکاتور های بازار ابزار دقیق ایران است که در مقایسه با برندهای دیگر از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است و همزمان قیمت بسیار مناسب تری از دیگر برندهای رده اول بازار ایران مانند میتوتویو و اینسایز دارد. ابزار مارکت نماینده رسمی آکاد نیز میباشد که با بهترین قیمت ابزار های اندازه گیری آکاد در ابزار مارکت موجود است و البته ساعت اندیکاتور آکاد

 

hole indicato yellowr


از برندهای قیمت مناسب در ابزارهای اندازه گیری دقیق برند ال جی یا گوانگلو است که ساعت اندیکاتور گوانگلو یا ساعت شیطانکی گوانگلو از ساعت های اندازه گیری با قیمت کاملا مناسب است که در بازار انواع ساعت های اندیکاتور ال جی گوانگلو در بازه های اندازه گیری مختلف موجود است و از قیمت بسیار مناسبی برخوردار است.

 

Insize 2112 50

 


گذشته از برند ساعت اندیکاتور بازه اندازه گیری ساعت اندیکاتور یا ساعت شیطانکی از عوامل مهم انتخاب یک ساعت اندیکاتور یا ساعت شیطانکی است که نسبت به نوع کاری که عموما در یک کارگاه یا کارخانه انجام میپذیرد میتوان ساعت اندازه گیری مناسب را انتخاب و خریداری نمود.

 

pic3 large

 

دامنه اندازه گیری

بازه اندازه گیری ساعت های شیطانکی یا ساعت های اندیکاتور به طور معمول از 0 تا 10 ، 0 تا 20 و تا بازه های بسیار بیشتر مانند 0 تا 100 میلی متر نیز وجود دارد و در دو واحد اندازه گیری متریک که بر حسب میلی متر است و واحد امپریال که بر حسب اینچ اندازه گیری میکند وجود دارند که به واحد های میلی متری و واحد اینچی نیز معروف هستند.

 

hole indicator

 


دقت ساعت اندازه گیری

دقت ساعت شیطونکی یا ساعت اندیکاتور نیز ازعوامل دیگر انتخاب یک ساعت اندازه گیری است که نسبت به دقت مورد نیاز در تولید قطعات و یا نصب و اسمبل قطعات یک دستگاه میتوان میزان مناسب دقت را در ساعت شیطونکی یا ساعت اندیکاتور انتخاب نمود.
دقت ساعت های شیطونکی یا ساعت اندیکاتور از 0.001 میلی متر در ساعت های اندیکاتور دیجیتال شروع شده تا دقت های کمتر تا 0.002 و 0.01 میلی متر وجود دارند که در همین دقت ها در واحد اینچی نیز وجود دارند که 0.00005 اینچ و تا 0.0005 اینچ وجود دارند.
در انتخاب ساعت اندیکاتور از مهمترین عوامل انتخاب دقت و بازه مناسب اندازه گیری است و پس از تعیین درست این عوامل میتوان برند مناسب را نیز انتخاب نمود.

 

shaft horisontl

 


از موارد دیگر در انتخاب و خرید ساعت اندیکاتور نوع نمایش ساعت است که در دو نوع دیجیتال و عقربه ایی وجود دارند که غالبا ساعت اندیکاتور دیجیتال از دقت بیشتری برخوردار است و البته خواندن و کاربرد ساعت اندیکاتور دیجیتال بسیار ساده تر از نوع عقربه ایی آن است و البته لازم به ذکر است که ماشینکاران یا تراشکاران بیشتر از ساعت اندیکاتور ساعتی استفاده میکنند.

 

Insize 6207 80

 


برای استفاده از ساعت اندازه گیری که یا ساعت اندیکاتور باشد یا ساعت شیطانکی بهترین راه استفاده از آنها بکار گیری با پایه ساعت اندیکاتور است که در مئلهای مختلفی وجود دارند.
پایه ساعت ها برای فیکس کردن و بی حرکت قرار دادن ساعت روی قطعه کار بکار میروند و مناسب هر نوع کاری یک پایه ساعت خاص وجود دارد که از پایه ساعت های مگنتی یا آهنربایی تا پایه ساعت های منعطف و خرطومی در بازار وجود دارند که برای استفاده از ساعت های اندازه گیری استفاده از پایه ساعت اندیکاتور لازم و ضروری است و حتی اگر در مواردی از پایه ساعت استفاده نیکنید حتما لازم است تا ساعت را در جای مناسب محکم و فیکس کنید تا خطای اندازه گیری به حداقل رسد.

