راهنمای خرید اینورتر جوشکاری

 
در صنعت برای اتصال دو یا چند قطعه از راه های مختفلی استفاده میکنند که هریک بنا به تنش، کشش و فشار بین دو قطعه ، جنس دو قطعه ، دایمی یا موقت بودن اتصال و موارد دیگر بکار گرفته میشوند. به طور کلی اتصالات را به دو دسته موقت و دائمی طبقه بندی می کنند.

 

mma wel


از اتصالات موقت در مواردی استفاده میشود که نیاز به جدا کردن یا برداشتن اتصال باشد. از اتصالات موقت مرسوم میتوان به انواع پیچ و مهره ، انواع بست و چفت و ... نام برد
از اتصالات دائمی نیز میتوان به انواع چسب ها ، جوشکاری ، لحیم کاری ، پرچ اشاره کرد. همانطور که از این مثال ها مشخص است اتصالات دائمی نیز میتوانند موقت هم باشند. در بین تمام اتصالات جوشکاری دائمی ترین نوع اتصال میباشد که در حقیقت دو قطعه با تغییر شکل در یکدیگر نفوذ کرده و باهم ادقام میشوند و تشکیل یک اتصال دائمی میدهند.

 

lahim


جوشکاری نیز انواع و اقسام بسیار متنوعی دارند که بسته به جنس قطعات میتوان از روش ها و دستگاه های مخصوصی استفاده کرد.
در این بین جوشکاری انواع فلزات از پرکاربرد ترین روشهای جوشکاری می باشد که از دستگاه ها و روشهای بسیار متنوع استفاده میشود و هریک از فلزات جوش مخصوص به خود را دارند. یکی از معمول ترین و مرسوم ترین روشهای جوشکاری که به طور گسترده ایی در صنایع مختلف استفاده میشود جوشکاری به روش قوس الکتریکی است که برای جوشکاری تمامی فلزات میتوان از این روش استفاده کرد و یکی از با دوام ترین و مطمئن ترین راه های جوشکاری فلزات است. روشهای دیگری نیز برای جوشکاری فلزات استفاده میشود مانند جوشکاری اکسی استیلن که به جوش برنج نیز معروف است ، نقطه جوش ، جوش طلا و نقره ، جوش زیر پودری و انواع جوشکاری های اصطکاکی که هر کدام از اینها مزایا و معایب خاص خود را دارند که در چندین مقاله به صورت جداگانه به بررسی انواع این جوشکاری ها خواهیم پرداخت. ولی در اینجا قصد داریم انواع دستگاه های جوش قوس الکتریکی را بررسی کنیم تا شما بتوانید از این طریق بهترین انتخاب را برای انجام جوشکاری که مد نظر دارید داشته باشید.

 

mma


برای اتصال دائم دو قطعه فلزی به روش جوشکاری قوس الکتریکی به دلیل ذوب شدن دو قطعه فلزی باید از ورود اکسیژن و در حقیقت هوا به داخل حوضچه مذاب جلوگیری کرد به همین دلیل از روشهای مختلفی برای اینکار استفاده میکنند که در مواردی نام گاز یا ماده محافظ ورود اکسیژن را به نوع جوشکاری تعمیم میدهند مثلا جوش آرگون، جوش CO2 ، جوش زیر پودری و ...

 

co2


برای انجام جوشکاری به روش قوس الکتریکی نیاز به دستگاهی برای تبدیل برق شهر با ولتاژ 220 ولت به برق مناسب جوشکاری است که به این دستگاه اصطلاحاَ دستگاه جوش گفته میشود. کار دستگاه جوش تبدیل برق شهری 220 ولت با آمپراژ پایین به برق ولتاژ پایین بین 12 تا 36 ولت با آمپراژ بالا است تا توان ایجاد قوس الکتریکی را داشته باشد. در دستگاه های جوش معمولی جریان متناوب (AC) به برق مستقیم (DC) تبدیل میشود ولی برای جوشکاری فلزاتی مانند آلومینویم و منیزیوم نیاز به جریان متناوب است که در دستگاه های مخصوص جوش آلومینیوم که به دستگاه های AC معروف هستند امکان تنظیم دستگاه برای جریان متناوب و مستقیم وجود دارد. در ادامه به بررسی این دستگاه ها خواهیم پرداخت.

 

tig


ترانس جوش
اینورتر جوشکاری
رکتی فایر
ژنراتور یا موتور جوش

 

brass weld


ترانس جوش یا دستگاه جوش چیست ؟!

