تراز لیزری چیست؟

تراز لیزری دستگاهی است که با استفاده از نور لیزر و مکانیزم خود ترازی کار تراز کردن سطوح و مقاطع را در سطح وسیع و فواصل طولانی انجام میدهد و در حقیقت جایگزین بسیار مناسبی برای شلنگ تراز است که در امور ساختمانی و عملیات های عمرانی کاربرد بسیار وسیعی دارد. حتی در مواردی میتوان از آن بجای تراز های حبابی بزرگ هم استفاده کرد ولی برای استفاده بجای تراز های حبابی کوچک تر دقت لازم را ندارد و برای فواصل بیشتر از یک متر مناسب تر است.

 

انواع تراز لیزری

تراز لیزری در مدل ها و انواع بسیار متنوعی طراحی و تولید میشوند که بنا به نوع استفاده میتوان تراز لیزری مناسب را انتخاب و خریداری نمود. اولین و مهمترین مورد در انتخاب تراز لیزری نوع خطی یا نقطه ایی آن است که در برخی از مدل ها ترکیب خط و نقطه نیز وجود دارد. رایج ترین انواع تراز لیزری ترازهای دو خط ، سه خط ، ترکیب دو خط با دو نقطه و سه خط و دو نقطه است.
برای انتخاب تراز مناسب به نوع کاری که انجام می دید دقت نمایید که برای تراز کردن سطوح افقی مانند سرامیک کاری کف ، سنگ کاری یا تمام کارهایی که در سطح افقی انجام میشود نیاز به تراز لیزری دارید یا برای تراز کردن یا شاقولی مقاطع یا سطوح عمودی مانند دیوار کشی، کاشت ستون و کارهای دیگری که نیاز به شاقول کردن دارد یا ترکیب آنها که نیاز به تراز کردن و شاقول کردن همزمان نسبت به سطح عمود و افق است. در ادامه بهترین نمونه ها را برای کارهای مختلف پیشنهاد داده شده است.
در تراز های دو خط عمودی و افقی زاویه قرار گیری خط های لیزر به گونه ایی است که دقیقا در مقابل تراز یک نقطه گونیا قرار میگیرد که در حقیقت نقطه تلاقی دو خط لیزر است که یک گونیا چهار وجهی به کاربر ارائه میدهد که در کارهایی مانند سنگ کاری ویژگی بسیار مناسبی است. و همچنین هرکدام از خط های لیزر توانایی خاموش روشن شدن به تنهایی را دارند و میتوان به تنهایی از هرکدام از خط های لیزر استفاده نمود
نوع کامل تری از تراز های لیزری، تراز لیزری سه خط است که دارای دو خط عمودی در دو زاویه و یک خط لیزر افقی است و برای انجام بسیاری از کارها انتخاب بسیار مناسبی است در تراز لیزری سه خط، یک خط عمودی در راستای مقابل تراز، یک خط عمودی با زاویه عمود نسبت به دستگاه و یک خط لیزر افقی وجود دارد که در شرایطی که نیاز به تراز کردن دو یا چند سطح در زوایای مختلف نسبت به یکدیگر است بسیار کارآمد می باشد.
در مواردی و در مدلهای معدودی از تراز های لیزری علاوه بر خط لیزر نقاط لیزر نیز وجود دارد که به عنوان شاقول میتوان از این نقاط استفاده کرد که البته خطوط عمودی لیزر نیز کار شاقول را انجام می دهند و برای تراز کردن یا شاقول کردن سطوع یا مقاطع عمودی کاربرد دارد مانند نصب کابینت و هماهنگ کردن ارتفاع کابینت با خط عمودی تراز لیزری.
لازم به ذکر است در میان تراز های لیزری میتوان تراز های فقط نقطه ایی را هم پیدا کرد که از چندین نقطه مقابل هم و با زاویه عمود بر هم می باشند که برای انجام کارهایی مانند نصب کلید و پریز و یا موارد دیگر بکار میرود.
مورد بعدی در انتخاب تراز لیزری میزان پوشش نور لیزر است که در دو نوع 180 درجه و 360 درجه وجود دارند و البته ممکن است در مدل های خاصی یکی از خط های لیزر تراز 360 درجه و دو خط آن 180 درجه باشد.
در تراز های خطی 180 درجه، نور لیزر تراز با زاویه 180 درجه نسبت به موقعیت قرارگیری تراز منعکس میشود و در واقع فقط سطوح مقابل تراز زیر پوشش نور لیزر قرار می گیرد ولی در تراز های 360 درجه لیزر به نحوی طراحی شده و در بدنه تراز قرار گرفته که به طور کامل سطوح دور تا دور تراز را پوشش می دهد و تا فواصل طولانی تمام سطوح را میتوان نسبت به هم تراز کرد.
در ترازهای دو خط 360 درجه گونیا چهار وجهی در جلو و پشت تراز تشکیل میشود که نقطه ی تلاقی دو خط دقیقا مقابل هم بوده و مانند تراز های نقطه ایی میتوان از این نقطه تلاقی و یا گونیا چهار وجهی استفاده نمود و در مواردی که در اتاق یا فضای بسته کار انجام میشود دیگر نیازی به جابجایی تراز نیست و با قرار دادن تراز در وسط اتاق نور لیزر تمام دیوارها را پوشش میدهد که به عنوان مثال در نصب کابینت برای تراز کردن سطح بالا و پایین کابینت های دو طرف بسیار کاربرد دارد و یا برای تراز کردن سطح صفحه کابینت دو طرف بسیار کارآمد است.
برخی از انواع تراز وجود دارند که به تراز های روتاری معروف هستند که دیود لیزر آنها مانند چراغ های گردان به وسیله موتور الکتریکی دائما در حال چرخیدن است و سرعت آن به قدری بالا است که نور آن به صورت 360 درجه دیده می شود این نوع تراز ها کاربرد چندانی ندارند و در موارد تخصصی از آنها استفاده می شود


