نحوه راه اندازی اره بنزینی

یکی از مهمترین مسائل در کار با اره زنجیری، بحث مربوط به نحوه روشن کردن اره موتوری و نصب قطعات مصرفی اره بنزینی و مونتاژ لوازم آن است. در واقع برای استفاده از این ماشین‌های برشی باغبانی و کشاورزی باید ابتدا به خوبی پروسه آماده سازی آنها را انجام داد و در مورد اره بنزینی باید به سوالاتی مثل چگونگی راه اندازی اره موتوری، نصب کامل و درست اجزاء اره زنجیری، آموزش راه اندازی اره بنزینی، نکات نگهداری و کار با اره زنجیری و علت روشن نشدن اره موتوری جواب کامل داد. هر کدام از مدل‌های اره زنجیری قطعات مختلفی دارند و ممکن است در برخی مراحل راه اندازی دستگاه باهم کمی متفاوت باشند؛ اما اساس و اصول آموزش روشن کردن اره بنزینی بسیار شبیه به یکدیگر بوده چرا که در بسیاری از موارد، این اجزاء بین تمام سازندگان اره موتوری ها مشترک است. به طور کلی طریقه راه اندازی اره موتوری نکات مهم و ریز و درشتی دارد که سعی می‌کنیم در ادامه مطلب به آموزش راه اندازی اره بنزینی بپردازیم.

 

نصب و راه اندازی اره موتوری

در ابتدا باید یک مدل و سایز درست و مناسب اره موتوری برای کار و اندازه برشی که قرار است استفاده شود، انتخاب شده باشد. در تهیه و خرید اره زنجیری بنزینی نوع برش، کوچک و بزرگ بودن چوب برشی و نوع کاربری، اندازه ساطور و زنجیر، قدرت خروجی دستگاه و ... مهم است. اما بیایید فرض کنیم که مدل درست انتخاب شده و می‌خواهیم از اره زنجیری استفاده کنیم. حالا پرسش‌هایی مطرح می‌شود؛ چطور باید اجزای اره زنجیری را به هم وصل کرد؟ آیا اتصال تمام قطعات ضروری است؟ منظور از تیغه دندانه دار یا Dog Tooth چیست؟ ساطور و زنجیر اره موتوری چگونه نصب می‌شوند؟ زنجیر باید به چه میزان سفت باشد؟ فرق باک بنزین و باک روغن چیست؟ ترکیب و نسبت بنزین و روغن در اره موتوری چقدر است؟ منظور از کلاچ و ترمز در اره موتوری چیست؟ پاسخ دادن به این سوالات و آماده کردن اره موتوری مراحل گام به گام مشخصی دارد که به ترتیب باید رعایت شوند.

 

 

نصب و مونتاژ قطعات اره موتوری

غیر از برخی اجزاء درونی و بیرونی دستگاه که بطور سیستمی و از قبل توسط کارخانه سازنده روی هم سوار شده و باهم کار خواهند کرد، معمولا یک اره موتوری به شکلی فروش می‌رود که برخی اجزای آن باید توسط کاربر نصب و راه اندازی و استفاده شوند. ساطور فلزی، زنجیر، قاب محافظ کلاچ و دسته ترمز، آچار شش گوش و پیچگوشتی، ظرف ترکیب روغن و بنزین و البته دفترچه راهنما اجزای اصلی بخش‌های مربوط به مونتاژ و استارت اره موتوری است. در ادامه به نصب هر کدام از این عضوها می‌پردازیم. دقت کنید که شاید در برخی مدل‌ها، شکل یا نحوه بستن این قطعات تفاوت‌های کوچکی داشته باشند، اما نحوه مونتاژ و نصب قطعات اره بنزینی در بسیاری از محصولات بازار به همین شکل خواهد بود.

 

 

دفترچه راهنما:

در تمامی اره زنجیری های معتبر یک دفترچه راهنما برای نصب و راه اندازی و حل مشکلات اولیه شامل نکات و دستور العمل چگونگی نصب قطعات گذاشته شده است. قبل از شروع پروسه حتما این دفترچه را بخوانید و از روی آن جلو بروید.