 

همانطور که از نام این دستگاه مشخص است این دستگاه برای تبدیل برق شهر به برق مناسب جوشکاری از سیم پیچ استفاده میکند و در حقیقت با استفاده از ترانس برق مورد نیاز جوشکاری را تامین می کند. ترانس به دستگاهی گفته میشود که دارای یک هسته مرکزی فلزی است که به دور آن سیم پیچ های مسی با تعداد دور متفاوت و ضخامت های مختلف پیچیده شده است که این سیستم برای بسیاری از لوازم و دستگاه های الکتریکی بکار میرود.
امروزه ترانس جوش به دلیل محدودیت های که دارند از بین دستگاه های مورد استفاده در صنعت جوشکاری حذف شده است و تولید آنها متوقف شده است و جای خود را به انواع اینورترهای جوشکاری داده اند که بحث مورد نظر ما در این مقاله آموزشی است.
یکی از معایب بزرگ این دستگاه ها مصرف برق بیش از اندازه ی انها است که به دلیل ایجاد مقاوت الکتریکی در سیم پیچ به صورت گرما به هدر میرود که همین گرما نیز یکی دیگر از معایب این ترانس ها است.

 

trans weld


مورد دوم وزن سنگین آنها است که به دلیل استفاده مقدار زیادی مس و فلزات دیگر در هسته و سیم پیچ وزن بسیار زیادی دارند و در حمل و نقل و استفاده در محیط های کارگاهی و ساختمانی ایجاد مشکل میکنند.
عدم قابلیت تنظیم مناسب یکی دیگر از معایب این دستگاه ها است که به طور معمول 4 یا 5 حالت تنظیم مقدار آمپر روی بدنه این ترانس جوش ها قرار داده شده است و برای تغییر مقدار آمپر جوشکاری باید کابل انبر جوشکاری را تغییر در داخل فیش های دیگر قرار داد
کیفیت نا مناسب جوش! امروزه مهندسانی که تست های جوش را انجام میدهند کیفیت جوش ترانس های جوشکاری را تایید نمی کنند و این دستگاه ها کیفیت جوش خوبی ندارند و البته توان جوشکاری با الکترودهای تخصصی را هم ندارند.

 

trans weld1

 

اینورتر جوشکاری چیست ؟

 

از جدیدترین دستگاه ها و سیستم های جوشکاری به روش قوس الکتریکی دستگاه جوش اینورتر است که مزایای بسیاری نسبت به ترانس های جوشکاری دارند و البته سیستم اینورتر در بسیاری دیگر از لوازم و دستگاه های الکتریکی استفاده میشود و هر روز این تکنولوژی در حال پیشرفت و ارتقا است. کولرهای گازی جدید و دیگر لوازم برقی خانگی و صنعتی نیز سیستم های اینورتری استفاده میکنند.
اینوترهای جوشکاری انواع و اقسام و مدلهای بسیار متنوعی دارد که بنا به نوع استفاده ، حجم کار ، فلز مورد نظر برای جوشکاری ، ضخامت فلز مورد نظر و امکانات و ویژگی های بسیار گسترده ی دیگر که میتوانید هرکدام از این ویژگی ها را در اینورتر جوشکاری خود داشته باشید و انتخاب نمایید.

 

paton inverter

 

 


انواع اینورتر جوشکاری

 

1- اینورتر جوش الکترود یا MMA

2- اینورتر جوش تیگ یا آرگون TIG

3- اینورتر جوش CO2 یا میگ MIG

 


اینورتر جوش الکترود یا MMA
آهن یکی از فراوان ترین فلزات موجود در کره زمین است و به صورت اکسید آهن در معادن استخراج میشود. آهن استخراج شده از معادن با فلزات و عناصر دیگری مانند منگنز ، سلیس ، کربن و ... ترکیب میشود تا برای استفاده های صنعتی و ساختمانی مقاومت لازم را داشته باشد. فلزات و آلیاژهای آهنی که به آنها فولاد گفته میشود از گسترده ترین و بزرگ ترین دسته فلزات مورد استفاده در صنایع هستند که اتفاقا قابلیت جوش پذیری بسیار بالایی دارند. یکی از دستگاه های بسیار مقرون به صرفه و مناسب برای جوشکاری فلزات آهنی و فولاد ها اینورترهای جوش الکترود یا MMA هستند که با استفاده از الکترود های جوشکاری کار جوش دادن دو قطعه آهن یا فولاد را انجام میدهند. پوشش ماسه ایی یا سیلیسی که روی الکترود های جوشکاری وجود دارد موجب ممانعت از رسیدن اکسیژن به محل جوش و حوضچه مذاب میشود.

 

mma simple


این اینورتر ها از معمول ترین و ساده ترین اینورترهای جوشکاری هستند که ولتاژ ثابت با آمپراژ متغیر دارند و شما نسبت به ضخامت فولاد یا آهن مورد نظر الکترود مناسب و آمپراژ صحیح را انتخاب میکنید. این نوع اینورترها با حداکثر مقدار آمپری که تولید میکنند نام گذاری میشوند مانند اینورتر 160 آمپر یا اینورتر 200 آمپر. این دستگاه جوش ها از کوچکترین نوع انها که توان تولید 140 آمپر را دارند شروع میشوند تا 160 ، 200 ، 220 ، 250 ، 400 و 500 آمپر.
شما با توجه به مقدار آمپراژ مورد نیاز در جوشکاری باید اینورتر مناسب با کار خود را انتخاب نمایید. انتخاب مقدار آمپراژ کاملا بستگی به نوع فولاد ، ضخامت آهن یا فولاد و ضخامت الکترود دارد که جوشکار های آموزش دیده میزان مناسب و صحیح مورد نیاز برای جوشکاری را کاملا میدانند و البته در طی زمان و کسب تجربه هم میتوان میزان آمپراژ مناسب را نتخاب کنید. برای انتخاب مقدار مناسب آمپر جدولی وجود دارد که میتوانید به آن مراجعه نموده و قبل از آزمون و خاطا کردن مقدار صحیح آمپر را انتخاب نمایید که البته مقادیر ذکر شده در این جدوال همیشه یکسان نیست و در شرایط مختلف متفاوت هستنذد.

