دریل چیست؟! معرفی انواع دریل و راهنمای خرید دریل مناسب

راهنمای خرید دریل

ساخت خانه، سوراخ کردن درخت و دیوار، نفوذ به لانه موجودات کوچک و... تمامی نیاز هایی بود که باعث شدند انسان از همان ابتدا به فکر تولید وسیله ای برای حفاری، مانند دریل باشد! جالب است بدانید که انسان های اولیه منتظر ورود عصر صنعتی نشدند و خودشان در حدود 35 هزار سال پیش نمونه هایی از دریل را ساختند.

 


حدوداً 20 هزار سال بعد از آن، نوع پیشرفته تری از دریل به دست انسان های نیمه متمدن شده ساخته شد و در نهایت؛ در دهه 1970 میلادی، ایده های اولیه ساخت دریل مکانیکی امروزی شکل گرفت.

 


امروزه دریل ها جزء جدا نشدنی صنعت و حتی فعالیت های خانگی ریز و درشت هستند. با توجه به اینکه در سایت ابزار مارکت بیش از 7 نوع دریل برای فروش موجود است، تصمیم گرفتیم تا در این مقاله، به صورت جامع راهنمای خرید دریل را در اختیار شما قرار دهیم.

 


در ادامه پس از توضیح کوتاهی در مورد خود این وسیله، به معرفی انواع دریل پرداخته و نکات مهمی که باید در زمان خرید آنها درنظر داشته باشید را برای شما بازگو میکنیم.

 

 

دریل چیست؟

دریل دستگاه یا سیستمی صنعتی است که در اندازه های مختلف و در انواع متفاوت تولید میشود. وظیفه اصلی دریل ها، سوراخ کردن مواد و متریال های مختلف با استفاده از نیرویی است که مته آن را به حرکت دورانی در می‌آورد.
انواع دریل بر اساس نوع منبع تغذیه و نیروی راه انداز آنها به چهار گروه اصلی تقسیم بندی میشوند.

 

 


● دستی
● برقی (الکتریکی)
● بادی
● بنزینی

 

دریل بنزینی

 

 


دریل دستی: دریل دستی که دیگر به ندرت مورد استفاده قرار میگیرد، با کمک گرفتن از نیرویی که انسان به اهرم آن وارد میکند، مته خود را به چرخش درآورده و سطوح را سوراخ میکند.

دریل بادی: دریل بادی برای چرخش مته خود از نیروی باد فشار قوی کمک میگیرد. این نیرو اغلب با استفاده از دیگر ابزار های صنعتی مانند پمپ باد تأمین میشود.

 


دریل الکتریکی: در نهایت پراستفاده ترین دریل ها که خود به انواع گوناگونی تقسیم بندی میشوند. این نوع دریل با کمک برق تک فاز و گاها در ابعاد بزرگ و صنعتی، با استفاده از برق 3 فاز کار میکنند.

 

 

دریل یا دلر؟!

نام لاتین و انگلیسی این ابزار Drill است و تلفظ صحیح آن دریل می باشد ولی گاها در تلفظ عامیانه به آن دلر هم میگویند ولی در حقیقت نام اصلی این ابزار همان دریل است.
 
 

اجزای یک دریل برقی عبارتند از:

 • سیم یا کابل برق
 • کلید پاور یا کلید روشن خاموش
 • دکمه تعویض جهت چرخش ( راست گرد و چپ گرد)
 • کلید قفل سوئیچ پاور
 • پوسته دریل با بدنه اصلی
 • سه نظام یا کارگیر دریل
 • کلید تغییر حالت از چکشی به دریل ساده
 • گیربکس فلزی یا نیم تنه فلزی
 • دکمه تغییر حالت و دور گیربکس

 

