سنگ فرز شوخی نیست! در انتخاب و خرید سنگ فرز دقت نمایید!!!

راهنمای جامع و نکات مهم در انتخاب و خرید سنگ فرز و مینی فرز
یکی از ابزارهای بسیار مهم و در حقیقت حیاتی برای هر کارگاه فلز کاری ، کارگاه های تاسیسات و در کل تمام سایت های صنعتی، تولیدی و ساختمانی در نظر بگیرید چقدر از کارهای ساخت یک ساختمان توسط سنگ فرز انجام می شود؟! از ابتدای تخریب بنا و برش آهن آلات ساختمان گرفته تا پی ریزی و برش آرماتور، برش و سنگ زنی اسکلت فلزی، ساخت و نصب درب و پنجره، برش و نصب سنگ نما، برش و نصب کاشی و سرامیک کف و .... توسط سنگ فرز انجام میشود و همینطور در تمام مشاغل صنعتی سنگ فرز یکی از ابزارهای ضروری می باشد.
 

حال در نظر بگیرید در انجام کار یک پروژه عمرانی داشتن یک سنگ فرز خوب با کارایی بالا و مارک معتبر چقدر در سرعت انجام کار، ایمنی کارگران و کیفیت و دقت نهایی کار میتواند تاثیر گذار باشد؟!

البته برعکس این هم میتواند اتفاق بیوفتد که چقدر از زمان گرانبهای کار برای یک سنگ فرز بی کیفیت که دائما در راه تعیرگاه است تلف میشود؟!

چقدر هزینه به غیر از هزینه ی درمان و زمان تلف شده بابت قلاب کردن سنگ فرز یا آسیب به کارگر باید صرف کرد تا روحیه کارگران و مجموعه ی کاری به حالت اول بازگردد به خاطر صدمه دیدن یکی از کارگران هنگام کار با سنگ فرز غیر ایمن و بی کیفیت؟!

در انتها کارفرما چقدر از کار انجام شده راضی خواهد بود در حالی که تاخیر زیادی در تحویل کار پیش آمده و یا کیفیتی که کارفرما انتظار داشته است برآورده نشده؟!

پس لطفا در انتخاب و خرید سنگ فرز دقت فرمایید تا برای همیشه با خیال راحت و اطمینان از اینکه سنگ فرزی به همراه دارید که میتوانید به آن اعتماد کنید و در بدترین شرایط همراه شما خواهد بود و هرطور که با آن کار کنید ایمنی شما را حفظ خواهد کرد و در عین حال بالاترین کیفیت برش و سنگ زنی را به شما تحویل خواهد داد.

حال این سوال پیش می آید آیا همچین سنگ فرزی وجود دارد؟

نکات مهم در انتخاب سنگ فرز

در انتخاب سنگ فرز اولین نکته قابل توجه نوع کاری است که برای انجام آن نیاز به سنگ فرز دارید. نوع شغل شما تعیین کننده اندازه سنگ فرز خواهد بود و البته مقدار زمانی را که با سنگ فرز کار می کنید هم یکی دیگر از این عوامل است.
 

اندازه و سایز سنگ فرز

اندازه و سایز فرز معمولا با توجه به حداکثر سایز صفحه ای که میتوان روی آن نصب کرد گفته می شود. به عنوان مثال بزرگترین سنگ فرز معمول سایز 230 است و به فرز سنگبری معروف است و سایز آن مربوط به اندازه ی صفحه ایی است که میتوان روی این فرز نصب کرد که میتواند انواع صفحات کامپوزیتی (فیبری ) یا انواع تیغ گرانیت بر و سرامیک بر با حداکثر قطر 230 میلیمتر باشد. به خاطر اندازه بزرگتر صفحه آن، برش و ساب زنی سنگ با سرعت و عمق بیشتری قابل انجام است و به همین دلیل معولا استادکاران سنگ کار از سنگ فرز 230 میلیمتری استفاده می کنند. ولی باید در نظر داشت همین اندازه بزرگتر وزن فرز سنگبری را بیشتر میکند و در استفاده های طولانی مدت خستگی زیادی را برای کاربر به همراه دارد.