ساطور:

برای شروع کار، اره موتوری را به شکلی که قسمت نصب ساطور و زنجیر آن رو به بالا باشد روی میز بخوابانید. به طوری که دو پیچ رزوه شده بزرگی که از قسمت بدنه بیرون زده کاملا در دسترس باشد. سوراخ‌های ساطور یا گاید بار اره موتوری را روی این دو پیچ قرار داده و دقت کنید که با دنده خورشیدی یا چرخ زنجیر که یک قطعه گرد فلزی روی بدنه اصلی دستگاه است تماس داشته باشد. این دنده خورشیدی فولادی کار گرداندن زنجیر را انجام خواهد داد. در اکثر مدل‌ها هر دو طرف ساطور فرقی باهم ندارند و اینکه کدام سمت رو به بیرون باشد مهم نیست. ضمن اینکه در این مرحله فعلا نیازی نیست مهره را ببندید؛ چرا که قبل از بستن مهره، ابتدا باید زنجیر و قاب نصب شود.

 

اما در برخی مدل‌ها، هنگام بستن ساطور ممکن است چند قطعه اضافه‌تر هم وجود داشته باشد که بنا به مدل اره موتوری یا زیر ساطور و یا روی آن نصب می‌شود. یکی از این قطعات ورقه محافظ و فاصله انداز است که از یک تکه ورق کوچک فلزی یا غیر فلزی ساخته شده است. این قطعه روی بدنه سوار می‌شود و گاید بار روی آن قرار می‌گیرد. قطعه محبوب دیگری نیز به نام تیغه میخی یا تیغه دندانه‌ای یا به انگلیسی Dog Tooth و Spike Tooth  وجود دارد که ممکن است در بسته بندی بصورت تکی یا جفت باشد. این تیغه برای برش تنه های بزرگ و خصوصا درختان بسیار کاربرد داشته و هنگام نصب قطعات و طبق دفترچه راهنمای هر مدل اره بنزینی زنجیری، در زیر یا روی ساطور نصب می‌شود و در صورت جفت بودن نیز در هر دو طرف آن قرار می‌گیرد.

 

 

زنجیر:

مرحله بعدی گذاشتن زنجیر روی ساطور است. در این بخش دقت کنید که شکل و جهت گذاشتن زنجیر روی ساطور مهم بوده و باید همانند الگویی باشد که روی ساطور کشیده است. اگر هیچ نشانه یا علامتی روی ساطور نبود به دفترچه راهنما مراجعه کنید. اما در صورت وجود نداشتن هیچ راهنمایی از این روش استفاده کنید: تقریبا در همه اره موتوری‌ها، در هر گام زنجیر یک تیغه با 2 لبه کنار هم قرار دارد که یکی از آنها از دیگری کوچکتر است؛ هنگام نصب زنجیر، جهت زنجیر باید به گونه‌ای باشد وقتی روی ضلع بالایی ساطور به آن نگاه کردید، تیغه کوچکتر آن گام، رو به سمت جلوی و نوک دستگاه قرار گیرد و وقتی آن را دور ساطور می‌چرخانید، این تیغه کوچکتر بعد از رفتن به ضلع پایین ساطور، به سمت عقب می‌افتد. یا به روش و عبارتی دیگر، نوک تیز تیغه بزرگتر رو به جلوی دستگاه قرار بگیرد.

ابتدا زنجیر را پشت دنده خورشیدی و سپس دور ساطور بیندازید؛ دقت کنید که تمام دندانه‌ها روی قسمت شیار گاید جا بیفتد. در صورت برعکس انداختن زنجیر با توجه به الگوی ساطور، این زنجیر در کار سر می‌خورد و برش خوبی نخواهد زد.