دقت تراز لیزری

یکی دیگر از موارد مهم در انتخاب تراز لیزری دقت آن است که در برندهای مختلف و مداهلی مختلف متفاوت است و هرچقدر دقت آن بیشتر باشد از کیفیت بالاتری برخوردار است و البته این دقت نه تنها به پاندول تراز بلکه به ضخامت نور لیزر تراز هم بستگی دارد و هرچقدر ضخامت نور تراز کمتر باشد دقت بالاتری دارد

 

خود ترازی

در اغلب تراز های لیزری قابلیت خود ترازی وجود دارد و باعث راحتی استفاده و دقت بیشتر تراز لیزری میشود و این قابلیت به وسیله یک پاندول معلق در تراز لیزری ایجاد میشود که این مزیت را ایجاد میکند که اگر خود دستگاه تراز در حالت غیر تراز قرار داشته باشد نور آن روی سطوح کاملا تراز بوده و خللی در دقت تراز ایجاد نمی کند که البته این قابلیت تا حدود معینی قابلیت کار دارد که معمولا بین 4 درجه نا ترازی را در بر میگیرد و تا 4 درجه مثبت و منفی تراز قابلیت خود ترازی دارد و بیشتر از آن یا دستگاه بوق میزند یا نور آن به حالت چشمک زن درمیاید.
کدام تراز لیزری برای کار شما مناسب است؟
برای انجام کارهایی مانند سرامیک کاری، سنگ کاری کف، فرش کردن زمین، نقاشی زمین بازی و دیگر کارهایی که صرفا نیاز به خطوط افقی لیزر برای تراز کردن و گونیا کردن است بهتر است از تراز لیزری استفاده کنید که دو خط لیزر افقی گونیا دارد که میتوان نقاط تقاطع و یا گونیا ها را در سطح افقی با آن مشخص نمود که در نمونه های معدودی از تراز لیزری ها این قابلیت وجود دارد مانند تراز لیزری متابو مدل BLL 2-15 که یکی از این نمونه های تراز لیزری دو خط افقی است.
برای انجام کارهایی مانند نصب کابینت و دکوراسیون، نصب درب و پنجره های ساختمان، نصب ستون و اسکلت فلزی، نصب سنگ و کاشی دیوارها و حتی نقاشی ساختمان بهترین گزینه تراز لیزری دو خط است که میتوان با آن خطوط عمودی و افقی را ترزا کرد و البته نسبت به نوع کار که ممکن است نیاز به تراز 360 یا 180 باشد که البته قطعا تراز لیزری 360 درجه گزینه بهتری نسبت به تراز های 180 درجه است.
یکی از بهترین گزینه های انتخاب تراز لیزری دو خط 180 درجه تراز لیزری دیوالت است که یکی از بهترین برندهای تولید کننده ابزار از جمله تراز لیزری است که میتوانید تراز لیزری دیوالت را از ابزار مارکت به صورت آنلاین خریداری نموده و در سراسر ایران با ارسال رایگان تحویل بگیرید.
میزان برد و فاصله کاری ترازهای لیزری نیز با یکدیگر متفاوت هستند و از 10 متر تا 80 متر نسبت به نیاز و میزان فاصله سطوح قابل انتخاب است و البته میتوان از آشکار ساز نیز استفاده کرد و تراز هایی را که برد کمتری دارند را بوسیله آشکار ساز تا فواصل بیشتری بکار برد

 

بهترین تراز لیزری

شرکت های مختلفی تراز لیزری تولید می کنند و در بازار نیز مارک های مختلفی از تراز لیزری جود دارند که از پرفروش ترین برندها میتوان به تراز لیزری دیوالت ، تراز لیزری متابو ، تراز لیزری رونیکس ، تراز لیزری هیوندای و ... در انتها تراز لیزری را با توجه به نوع کاری که تراز لیزری را نیاز دارید انتخاب کنید

نظر (1)

مجموع امتیاز 5 از 5 بر اساس 1 نظر
  1. حسام سمساریلر
  1. 5 / 5

سلام. ممنون از اطلاعات کاملتون. من تراز لیزری متابو خریدم واقعاً عالی و کاربردی بود. متابو همیشه حرف اول رو میزنه

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
نظری درج نشده است، اولین نفر باشید که نظر می دهید

نظر خود را بگذارید

میتوانید نظر خود را به عنوان میهمان بنویسید ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید
Attachments (0 / 3)
Share Your Location