 

فرز آهنگری یا فرز 180 میلیمتری نیز جز سنگ فرز های بزرگ محسوب میشود و حداکثر قطر صفحه سنگ قابل پذیرش آن 180 میلیمتر است و به فرز آهنگری نیز معروف است چون عموماً استادکاران آهنگری و فلزکاری بیشتر از این سایز سنگ فرز استفاده میکنند. و مانند سنگ فرز های 230 قابلیت نصب کلیه صفحه سنگ های فیبری برش و ساب را دارد و همچنین میتوان از انواع تیغ گرانیت بر و سرامیک بر الماسه و فیبری روی آن استفاده کرد. پیشنهاد می کنیم برای این که اطلاعات جامع در مورد تفاوت های فرز سنگبری و آهنگری به دست آورید مقاله تفاوت سنگ فرز آهنگری و سنگبری را مطالعه نمایید.

 

لازم به ذکر است نام گذاری سنگ فرز ها به نام فرز سنگبری و فرز آهنگری به هیچ عنوان دلیل بر این نیست که نمیتوان از سنگ فرز 180 در کار سنگبری استفاده کرد و بر عکس بلکه میتوان از هر دو نوع این سنگ فرز ها هم در سنگبری استفاده کرد هم در آهنگری و انتخاب اندازه سنگ فرز کاملا بستگی به عمق برش و سایز صفحه مورد نیاز شما میباشد. و یا مدت زمان استفاده از سنگ فرز هم در طول روز میتواند نکته مهمی باشد که اگر به طور مداوم و بدون وقفه از سنگ فرز استفاده میکنید بهتر است از فرز های کوچک تر با وزن کمتر استفاده کنید تا در استفاده مداوم دچار خستگی و پایین آمدن دقت و توجه نشوید.

سنگ فرز ها اندازه های کوچکتر نیز دارند که به آنها مینی فرز گفته میشود و در توان و قدرت و البته قطر صفحات قابل نصب متفاوت هستند و معمولا دو سایز اصلی و معمول مینی فرز ها سایز مینی فرز 115 میلیمتری و 125 میلیمتری است و البته مینی فرز های 150 هم وجود دارند که خیلی مورد استقبال نیستند و نمونه های محدودی از این سایز وجود دارد. از انواع مینی فرز میتوان به جای سنگ فرز ها استفاده نمود و تمامی صفحات برش و سابی که برای سنگ فرز های بزرگ وجود دارند برای مینی فرز ها هم موجود است و تمام کاری را که با سنگ فرز های بزرگ میتوان انجام داد با مینی فرز ها هم میتوان و فقط در اندازه و سایز صفحه مورد استفاده متفاوت هستند و ظرفیت کمتری نسبت به سنگ فرزهای بزرگ تر دارند.

قدرت و توان سنگ فرز

یکی دیگر از موارد مهم در انتخاب سنگ فرز توان خروجی و یا به اصطلاح قدرت آن است البته باید در نظر داشت این دو اصطلاح به هیچ عنوان با یکدیگر برابر و هم معنی نیستند و فقط در اصطلاح ما باهم در نطر میگیریم و در مقاله ایی به این موضوع به طور مفصل خواهیم پرداخت.

توان خروجی سنگ فرز را به ط.ر کلی میتوانیم مقدار وات سنگ فرز در نظر بگیریم و معمولا هرچقدر مقدار وات یا توان خروجی سنگ فرز بیشتر باشد قدرت بیشتری خواهد داشت که البته این مسئله بین دو سنگ فرز از یک برند خواهد بود. چون برندی مانند متابو آلمان توانسته با اختراعات و مهندسی های پیشرفته سنگ فرزهایی تولید کند که مصرف برق و توان خروجی کمتری دارند ولی قدرت خیلی بیشتری نسبت به سنگ فرز های دیگر داشته باشند. مثلا یک سنگ فرز متابو دارای 1900 وات خروجی است با 8500 دور در دقیقه چرخش با گشتاور 8 نیوتنی ولی ممکن است یک سنگ فرز از برندهای چینی 2400 وات خروجی داشته باشد با 6500 دور در دقیقه چرخش و گشتاور 4 نیوتنی! پس مقایسه توان هر برند را با محصولات همان برند انجام میدهیم و همیشه این صادق نیست که سنگ فرز 2400 واتی هر برندی از سنگ فرز 1800 واتی برند دیگر قوی تر باشد. ولی باید گفت معمولا توان بیشتر بر حسب وات مساوی است با قدرت و گشتاور بیشتر سنگ فرز. و اصولا برای انجام کارهای سنگین و مداوم سنگ فرز های قوی و قدرتمند از کارایی بیشتری برخوردارند. به طور مثال موتور های ماراتن ابداعی شرکت متابو از نمونه های بسیار قابل توجه در سنگ فرز متابو است. متابو در طراحی موتورهای خود تکنولوژی جدیدی را به کار گرفته تا با حداقل حجم و وزن موتور بیشترین گشتاور و قدرت موتور را استخراج کند و در مواردی که سنگ فرز های دیگر توان انجام کار را ندارند سنگ فرز متابو با حداکثر توان کار کرده و کار برش و ساب زنی را انجام میدهد. بررسی موتور های ماراتن متابو را در مقاله ایی به طور کامل توضیح میدهیم.