 

 

قاب محافظ کلاچ و دسته ترمز:

در پله بعدی به نصب یک قطعه ترکیبی و مجموعه‌ای شامل قاب محافظ کلاچ، دسته ترمز اره موتوری و پیچ تنظیم زنجیر می‌رسیم. در بسیار از مدل‌ها این قطعه به این شکل ترکیب شده است اما در برخی محصولات، ممکن است پیچ‌های تنظیم سفت و شل کردن زنجیر یا دسته ترمز بصورت جداگانه توسط کاربر یا از قبل توسط کارخانه روی دستگاه نصب شوند.

در مدل ترکیبی، در جلوی قاب محافظ یک پیچ تنظیم سفتی زنجیر قرار دارد که متصل به یک پین در داخل قاب است. هنگام جا زدن، این پین باید روی شکاف ساطور و بین دو پیچ رزوه دار بیفتد. بعد از جا انداختن درست قاب، دو مهره اصلی فلزی محافظ را با آچار شش گوش تا نیمه سفت کنید. بعد از این کار باید با کمک پیچ تنظیم تنش زنجیر، این قطعه برشی را روی ساطور سفت کنید. جایگاه این پیچ روی قاب کلاچ اره موتوری ممکن است متفاوت باشد. در برخی مدل‌های جدید و پیشرفته اره موتوری، بجای این دو مهره و پیچ تنظیم تنش زنجیر، یک سیستم بستن دستی با فلکه بزرگ و اهرم قرار دارد که نیازی به آچار ندارد. دقت کنید که تا قبل از تنظیم کردن سفتی و تنش زنجیر، قاب را به طور کامل محکم نکنید.

 

 

تنظیم کشش زنجیر:

بعد از استحکام نسبی قاب، از قرار داشتن کامل تمام دندانه های زنجیر در شیار ساطور اطمینان حاصل کرده و بعد با تنظیم پیچ کشش زنجیر، آن را سفت کنید. برای تست تنش زنجیر به 2 نکته بطور همزمان دقت کنید؛ یک اینکه زنجیر باید با حرکت دست براحتی و روان بچرخد و در این چرخش هیچ مانعی نداشته باشد. و نکته دوم اینکه وقتی آن را با دست بصورت عرضی می‌کشید، نباید بیش از اندازه از ساطور جدا شود و از شیار فاصله بیش از حد بگیرد و همچنان نباید آنقدر سفت باشد که اصلا از ساطور جدا نشود! هنگام تست این مرحله و جدا کردن از شیار، در بیشترین فشار و زور اعمال شده با دست، یک فاصله بسیار کم حدود 0.5 سانتی متر زنجیر با سطح ساطور منطقی خواهد بود. هر گاه به این میزان مناسب کشش زنجیر رسیدید، قاب محافظ را محکم کنید و دوباره زنجیر را تست کنید. وجود هر ایرادی در چرخش مثل روان نبودن یا زیاد از حد شل و سفت بودن زنجیر، نیازمند باز کردن قاب و بررسی دوباره و تنظیم این قسمت است.

 

 

 

آماده سازی اره موتوری

بعد از اتمام نصب قطعات دستگاه به آماده سازی اولیه اره بنزینی می‌رسیم. نحوه سوخت رسانی و ترکیب بنزین و روغن نقشی اساسی در این مرحله دارد. موتورهای اره زنجیری اکثرا دو زمانه هستند و برای همین از یک محلول ترکیب شده با نسبت مشخص روغن به بنزین استفاده می‌کنند. هر مدل اره موتوری دو باک دارد، یکی از باک‌ها مربوط به سوخت رسانی و دیگری روغن کاری زنجیر بوده که معمولا درب باک نزدیکتر به زنجیر مربوط به روغنکاری است. این باک‌ها را می‌توان بر اساس سایز درب باک و یا علایمی که روی بدنه اره زنجیری قرار گرفته تشخیص داد. در باک روغن که مخصوص ساطور و زنجیر است تنها این ماده لغزنده ریخته می‌شود. این روغن برای سطح زنجیر استفاده شده و هنگام کار به طور خودکار روی زنجیر پخش می‌شود. شماره استاندارد روغنی که باید در دستگاه ریخته شود در اطلاعات راهنمای مدل نوشته شده است.