 

electrod


برای مثال چند نمونه از این مقادیر را در زیر آورده ایم:
برای جوشکاری ورق آهن با ضخامت 1 میلی متر : الکترود 2.5 میلی متر با حدود 45 آمپر
جوشکاری آهن یا فولاد با ضخامت 1.5 میلی متر : الکترود 2.5 میلی متر با حدود 60 آمپر
جوشکاری آهن و فولاد با ضخامت 2 میلی متر : الکترود 3.2 میلی متر با حدود 75 آمپر
جوشکاری آهن و فولاد با ضخامت 2.5 میلی متر: الکترود 3.2 میلی متر با حدود 85 تا 90 آمپر
جوشکاری اهن و فولاد با ضخامت 3 میلی متر : الکترود 3.2 میلی متر با 100 تا 110 آمپر
جوشکاری آهن و فولاد با ضخامت 4 میلی متر : الکترود 3.2 میلی متر با 120 تا 125 آمپر
برای جوشکاری آهن و فولاد ها با ضخامت های بالاتر از الکترودهای ضخیم تر با آمپرهای بالاتر استفاده میکنند.
برای مصارف خانگی یا کارگاهی سبک مثلا جوشکاری درب و پنجره آهنی با استفاده از الکترود حداکثر 3.2 میلی متر اینورتر 200 آمپر بهترین گزینه است و با اینوترهای 200 آمپر میتوان الکترود 4 را هم جوش داد ولی به طور مقطعی.
اگر با توجه به سایز الکترود مصرفی بخواهیم اینورتر مناسب را انتخاب کنیم میتوان گفت برای جوشکاری با الکترود 2.5 و 3.2 میلی متر نیاز به اینورتر 200 امپر است که توان جوشکاری مقطعی الکترود 4 را هم دارد.
برای جوشکاری با الکترود 4 میلی متر اینورتر 250 آمپر مناسب تر است
برای جوشکاری با الکترود 5 باید از اینورتر 350 آمپر یا رکتی فایر ها استفاده کرد
قابل ذکر است که برخی از اینوترهای الکترود معمولی قابلیت جوشکاری آرگون را نیز دارند با فشردن کلید تغییر وضعیت جوش میتوان با آنها جوشکاری آرگون نیز انجام داد ولی جوش آرگون این اینورترها از نوع آرگون خراشی بوده در حالی که اینورترهای مخصوص جوش آرگون از نوع فرکانس بالا می باشند و نیازی به برخورد الکترود تنگستن با فلز نمیباشد.

 

gamelectric Mini EL203 1 1

 

اینورتر تیگ TIG یا دستگاه جوش آرگون چیست ؟


برای جوشکاری فلزاتی مانند آهن ، فولاد های پر آلیاژ ، فولاد های پر کربن ، فولاد های ضد زنگ ، فولاد ابزار ، مس ، منیزیوم ، آلومینیوم ، تیتانیوم ، برنج و برنز و دیگر فلزاتی که در صنایع مختلف بکار برده میشوند بهترین نوع جوشکاری و مقاوم ترین نوع جوش، جوشکاری به روش تیگ یا آرگون است که از اینورترهای تیگ استفاده میشود.

 

full option


جوشکاری تیگ یا آرگون با استفاده از گاز محافظ آرگون که نوعی گاز خنثی است انجام میشود. آرگون از ورود اکسیژن به محیط جوش و حوضچه مذاب جلوگیری میکند و در نتیجه جوش بسیار باکیفیت و مقاومی را ایجاد میکند.
اینورترهای تیگ در دو نوع AC و DC در بازار وجود دارند. که برای جوشکاری کلیه فلزات به غیر از آلومینویم و منیزیوم میتوان از اینورترهای تیگ DC استفاده کرد و مانند اینورترهای MMA دارای آمپرهای متخلفی است که در این مورد هم با توجه به ضخامت فلز و نوع آن اینورتر مناسب با آمپر صحیح را انتخاب نمایید.