انواع دریل برقی کدام اند؟

 • فارغ از انواع دریل نسبت به منبع نیروی محرکه که به 3 نوع دستی و بادی و برقی تقسیم بندی شدند، دریل های برقی خود در انواع مختلفی دسته بندی میشوند:
 •  دریل و پیچ گوشتی شارژی
 •  دریل چکشی
 •  دریل گیربکسی
 • دریل سرکج
 • دریل بادی
 • دریل ستونی
 • دریل مگنتی
 • دریل کرگیری یا نمونه بردار
 • دریل همزن
 • مینی دریل
 • دریل 32 یا دریل ته کونیک
 

دریل سرکج 

 

مینی دریل 

 
 

دریل 32 

 

 
در ادامه توضیحاتی را در مورد هرکدام از انواع دریل مذکور ارائه کرده و سپس شما را به صفحه مربوط برای مشاهده توضیحات بیشتر در مورد هرکدام هدایت میکنیم:


دریل شارژی و دریل پیچ گوشتی شارژی

دریل شارژی از جمله ابزار هایی است که در چندسال اخیر، به جزء جدا نشدنی جعبه ابزار برق کاران و برخی دیگر از افراد تأسیساتی تبدیل شده. این نوع دریل با استفاده از باتری های قابل شارژ خود میتواند بدون نیاز به اتصال به برق شهری فعالیت کند. البته توان دریل شارژی در حد دریل های برقی نیست و کمتر برای سوراخ کاری اجسام سخت مورد استفاده قرار میگیرد.

 


بیشترین استفاده از آنها، در جهت باز و بسته کردن پیچ هاست و همین موضوع باعث شده تا به آنها لقب پیچ گوشتی شارژی نیز اختصاص پیدا کند.

 


با مراجعه به صفحه دریل و دریل پیچ گوشتی شارژی در سایت ابزار مارکت، انواع این محصول با جزئیات مختلف را نیز مشاهده کنید.

 

 

دریل چکشی

مته دریل در حالت عادی و پس از متصل شدن به جریان برق، به صورت دورانی به دور خود میچرخد تا با استفاده از شیار های موجود روی خود، یک سطح را سوراخ کند. دریل های چکشی این قابلیت را دارند که علاوه بر چرخش مته، ضربه ای عمودی نیز به آن
وارد کنند. به این ترتیب مته در هنگام چرخش به دلیل ضربات عمودی، توان بالاتری در حفر و سوراخکاری پیدا میکند. این دریل بهترین انتخاب برای سوراخکاری در سطوح سختی مانند بتن و غیره است.
 
 

با مراجعه به صفحه دریل چکشی در سایت ابزار مارکت، انواع این محصول با جزئیات مختلف را نیز مشاهده کنید.

 

 

 

دریل گیربکسی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در حین باز کردن یک پیچ بزرگ در محیطی سخت، به ناگهان مته دریل‌تان شکسته یا به کل موتور آن از حرکت می ایستد. این مشکل دریل های معمولی است که نمیتوانند هرنوع پیچی را باز کنند درحالی که دریل های گیربکسی مخصوص باز کردن پیچ های سخت، سفت و بلند در محیط های سختی مانند بتن و غیره هستند.

 


دریل گیربکسی از قدرت و توان بسیار بالایی برای به دَوران درآوردن مته برخوردار است. موتور قدرتمند این دریل باعث میشود تا مته آن با سرعت و همینطور قدرت بسیار زیادی چرخش داشته باشد.

 


با مراجعه به صفحه دریل گیربکسی در سایت ابزار مارکت، انواع این محصول با جزئیات مختلف را نیز مشاهده کنید.

 

دریل ستونی

بر خلاف دریل های معرفی شده تا به اینجا، دریل ستونی نوعی از این ابزار است که قابلیت جابجایی و فعالیت به صورت متحرک را ندارد. این دریل ها که ظاهری عمودی شکل دارند، بر روی میز کار در کارگاه ها و کارخانه های صنعتی قرار گرفته و برای سوراخکاری اجسام مختلف از آنها استفاده میشود. اجسامی را با این نوع دریل سوراخ میکنند که در آن نیاز به وجود دقت بالا برای سوراخ کردن ناحیه مورد نظر وجود دارد.