ایمنی سنگ فرز

از مهم ترین موارد انتخاب و خرید سنگ فرز مناسب ایمنی سنگ فرز است که حتما باید هنگام خرید و کار با سنگ فرز ایمنی را به طور کامل در نظر گرفت. در هنگام خرید سنگ فرز توجه به داشتن کلاچ ایمنی یکی از موارد مهم انتخاب سنگ فرز است. کلاچ ایمنی اولین بار در حدود 50 سال پیش توسط شرکت المانی متابو ابداع و تا امروز شرکت های معتبر زیادی در تولید سنگ فرز از آن استفاده میکنند. وظیفه کلاچ ایمنی جلوگیری از قلاب کردن و یا خورد شدن صفحه سنگ و حفظ ایمنی کاربر است. در سنگ فرز های متابو و همچنین در مینی فرز متابو هنگام اعماال فشار بیش از حد یا تغییر ناگهانی زاویه برش یا عوامل دیگر صفحه سنگ درون کار ایستاده و دستگاه به طور اتوماتیک از کار می ایستد تا زمانی که این شرایط نا امن بر طرف شده و کاربر بتواند دوباره به طور اصولی و صحیح به انجام برش ادامه دهد. قلاب کردن در سنگ فرز یکی از عوامل مهم در ایجاد خطر و آسیب به کاربر است و اگر کاربر به طور صحیح و کالا قرص و محکم سنگ را در دست نگرفته باشد سنگ فرز از دست او بیرون امده و احتمال آسیب های جدی به کاربر را به دنبال دارد ولی در سنگ فرز هایی که کلاچ ایمنی دارند این اتفاق تا حد بسیار زیادی کاهش یافته و احتمال خطر را برای کاربر نزدیک به صفر میکند.

کلید ایمنی هنگام قطع برق نیز یکی دیگر از موارد ایمنی در سنگ فرز ها است که در زمانی که سنگ فرز در حال کار است با قطع برق دستگاه خاموش شده و هنگام اتصال مجدد برق دستگاه روشن نمیشود حتی اگر کلید آن روشن بوده یا دو شاخه سنگ فرز به برق متصل باشد و این ویژگی باعث میشود از روشن شدن خود به خودی هنگام قطع و وصل برق و احتمال ایجاد خطر به حداقل برسد.

ویژیگی مهم و قابل دکر دیگری که تا امروز فقط در سنگ فرز های متابو قابل مشاهده است ترمز الکترونیکی سنگ فرز و سرعت توقف صفحه سنگ فرز است. متابو در اکثر ابزارهای تولیدی خود از جمله سنگ فرز های متابو این ترمز را قرار داده. شرح کار این ترمز به این شکل است که شما در سنگ فرز های معمولی هنگام خاموش کردن دستگاه زمان زیادی را باید صبر کنید تا صفحه سنگ از چرخش بایستد تا بتوانید سنگ فرز را روی زمین بگدارید و این زمان گاهی از یک دقیقه هم تجاوز میکند و در مواردی که میبایست به سرعت سنگ فرز را روی زمین گذاشت ایجاد مشکل و خطر میکند و حتما باید صبر کرد تا صفحه سنگ از چرخش بایستد و بعد آن را رها کرد ولی در سنگ فرز متابو که این ویژگی وجود دارد پس از رها کردن کلید یا خاموش کردن سنگ فرز بلافاصله در کمتر از 3 ثانیه صفحه سنگ از حرکت می ایستد و میتواند سنگ را روی زمین گذاشت. و حتی میتوان گفت بلافاصله پس از خاموش کردن سنگ میتوان آن را روی زمین قرار داد چون زمان ایستادن صفحه سنگ کمتر از زمانی است که کاربر سنگ را از سطح کار بر روی زمین میگذارد و در حقیقت در همان فاصله سطح کار تا زمین صفحه سنگ می ایستد. این نیز یکی دیگر از ابداعات شرکت بزرگ متابو در تولید ابزارهای با ایمنی بسیار بالاست.