 

weld 2901572 960 720


جوشکاری تیگ یکی از تخصصی ترین جوش های مورد استفاده در صنعت است که کاربردهای فراوانی دارد و در موارد بسیاری استفاده میشود.
برای جوشکاری فلزاتی مانند آلومینیوم ، منیزیوم و آلیاژهای این فلزات نیاز به اینورتر AC است که با تولید جریان متناوب اکسید آلومینویم را از روی فلز پاک میکند. اکسید آلومینیوم یکی از مواد بسیار دیر گداز است که نقطه ذوب آن خیلی بیشتر از آلومینیوم است و هنگام جوشکاری اکسید آلومینیوم ذوب نشده و کیفیت جوش را به شدت تحت تاثیر قرار میدهد.
در اینورترهای تیگ 250 آمپر به بالا از آب برای خنک سازی قطعات تورج استفاده میکنند و به اینورترهای آب خنک معروف هستند و اینورترهایی که توسط گردش هوا داخل تورچ خنک میشوند به هوا خنک معروف هستند.
اینورترهای آب خنک برای استفاده های طولانی مدت و دائمی برای جوشکاری با آمپرهای بالا استفاده میشود و از داغ شدن بیش از حد قطعات داخلی جلوگیری میکند.
برخی از امکاناتی که روی اینورترهای تیگ وجود دارند عبارتند از:

 

puls tig


اینورتر پالس دار (pulse TIG inverter)


پالس یکی از امکاناتی است که معمولا روی دستگاه های اینورتر آرگون اضافه میشود و برای جوشکاری به صورت سینوسی طراحی شده است. در جوشکاری آرگون چون فلز پرکننده (فیلر) به صورت دستی وارد حوضچه مذاب میشود ممکن است کمی نسبت به روش های دیگر جوشکاری دشوار بوده و وارد کردن فیلر تجربه و آموزش زیادی نیاز داشته باشد. پالس اینورتر به فرایند فیلر دهی کمک زیادی میکند. یکی دیگر از مزایای پالس در جوشکاری تیگ در جوشکاری فلزات با ضخامت کم و لوله است که به جوشکار فرصت حرکت تورچ و فیلر دهی مناسب را میدهد.

 

puls tiig


پیش گاز و پس گاز (post flow & past flow)


هنگام جوشکاری تیگ دو فلز به صورت مذاب درآمده و با فیلر یا فلز پرکننده مخلوط میشوند و پس از سرد شدن بهم جوش میخورند. در این بین گاز آرگون از ورود اکسیژن به حوضچه مذاب جلوگیری میکند و چون فلز مذاب میل زیادی برای ترکیب شدن با اکسیژن دارد و حتی پس از جامد شدن و هنگامی که هنوز دمای زیادی دارد آمادگی فراوانی برای ترکیب شدن با اکسیژن و اکسید شدن دارد که به همین دلیل اگر تا سرد شدن کامل فلز گاز آرگون مانع از رسیدن اکسیژن به فلز داغ شود کیفیت جوش به مراتب بیشتر خواهد شد و جو زیبایی با رنگ های فوق العاده چشمگیر را حاصل میشود که این امکان از طریق پس گاز اینورتر ایجاد میشود و گاز آرگون تا سرد شدن فلز از دهانه تورچ خارج میشود و مانع از رسیدن اکسیژن به محل جوش میشود.
شروع فرایند جوشکاری یکی از نقاط حساس در جوشکاری است تا نتیجه جوش کیفیت لازم را داشته باشد. امکان پیش گاز شرایطی را فراهم میکند تا قبل از برقراری قوس الکتریکی بین الکترود تنگستن و فلز با خروج پر فشار گاز آرگون تمام اکسیژن موجود در محل جوش را دفع کرده و گاز آرگون پوشش مناسبی را برای جوشکاری ایجاد کند.

 

welder 4086983 960 720


پدال پایی اینورتر جوشکاری

جوشکاری تیگ یکی از دشوارترین انواع جوشکاری است که به آموزش و تجربه زیادی نیاز دارد. یکی از دلیل این دشواری درگیر بودن دو دست هنگام جوشکاری و انجام کار با هر دو دست است که با یک دست تورچ نگه داشته میشود و با یک دست فیلر به محل جوش وارد میشود. یکی از ویژگی هایی که به جوشکار امکان تغییر آمپر و قطع و وصل کردن قوس الکتریکی را میدهد پدال است که جوشکاران حرفه ایی با استفاده از پدال پایی علاوه بر دو دست یک پای خود را نیز بکار میگیرند تا با استفاده از پدال پایی جوشکاری را شروع ، آمپر را هنگام جوشکاری تنظیم و جوشکاری را به پایان برسانند. حتی میتوان با پدال پایی شرایط پالس را شبیه سازی کرد
تنظیم ولتاژ ، تنظیم مقدار بالانس AC ، تنظیم و ذخیره سازی در حفظه دستگاه و بسیار و بسیاری دیگر از امکاناتی که روی اینورترهای جوشکاری قرار داده میشود تا جوشکار بتواند با امکانات بیشتری جوشکاری نماید.