 

 

در باک سوخت نیز، ترکیب مشخص شده روغن و بنزین ریخته می‌شود؛ این نسبت برای هر مدل متفاوت بوده و حتما باید قبل از ترکیب کردن این دو ماده به دفترچه راهنمای محصول مراجعه کرد؛ در بخش اطلاعات، هم شماره روغن و هم میزان ترکیب ذکر شده است؛ اما در بیشتر مدل‌ها از روغن 40 استفاده می‌شود و ترکیب و نسبت روغن به بنزین ممکن است 1 به 20، یا 1 به 25 یا حتی گاهی 1:40 یا 1:50 باشد. به این منظور که باید با توجه به میزان حجم و لیتر سوخت، 1 قسمت از 20 یا 25 یا 40 یا 50 قسمت آن ترکیب سوختی، از روغن استاندارد تشکیل شده باشد. مثلا اگر حجم میزان سوخت 1 لیتر است و نسبت سوخت اره موتوری 1 به 25 باشد، باید از ترکیب 40 میلی لیتر روغن در 1 لیتر بنزین استفاده کرد.

 

 

معمولا در بسته بندی اره زنجیری بنزینی یک ظرف مدرج جداگانه و مخصوص جهت ترکیب بنزین و روغن وجود دارد که این کار میکس سوخت را ساده می‌کند. اما اگر چینی ظرفی وجود نداشت، حتما کار ترکیب روغن و بنزین را بصورت دقیق ابتدا در یک ظرف جدا و بیرونی انجام داده و سپس به باک اضافه کنید.

 

 

نحوه روشن کردن اره موتوری

حالا با وجود باک‌های پر شده همه چیز برای روشن کردن اولیه دستگاه آماده است. اره موتوری را بصورت ساده روی یک میز یا زمین قرار دهید به طوری که کفی آن روی سطح قرار گرفته باشد. در هر مدل ممکن است یک یا دو مکانیزم روشن کردن وجود داشته باشد. روش پیشرفته سوییچی و استارت با کلید که نیازی به هندل ندارد و به سادگی و با روشن کردن یک سوییچ، موتور استارت خواهد خورد. اما در روش قدیمی‌تر و معمول، مکانیزم هندلی که بیشتر اره بنزینی های بازار از آن استفاده می‌کنند وجود دارد. در این روش یک قرقره نخی و سیمی مستحکم با یک دسته هندل روی بدنه اره موتوری نصب شده که با کشیدن آن، موتور هندل می‌خورد و آماده روشن شدن می‌شود.

 

 

در طریقه راه اندازی اره موتوری هندلی، ابتدا سوییچ روشن و خاموش اصلی را در حالت روشن بگذارید. این کلید در برخی اره موتوری‌ها بجای تنها داشتن دو حالت خاموش و روشن، دارای 2 حالت اضافه‌تر مخصوص روشن کردن اولیه و سرد دستگاه و روشن کردن گرم است. در واقع در این مدل‌های 4 حالته، اهرم ساسات جداگانه وجود ندارد و از این دو حالت اضافه‌تر کلید به عنوان ساسات استفاده می‌شود.

 

 

دسته ترمز را در حالت فعال و زنجیر قفل قرار دهید. سپس چوک موتور یا اهرم ساسات اره موتوری که معمولا یک دکمه کوچک کشویی روی بدنه دستگاه است را در حالت فعال بگذارید؛ در اغلب اوقات بیرون آوردن آن به معنای فعال بودن ساسات است. (اگر اره موتوری مذکور مدلی باشد که علاوه بر ساسات،شستی پمپ بنزین هم دارد، بعد از بیرون کشیدن ساسات، 4-5 بار توسط شاسی پمپ، بنزین را به داخل دستگاه پمپاژ کنید.) بعد از این کار، ابتدا یک یا چند بار با قدرت و فشار خیلی کم و بدون قصد برای روشن کردن هندل بزنید، تا اینکه صدایی شبیه به احتراق و آماده بودن موتور برای روشن شدن شنیده شود. بعد از شنیدن صدای احتراق اولیه و داخلی موتور، هندل زدن را متوقف کنید و ساسات کشویی را به جای اول خود برگردانید و غیر فعال کنید. سپس هندل زدن محکم‎‌تر و اصلی را شروع کنید تا دستگاه روشن شود. اگر تمام قطعات اره موتوری سالم باشند، با این روش براحتی و سرعت هر چه بهتر دستگاه اره زنجیری بنزینی سرد و نو روشن خواهد شد و به اصطلاح روشن شدن اولیه اره موتوری شکل می‌گیرد.