البته در هنگام استفاده از سنگ فرز و مینی فرز باید موارد ایمنی را رعایت نمایید تا ترکیب رعایت ایمنی از طرف شما و ایمنی سنگ فرز ایجاد هر گونه گونه خطری را به صفر برساند. حفط ایمنی هنگام کار با سنگ فرز و مینی فرز را در مقاله ایی جداگانه بررسی خواهیم نمود.

ارگونومی در سنگ فرز

ارگونومی یکی از مباحث تخصصی در علم پزشکی است که به بررسی ارتباط کاربر با اشیا می پردازد و هر طراح صنعتی برای طراحی هر ابزار و یا محصولی که مستقیما با انسان در ارتباط است باید ارگونومی را در نظر بگیرد و رعایت نماید و در حقیقت ارگونومی یک علم میان رشته ایی بین پزشکی با طراحی مهندسی و طراحی صنعتی است. در طراحی تمامی ابزارهای صنعتی نیز ارگونومی یکی از مباحث بسیار مهم است و در شرکت های معتبر که کار طراحی و تولید ابزار را انجام می دهند متخصصانی را برای ارگونومی در اختیار دارند تا در طراحی ابزارها بالاترین موارد تعامل انسان با ابزار در نظر گرفته شود. یکی از مثال های این مورد تغییر جهت دسته ی کمکی سنگ فرز یا مینی فرز است که برای استفاده چپ دست ها نیز راحت باشد یا در شرایط مختلف بتوان در جهت های متفاوت از سنگ فرز استفاده کرد. یکی دیگر از این موارد نوع چنگش یا قرارگیری دسته ابزار در دست کاربر است که در سنگ فرز های با کیفیت مثل سنگ فرز میلواکی ، سنگ فرز aeg ، سنگ فرز متابو و ... کاملا رعایت شده و مد نظر قرار میگیرد و از مثال های خوب این نوع طراحی ها سنگ فرز هایی است که دسته انتهایی آنها که کلید خاموش و روشن روی آن قرار گرفته قابلیت چرخش دارد و امکان بسیار خوبی را برای راحتی و عدم خستگی کاربر ایجاد میکند مانند سنگ فرز رونیکس یا سنگ فرز متابو که این قابلیت ویژه را دارا هستند.

 

 

دسته کمکی ضد لرزش نیز از دیگر مثال های ارگونومی در طراحی سنگ فرز است که در سنگ فرز های با کیفیت این دسته های ضد لرزش به طور کاملا عملی لرزش سنگ را جذب کرده و به دست کاربر منتقل نمیکنند ولی امروزه در تمام برندها سعی شده این مورد بکار گرفته شود و اینکه برندهای متفرقه چقدر توانسته اند به حد کمال این ویژگی دست پیدا کنند جای بررسی دارد.

از موارد دیگر در ارگونومی می توان به نوع عملکرد کلید خاموش و روشن سنگ فرز اشاره کرد که یکی از مهمترین موضوعات در ایمنی و ارگونومی است. در طراحی کلید خاموش و روشن سنگ فرز باید همزمان تعادل بسیار مناسبی را بین ایمنی و راحتی اربر برقرار نمود تا هم کاربر بتواند براحتی کلید را نگه داشته و در طول کار از نگه داشتن مداوم کلید خسته نشود و هم با رها کردن کلید سنگ فرز خاموش شود.