 

pedal


اینورتر CO2 یا میگ MIG

یکی دیگر از روش های مرسوم و پر استفاده جوشکاری جوشکاری CO2 است که در این روش بجای استفاده از گاز محافظ آرگون از گاز محافظ CO2 یا دی اکسید کربن است که دقیقا کار آرگون را در جوشکاری تیگ انجام میدهد و مانع از ورود اکسیژن به محل جوشکاری میشود. دستگاه جوش CO2 با دیگر دستگاه جوش ها متفاوت است و فیلر یا فلز پرکننده روی یک قرقره پیچیده شده و داخل دستگاه قرار میگیرد و با فشار دادن دکمه ی تورچ همراه با گاز دی اکسید کربن خارج میشود و قوس الکتریکی را ایجاد میکند.

 

MIG 500 IT


اینورتر CO2 و اصولا جوشکاری CO2 نیز از مزایای بسیاری برخوردار است که از آن جمله میتوان به توانایی جوشکاری انواع فولاد ها ، فولاد های ضد زنگ یا استنلس ، فولاد های پر آلیاژ مانند فولاد های کرومولی (کروم مولیبدن دار) و فولاد های پر کربن و دیگر فلزات را نام برد. از دیگر مزایای جوشکاری co2 نداشتن گل یا سرباره جوش است و مانند جوش الکترود نیاز به گل زنی ندارد، سرعت جوشکاری میگ بسیار بیشتر از روشهای دیگر نام برده شده است و به همین دلیل در کارخانه جات تولیدی که برای تولید محصولات نیاز به جوشکاری دارند از روش جوشکاری میگ استفاده میکنند. از معایب جوشکاری میگ میتوان به مقاومت کمتر نسبت به دو روش قبلی است ولی این مقاومت در مواردی اهمیت دارد که حداکثر مقاومت جوش نیاز است.
اینورترهای میگ یا co2 در انواع و مدلهای مختلف وجود دارد که مانند دیگر اینورترها مقدار آمپر آن از اولین موارد انتخاب اینورتر میگ است.

 

whol inverter

 

چرخه کاری یا Duty cycle

در هنگام خرید دستگاه جوش یا اینورتر جوشکاری به چرخه کاری دستگاه توجه کنید و نسبت به نوع و حجم کار جوشکاری اینورتری با چرخه ی کاری مناسب خریداری نمایید. تعریف چرخه کاری نسبت زمان کارکرد اینورتر به مقدار زمان استراحت اینورتر به درصد چرخه کاری گفته میشود. این به این معنی است که اگر دستگاه جوش اینورتر شما 15 دقیقه مداوم جوشکاری میکند چقدر نیاز به استراحت دارد تا بتواند دوباره جوشکاری نماید. چرخه کاری برای استفاده در کارهایی مانند جوشکاری اسکلت ساختمان یا جوشکاری در خط تولید کارخانه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است تا کار جوشکاری به طور مداوم و یکسره انجام شود و به دستگاه فشار بیش از حد وارد نشود. ولی در استفاده های خانگی یا کارگاهی کوچک اهمیت چرخه کاری کمتر شده و در درجه بعدی اهیمت قرار میگیرد. به طور معمول اینورتر های خانگی از حدود 40 تا 50 درصد چرخه کاری دارند یعنی بعد از هر 10 دقیقه نیاز به 10 دقیقه استراحت دارند ولی برای استفاده های صنعتی تر و دائمی حداقل به 60 درصد چرخه کاری نیاز داشته و تا حدود 75 درصد چرخه کاری بهترین حالت اینورتر برای استفاده های صنعتی است.

 

duty cycle


نمایشگر دیجیتال

در اینورترهای جدید تر امکان نمایش مقدار آمپر و تنظیمات دیگر وجود دارد و به نسبت امکاناتی که هر اینورتر جوشکاری دارد نمایشگر آن نیز برای تنظیمات و نمایش تنظیمات آن طراحی شده است که میتوان تمام تنظیمات از جمله مقدار آمپر ، تنظیم ولتاژ ، تنظیم پالس ، پیش گاز و پس گاز ، مقدار بالانس تناوب ، تغییر وضعیت جوش از الکترود به تیگ یا میگ و موارد بسیار دیگری که در یک اینورتر جوشکاری دارد. در مدل های قدیمی تر اینورتر ها نمایشگر دیجیتال وجود نداشت ولی امروزه غالبا تمام اینورترها مجهز به نمایشگر دیجیتال برای تنظیمات دستگاه هستند.

 

gamelectric Mini EL203 1 1


اینورترهای چندکاره

تقریبا در کلیه ابنورترهای تیگ قابلیت جوشکاری الکترود MMA وجود دارد و میتوان با تغییر تورچ تیگ به کابل و انبر جوشکاری الکترود را انجام داد و در اغلب اینورترهای الکترود قابلیت جوشکاری تیگ خراشی نیز وجود دارد و این یکی از موارد مناسب و مهم در انتخاب اینورتر است. در اغلب اینورترهای میگ نیز قابلیت جوشکاری الکترود وجود دارد ولی در برخی از اینورترهای بسیار پیشرفته امریکایی یا اروپایی تمام این روش های جوشکاری کنار یکدیگر جمع شده اند و میتوان با آنها جوشکاری MMA ، TIG و MIG را انجام داد که قیمت های بسیار بالایی دارند.