 

 

Insize 6208 80


راهنمای خرید ساعت اندیکاتور

برای خرید ساعت اندازه گیری به چند نکته مهم توجه داشته باشید

اول نوع نمایش ساعت را مشخص نمایید که نیاز به خرید ساعت اندیکاتور دیجیتال دارید یا ساعت اندیکاتور ساعتی تا بتوانید از بین هرکدام از این مدل ها ساعت اندیکاتور یا ساعت شیطانکی مناسب کار خود را خریداری نمایید
کار با ساعت های اندیکاتور دیجیتال راحت تر از ساعت های عقربه ایی است و خواندن ساعت های دیجیتال میتواند سریع تر و راحت تر باشد و به همین دلیل دقت در خواندن نیز بالاتر میرود
نوع ساعت را مشخص نمایید که ساعت شیطونکی نیاز دارید یا ساعت اندیکاتور در حالی که این دو نوع ساعت اندازه گیری در کارکرد تفاوت چندانی با هم ندارند ولی در هنگام کار هر یک از این ساعت ها برای انجام کار خاص خود طراحی شده اند. برای سنجش صافی سطح دو قطعه یا تراز بودن سطح قطعه و سنجش میزان تابیدگی یا پیچیدگی قطعه بهتر است از ساعت شیطانکی استفاده شود.

 

pic4 large


بازه ی سنجش یا دامنه اندازه گیری ساعت را مشخص نمایید. ساعت های اندازه گیری بازه های مشخصی دارند که بنا به نیاز شما میتوانید بازهای مختلف را انتخاب نمایید ساعت های اندازه گیری در دو واحد اینچی و متریک ( میلی متری ) وجود دارند که در واحد میلی متر از 0 تا 1 میلی متر و تا 100 میلی متر و بیشتر هم وجود دارند و در واحد های اینچی نیز با توجه به دامنه اندازه گیری مورد نیاز از کسری از اینچ وجود دارند تا دو ، سه یا چند اینچ.
در انتخاب ساعت به حجم و اندازه قطعاتی که روی آنها کار میکنید توجه نمایید تا ساعت با دامنه اندازه گیری مناسب را خریداری نمایید.

 

staret wood sawاز مهمترین ویژگی های ساعت اندازه گیری دقت آن است که بر اساس دو واحد اینچی و میلی متری در بازار وجود دارند و در واحد میلی متر از 001/0 ، 002/0 میلی متر وجود دارند تا 1/0 میلی متر. که این نیز بر اساس دقت لازم در تولید و ماشین کاری قطعات انتخاب میشود و همین دقت ها نیز در واحد اینچی نیز وجود دارند.

دقت یک ساعت در تعیین دقت ساخت قطعات تولیدی رابطه مستقیم دارد و هرچقدر دقت ساعت اندیکاتور بیشتر باشد قطعات نیز با دقت بیشتری تولید و ماشین کاری میشوند.
مارک و برند ساعت اندازه گیری از موارد تعیین کننده در کیفیت، دقت و البته قیمت هر ساعت اندازه گیری است و هرچقدر مارک و برند معروف تر و با کیفیت تری باشد قیمت و کیفیت آن نیز بالاتر میباشد.

 

Red Wing Engine 0247


همانطور که در بالا به آن اشاره شد ساعت اندیکاتور میتوتویو از بهترین ساعت های اندازه گیری میباشد و بعد از آن اینسایز و آکاد و ال جی از برندهای خوب و با کیفیت ابزار های اندازه گیری دقیق و تجهیزات و ابزار دقیق میباشند.


نحوه کار با ساعت اندیکاتور، الایمنت با ساعت اندیکاتور و آموزش کار با ساعت اندیکاتور را میتوانید در این مقاله در سایت ابزار مارکت مطالعه بفرمایید.

 

در ابزار مارکت مدلهای مختلف ساعت شیطونکی (ساعت شیطانکی )، ساعت اندیکاتور یا ساعت اندازه گیری گرد هم آمده و با بهترین برندهای ابزار دقیق در دسترس شما قرار دارد و با ارسال رایگان به سراسر ایران امکان خرید آنلاین آن وجود دارد.

 

نظر (0)

مجموع امتیاز 0 از 5 بر اساس 0 نظر
نظری درج نشده است، اولین نفر باشید که نظر می دهید

نظر خود را بگذارید

میتوانید نظر خود را به عنوان میهمان بنویسید ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید
Attachments (0 / 3)
Share Your Location