 

 

توجه کنید که هنگام روشن کردن اره موتوری گرم و استفاده شده که هنوز سرد نشده، نیازی به ساسات کشی و پمپاژ بنزین نیست؛ تنها برای هر بار استارت باید دقت کنید ترمز و قفل ایمنی زنجیر در حالت فعال باشد. اما با وجود این پروسه آسان، رعایت نکردن چند نکته خیلی ساده می‌تواند باعث شود که حتی اره موتوری نو و سالم و یا حتی اره بنزینی گرم نیز به خوبی روشن نشود. در ادامه به بیان چند مورد از این نکات می‌پردازیم.

 

 

برخی مشکلات کار با اره موتوری

از آنجا که اره بنزینی دستگاهی پیچیده و با قطعات کاری زیاد است و طبق مکانیزم موتور احتراقی و کلاسیک کار می‌کند، همواره چند مشکل عمومی و مواردی در کار با آن وجود دارد. اره موتوری به دلیل کار با سوخت فسیلی مستعد آلودگی و نیازمند سرویس های دوره ای است. قطعات داخلی آن مثل کاربراتور، کوئل، شمع، باک، زنجیر، ساطور، فیلتر هوا و بنزین و... دچار کثیفی می‌شوند و عمر محدودی دارند. برای همین باید هر چند وقت یکبار نسبت به سرویس و تعویض قطعات، تمیز کردن دستگاه اره موتوری و... اقدام کرد. از جمله مهمترین مشکلات استفاده از اره موتوری عدم استارت درست، گاز نخوردن اره بنزینی، خفه کردن موتور و یا نیاز به تنظیمات کاربراتور بوده که هر کدام از این موارد داستانی مفصل و جداگانه دارند. برخی از این مسائل توسط کاربر قابل رفع بوده و برای برخی دیگر از آنها باید به تکنسین و تعمیرکار حرفه ای و مجرب اره زنجیری مراجعه کرد. به طور مثال برای مرور دقیق و حل کردن مشکل عدم روشن شدن و استارت اره موتوری در برخی مواقع خاص مثل آب و هوای سرد و... می‌توانید به مقاله علت روشن نشدن اره بنزینی در همین وبلاگ مراجعه کنید.

 

 

در مطلب امروز با نحوه راه اندازی اره بنزینی آشنا شدیم. دیدیم که مونتاژ قطعات اره موتوری چگونه است و صفر تا 100 راه اندازی اره موتوری را بررسی کردیم. به نکاتی در مورد آموزش راه اندازی اره بنزینی و شروع کار با اره موتوری اشاره شد و از نحوه روشن کردن اولیه اره موتوری و همچنین از مشکلات و علت روشن نشدن اره زنجیری بنزینی گفتیم.

شما می‌توانید برای انتخاب انواع دستگاه‌های باغبانی و کشاورزی و ابزارهای موتوری و خرید اره زنجیری بنزینی از معتبرترین و بهترین برندها بصورت آنلاین با گارانتی رسمی و شرکتی و ضمانت اصالت و سلامت فیزیکی محصولات به همراه مشاوره تخصصی و راهنمایی فنی به فروشگاه ابزار مارکت مراجعه کنید.

 

 

محصولات مرتبط
نظرات کاربران
امتیاز کاربران به این مطلب | از ۵ ( مشارکت کننده)
نفر
شما هم می‌توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.
برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

  • |

    • |

    نظری جهت نمایش موجود نیست
    از آخرین تخفیف های ابزارمارکت مطلع شوید