 

esab multi


در انتها برای خلاصه کردن موارد بالا به صورت فهرست وار به نکاتی میپردازیم که هنگام خرید اینورتر از اهمیت بالایی برخوردار است:
1- نوع فلزی که نیاز به جوش دارد
2- ضخامت فلز مورد نظر و انتخاب الکترود مناسب برای آن
3- مقدار آمپر اینورتر که گفته شد برای مصارف خانگی و کارگاهی 200 و 250 آمپر بهرترین گزینه است
4- مقدار زمان جوشکاری با اینوتر یا در حقیقت چرخه کاری اینورتر
5- داشتن یا نداشتن صفحه نمایش دیجیتال
6- داشتن یا نداشتن کلید آرک فورس یا سوییچ قدرت نفوذ جوش
7- توانایی جوشکاری آرگون در اینورترهای MMA
8- پالس دار یا بدون پالس
از مواردی است که هنگام خرید اینورتر باید در نظر بگیرید
در ابزار مارکت مجموعه ایی از انواع اینورتر های خانگی ، صنعتی ، اینورتر جوش الکترود ، اینورتر جوش تیگ ، اینورتر جوش میگ و انواع و اقسام دستگاه جوش را میتوانید ملاحظه کنید و آنلاین خریداری نمایید.

 

 

co22

 

ژنزاتور یا موتور جوش 

ژنراتور جوش دستگاهی است از ترکیب موتور برق یا ژنراتور برق با دستگاه جوش یا اینورتر جوشکاری طراحی و تولید شده است که در مواقعی که در برق شهری یا برق سه فاز در دسترس نمی باشد میتوان از ژنراتور جوش استفاده که که یا با سوخت بنزین یا با گازوئیل راه اندازی می شود و موتور برق یا ژنراتور، برق مصرفی اینورتر را تولید میکند و اینورتر کار تولید برق مورد نیاز برای جوشکاری را فراهم می کند 

در صورت نبود ژنراتور جوش میتوان از یک موتور برق با توان مناسب و یک اینورتر جوشکاری مناسب استفاده کرد که برای انتخاب موتور برق مناسب میتوانید به مقاله ایی برای راهنمای خرید موتور برق مراجعه نمایید و برای خرید موتور برق میتوانید به دسته بندی موتور برق و ژنراتور برق مراجعه نمایید. 

generator mach

 

Welder Generator

 

 

نظر (41)

مجموع امتیاز 5 از 5 بر اساس 26 نظر
 1. حمید ص

ممنون از توضیحاتتون

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. پشتیبانی
 1. 5 / 5

ممنون از نظر شما همراه عزیز
خوشحالیم که رضایت شمارو جلب کرده

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. داود مهر سا

خیلی عالی بود راهنمایی در حد کلاس رفتن
خیلی لطف گردین موفق باشید

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. پشتیبان
 1. 5 / 5

سلام جناب مهرسا عزیز
ممنونیم از اظهار لطف شما

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. جواد
 1. 4.5 / 5

ممنون از شما بابت اطلاعات کاربردی

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. سعیدشاطرزاده
 1. 5 / 5

بسیار عالی وممنون

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. مصطفی فرزانه

عالی بود
تشکر برای مطلب
راهنمای کاملی بود

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. اسدی
 1. 3 / 5

مقایسه موتور جوش های ساخت داخل و خارجی هم بگین بهتر میشه.مثل صبا .اروا.رونیکس و راصب و .....

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. پشتیبانی
 1. 5 / 5

بدون تردید برندهای معتبر ساخت داخل مانند اینورتر جوشکاری صبا ، اینورتر جوشکاری ایران ترانس ، اینورتر جوشکاری گام جوشا و اینورتر جوشکاری وینر و اینورتر جوشکاری رونیکس (مدلهایی که در داخل تولید مشوند) از تمام اینورتر های چینی بهتر و خیلی با کیفیت...

بدون تردید برندهای معتبر ساخت داخل مانند اینورتر جوشکاری صبا ، اینورتر جوشکاری ایران ترانس ، اینورتر جوشکاری گام جوشا و اینورتر جوشکاری وینر و اینورتر جوشکاری رونیکس (مدلهایی که در داخل تولید مشوند) از تمام اینورتر های چینی بهتر و خیلی با کیفیت تره ولی برندهایی هم هستن که ظاهرا در ایران تولید میشن ولی برخلاف برندهای معتبری که نام برده شد اصلا کیفیت خوبی ندارد و اینورترهای چینی خیلی بهتر از اونا هستن ولی برای خرید اینورتر های ایرانی بهتره به همین چند برند معتبر ایرانی اعتماد کنید و بعد از اون برندهای معتبر چینی مثل رونیکس ، توسن ، هیوسان، هیوندای، نووا ، دی سی ای ، اکتیو و برندهای معتبر دیگه
البته هرچند اینورترهای چینی هم خارجی محسوب میشه ولی نمیشه با تولیدات اروپایی مثل اینورتر جوشکاری پاتون یا اینورتر جوشکاری های آمریکایی مثل میلر و لینکولن و هوبارت و .. مقایسه بشن و البته تولیدات اروپایی مثل پاتون و دستگاه جوش های امریکایی حتما از ایرانی ها هم بهتر هستن