تعویض راحت و سریع صفحه سنگ یکی دیگر از موارد مهم در ارگونومی است که کاربر براحتی و با امنیت کامل بتواند بدون نیاز به آچار صفحه سنگ را تعویض نماید و یا اگر برای تعویض صفحه سنگ نیاز به آچار هم باشد این کار براحتی انجام شود و صفحه روی شفت اسپیندل قفل نکند و براحتی با یکدست باز شود. در مدل های Quick سنگ فرز های متابو امکانی وجود دارد که بتوان بدون نیاز به آچار صفحه را براحتی باز کرد و مهره های این مدل ها نیازی به آچار ندارند و البته جایی هم برای انداختن آچار در آنها تعبیع نشده چون هیچگاه برای باز کردن آن نیاز به آچار نمی باشد.

مواردی که در اینجا به آنها اشاره شد از مهمترین موارد انتخاب و خرید سنگ فرز مناسب بود و سعی شد به طور خلاصه کلیه این موارد را شرح دهیم ولی دلایل دیگری نیز در انتخاب سنگ فرز و مینی فرز وجود دارد که در انتخاب بسیار تاثیرگذار هستند و در ادامه به طور خلاصه به آنها اشاره خواهیم کرد:

 

قیمت سنگ فرز

 یکی از موارد بسیار مهم در انتخاب سنگ فرز و هر ابزاری است ولی این مورد دلیل بر این نیست که شما تمام موارد بالا از جمله ایمنی را در نظر نگیرید به خاطر قیمت پایین تر! سنگ فرز شوخی بردار نیست لطفا دقت کنید و یک عمر با خیال راحت کار کنید!

 

 

خدمات پس از فروش سنگ فرز

خدمات پس از فروش نیز یکی دیگر از موارد انتخاب هر ابزاری است و باید توجه داشت که شرکت های وارد کننده این ابزار آلات خدمات پس از فروش و نمایندگی های تعمیرات معتبری داشته باشند تا اگر به هر دلیل ابزار شما دچار مشکل شد شرکت ارائه دهنده پاسخگوی شما باشد و کلیه تعمیرات و قطعات سنگ فرز شما را به شما ارائه کند. در این زمینه شرکت های معتبری وجود دارند که در اینجا نام معتبرترین ها را آورده ایم و شما می توانید با خیال راحت سنگ فرز این برند ها را خریداری نمایید با اطمینان از اینکه بعدا شرکت ارائه کننده پاسخگوی شما خواهد بود و کلیه خدمات مربوطه برای تعمیر سنگ فرز را ارائه خواهند داد:

سنگ فرز میلواکی

سنگ فرز متابو

سنگ فرز آاگ  AEG

سنگ فرز بوش

سنگ فرز رونیکس

سنگ فرز هیوندای

سنگ فرز توسن

سنگ فرز توسن پلاس

سنگ فرز نک

 

 

قابل ذکر است تمامی برندهای موجود در فروشگاه ابزار مارکت از فیلتر های سختگیرانه ی کارشناسان ابزار مارکت گذشته است و همگی خدمات پس از فروش بسیار معتبری دارند و می توانید از خرید انها کاملا مطمئن باشید و در صورت لزوم کارشناسان فروش ابزار مارکت در مورد نحوه پاسخگویی خدمات پس از فروش هر یک از این برندها به شما مشاوره صادقانه ارائه خواهند داد تا با اطمینان خاطر سنگ فرز و هر ابزار دیگری را انتخاب وخریداری نمایید چون ابزار مارکت در قبال خرید شما ضمانت اصالت و سلامت ارائه می کند و این یعنی ابزاری را که ابزار مارکت خریداری می نمایید حتما کالای اصلی بوده با شرایط استاندارد وارد کشور عزیمان شده است. و همچنین ابزار مارکت در قبال خرید شما ضمانت 7 روزه بازگشت کالا به شما ارائه می دهد و این یعنی شما 7 روز پس از دریافت سنگ فرز به هر دلیلی درخواست مرجوعی آن را داشته باشید در صورت عدم کارکرد، ابزار مارکت با روی گشوده آن محصول را پس خواهد گرفت تا خیال شما ار بابت اصلی بودن ابزارتان راحت باشد و دقیقا به همین دلایل هیچ برند متفرقه و غیر اصلی را در ابزار مارکت نخواهید یافت.

 

ویدئو

نظرات کاربران
امتیاز کاربران به این مطلب | از ۵ ( مشارکت کننده)
نفر
شما هم می‌توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.
برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

  • |

    • |

    نظری جهت نمایش موجود نیست
    از آخرین تخفیف های ابزارمارکت مطلع شوید