بیشتر
  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. عباس کاظمی

سلام ایا میشود مینی تیگ 200امپر گام را پدال خور کردلطفا اگر امکان دارد ادرس یا شماره تلفن به من ایمیل کنید

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. پشتیبانی
 1. 5 / 5

سلام
خیر این امکان باید روی خود دستگاه جوش یا اینورتر جوشکاری شما وجود داشته باشه و نمیشه کانکتور پدال رو اضافه کرد و حتی اگر کسی این کار رو انجام بده کار استانداردی نیست و ممکنه به برد دستگاه جوش آسیب برسه

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. امیر آبانگاه
 1. 5 / 5

آیا امکان اش هست که اینورتر های بدون نمایشگر دیجیتال رو نمایشگر اضافه کرد؟

و اینکه یکی از دوستان در مورد مقایسه اینورترهای داخلی وخارجی پرسیده بود، این مورد رو من به توضیحات پشتیبان عزیز اضافه کنم که معمولا اینورتر های اروپایی و امریکایی از...

آیا امکان اش هست که اینورتر های بدون نمایشگر دیجیتال رو نمایشگر اضافه کرد؟

و اینکه یکی از دوستان در مورد مقایسه اینورترهای داخلی وخارجی پرسیده بود، این مورد رو من به توضیحات پشتیبان عزیز اضافه کنم که معمولا اینورتر های اروپایی و امریکایی از تکنولوژی IGBT استفاده میکنند اما اینورتر های چینی چون این تکنولوژی رو ندارن یا بخاطر قیمت بالا ازش استفاده نمیکنند در عوض اون از ماسفیت در بوردها استفاده میکنند که در نتیجه این اینورترها هیچوقت نمیتونند به امپراژهای بالای 150 یا 170 برسند و بخاطر اینکه در بازار رقابت کم نیارند الکی روش میزنند 200 آمپر. و در بین اینورتر های ایرانی اون دسته از شرکتهایی که متاسفانه فقط از چین بورد اماده وارد میکنند و اینجا یه بدنه روش سوار میکنند همین قضیه هست.دقت کنین شرکت ایرانی که ازش خرید می کنید تکنولوژی اش رو از اروپا اورده باشه. از طرفی هم ذاتا اینورترهای تکفاز قدرت رسیدن به آمپراژ بالای 200 الی 220 رو ندارند پس هیچوقت پول تان را برای اینورتری که روش میزنه 350 امپر تکفاز هدر ندین. برای آمپراژ های بالا برین سراغ اینورتر سه فاز ها. امیدوارم این توضیحات در انتخاب هاتون کمکتان کند

بیشتر
  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. پشتیبانی
 1. 5 / 5

بله امکانش هست ولی توصیه نمیشه چون به هر حال یه قطعه اضافی هست که به غیر از برش دادن بدنه برای نصب اون باید روی برد هم متصل بشه و به همین خاطر امکان آسیب رسیدن به برد هست و نمایشگر اونقدری کاربرد نداره که بخواین اینقدر براش هزینه کنید که حتی...

بله امکانش هست ولی توصیه نمیشه چون به هر حال یه قطعه اضافی هست که به غیر از برش دادن بدنه برای نصب اون باید روی برد هم متصل بشه و به همین خاطر امکان آسیب رسیدن به برد هست و نمایشگر اونقدری کاربرد نداره که بخواین اینقدر براش هزینه کنید که حتی ممکنه به دستگاه هم اسیب بزنه.
ممنون از توضیحات شما ولی موافق شما نیستم به هیچ عنوان چون چین در تکنولوژی اون هم تکنولوژی پیش پا افتاده ایی مثل اینورتر یا IGBT از هیچ کشوری کم نداره و شما تولیدات چین رو فقط برندهای درجه چندم بی کیفیتی گه تو بازار ما هست و اصولا فقط تو بازار ما هست نبینید چون همین حالا برندهای امریکایی مثل هوبارت و میلر و چندین برند دیگه هستن که در چین تولید میکنن ولی با کیفیت و استاندارد های امریکا اون هم در دستگاه جوش و اینورترهای جوشکاری و حتی شرکت تولید اینورترهای لینکولن هم تا چندی پیش در چین تولید میشد که فکر میکنم چند سالی هست باز برگشته به خود امریکا حتی میلواکی یا دیوالت یا متابو و خیلی از برندهای رده اول دنیا تعداد زیادی از محصولاتشون در چین تولید میشه ولی ما متاسفانه تولیدات چینی رو فقط با برندهایی که فقط برای ارزان بودن تولید میشوند نگاه میکنیم
در مورد دستگاه های 200 آمپر به بالا هم میتونید با یک مولتی متر کلمپی یا آمپر متر جربان خروجی هر دستگاهی رو اندازه بگیرید و مطمئن بشید آمپراژ خروجی دستگاه چقدر هستش. البته کاملا با شما موافق هستم که برندهای ارزان چینی هیچ کدام آمپر واقی ندارند ولی هستند برندهای چینی یا ایرانی که کاملا استاندارد و واقعی تولید میشن مثل گام ، ایران ترانس ، صبا و برندهای خوب ایرانی و چینی.

از شما متشکریم بابت بیان تجربه و نکات فنی مهمی که فرمودید و امیدواریم که در ادامه هم محبت بفرمایید و نظرتون، تجربه هاتون و این نکات فنی و تجربی رو با ما و دیگر دوستان به اشتراک بگذارید.

بیشتر
  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. سعید تهرانی

سلام اطلاعات مفید و جامع بود متشکرم .

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. پشتیبانی
 1. 5 / 5

خوشحالیم که مورد رضایت شماست
ممنون از همراهی شما

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. کورش اسدی

سلام.من سالهاس یه ترانس جوش 200آمپر میلر که اندازه اینورترهست ولی وزنش سنگینتره،دارم.ولی کیفییت جوشش پایینه.جوش تخت خوبه ولی تو کنجها جوش تیکه تیکه میشه ویا بهم نمیچسبه ویا به قطعه کار .وقتی گِلشه میتکونم تا بعضی جوشها توخالی ویا تیکه تیکه ویا...

سلام.من سالهاس یه ترانس جوش 200آمپر میلر که اندازه اینورترهست ولی وزنش سنگینتره،دارم.ولی کیفییت جوشش پایینه.جوش تخت خوبه ولی تو کنجها جوش تیکه تیکه میشه ویا بهم نمیچسبه ویا به قطعه کار .وقتی گِلشه میتکونم تا بعضی جوشها توخالی ویا تیکه تیکه ویا دوتیکه میشه وبهم نمیچسبه و یابه قطعه نمیچسبه.نمیدونم ازخودم که آموزش ندیدم هست یا از موتورجوش یا اینکه برق خونه ضعیف؟!!حالا بخاطرکیفییت جوش قصدخرید اینورتر رادارم ومدتهاس که دنبال یه اینورتر باکیفیت جوش عالی هستم ونمیدونم چه مارکی بخرم.شما بین این مارکها کدومو انتخاب میکنید و در کل این مارکها چطور هستن ؟ایرانی:آروا_رَسب_و خارجیها:kzubr_آنکورpm_اینتیمکس_BOSS_و اینکه آیا واقعا"اینورترها از موتورجوشها کیفییت جوششان بهتراست؟

بیشتر
  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. پشتیبانی
 1. 5 / 5

سلام درود بر شما
دستگاه جوش میلر از بهترین دستگاه چوش های بازار هستن ولی همین دستگاه ها تقلبی هم زیاد داره ممکنه که دستگاه جوش میلر شما اصلی نباشه وگرنه میلر از بهترین و بزرگ ترین تولید کنندگان اینورتر و ترانس جوش هست
قطعا کیفیت جوش اینورتر از...

سلام درود بر شما
دستگاه جوش میلر از بهترین دستگاه چوش های بازار هستن ولی همین دستگاه ها تقلبی هم زیاد داره ممکنه که دستگاه جوش میلر شما اصلی نباشه وگرنه میلر از بهترین و بزرگ ترین تولید کنندگان اینورتر و ترانس جوش هست
قطعا کیفیت جوش اینورتر از ترانس جوش به مراتب بهتره ولی در صورتی که اینورتر با کیفیت خریداری نمایید.
از بین این برندهایی که فرمودید فقط آروا رو میشه تا حدی جز اینورتر های خوب دونست و برندهای دیگه رو که فرمودید در بین ایرانی ها توصیه نمیکنیم و حتی در بین برندهای خارجی هم که نام بردید برند معتبری نیست. البته از اینورتر آروا برندهای خیلی خیلی بهتری هم هست که میتونید انتخاب نمایید مثل اینورتر جوش گام (جوشا) یا اینورتر صبا یا اینورتر ایران ترانس یا اینورتر جوشکاری وینر.
اگر قصد خرید اینورتر خوب ایرانی دارید از بین این چهار برندی که نام برده شد انتخاب نمایید و اگر قصد خرید اینورتر خارجی دارید بهتره از بین اینورتر های هیوسان، رونیکس ، هیوندای، توسن و توسن پلاس، نک انتخاب نمایید . البته در بین اینورتر های خارجی اینورتر جوشکاری پاتون بهترین اینورتر جوشکاری هستش که حتی میشه گفت از دستگاه جوش های ایرانی هم خیلی بهتره و ساخت اکراین هستش و از با کیفیت ترین و بهترین اینورتر جوشکاری ها.

بیشتر
  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
نظری درج نشده است، اولین نفر باشید که نظر می دهید
Load More

نظر خود را بگذارید

میتوانید نظر خود را به عنوان میهمان بنویسید ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید
Attachments (0 / 3)
Share Your Location