 


با مراجعه به صفحه دریل ستونی در سایت ابزار مارکت، انواع این محصول با جزئیات مختلف را نیز مشاهده کنید.

 

دریل مگنت

دریل مگنتی یا دریل مغناطیسی نیز نوعی دیگر از دریل ثابت است. این دستگاه توانایی فعالیت در حالت متحرک را ندارد اما از قابلیت جابجایی آسان به دلیل وزن کم بهره مند است. از دریل مگنتی برای برش اجسام و مخصوصا ورقه های فلزی استفاده میشود. در انتهای دریل مگنتی، یک آهنربای قوی وجود دارد که با چسبیدن به یک سطح فلزی، باعث ثابت شدن دستگاه و افزایش دقت برش آن میشود.

 


با مراجعه به صفحه دریل مگنت در سایت ابزار مارکت، انواع این محصول با جزئیات مختلف را نیز مشاهده کنید.

 

 

دریل نمونه برداری یا دریل کرگیری

دریل نمونه بردار یا کُرگیری، نوعی دریل بسیار قدرتمند و صنعتی است که از آن برای نمونه برداری و یا کاشت آرماتور و بولت در سطوح سختی مانند بتن، آسفالت و... استفاده میشود. در زمان استفاده از این دریل به دلیل سخت بودن سطح، اصطکاک بالای تولید شده باعث افزایش سطح گرما میشود. برای جلوگیری از شکستن مته در اثر گرما یا حتی آسیب به موتور دریل، از راهکارهای مختلفی از جمله کمک گرفتن از آب استفاده میکنند.

 


با مراجعه به صفحه دریل کرگیری در سایت ابزار مارکت، انواع این محصول با جزئیات مختلف را نیز مشاهده کنید.

 

 

دریل همزن

 
 

این دریل، علاوه بر سوراخ کردن یا باز کردن پیچ،  برای هم زدن ملات ساختمانی یا دیگر مواد مورد استفاده در صنعت به کار گرفته میشود. دور موتور این دریل قابل تنظیم است و با قدرت بالای خود، توان مناسبی در هم زدن ملاتی مانند سیمان، رنگ و غیره دارد.
با مراجعه به صفحه دریل همزن در سایت ابزار مارکت، انواع این محصول با جزئیات مختلف را نیز مشاهده کنید.

 

 

دریل بادی

دریل بادی یا پنوماتیک، از جمله ابزار های صنعتی بادی هستند که به عنوان منبع محرک خود از باد استفاده میکنند. این دریل ها اغلب در خطوط تولید کارخانجات و کارگاه ها مورد استفاده قرار میگیرند. با توجه به اینکه نیروی محرک این دریل باد است، شاید نتوان آن را در بین دریل های الکتریکی دسته بندی کرد.

 


با مراجعه به صفحه دریل بادی در سایت ابزار مارکت، انواع این محصول با جزئیات مختلف را نیز مشاهده کنید.

 

دریل چاله کن

یکی دیگر از انواع دریل ها دریل هایی هستند که برای ایجاد چاله یا فضای مناسب برای کاشت درخت و نهال در باغ ها و جنگل ها مورد استفاده قرار میگیرند که غالبا به با توجه به نوع کار و مکان استفاده آنها در انواع بنزینی مورد استفاده قرار میگیرند و به آنها دریل چاله کن یا چاله کن گفته میشود.

 

 


انواع نمونه های دیگر دریل نیز وجود دارند که در استفاده های صنعتی تر و برای ماشین کاری بیشتر استفاده میشوند مانند:
دریل رادیال
دریل فرز
دریل CNC
کلام آخر
در این مقاله سعی شد تا پس از ارائه توضیحاتی در مورد دریل و چیستی آن، با معرفی انواع مختلف این دستگاه، یک راهنمای خرید دریل کامل را به شما ارائه کنیم. امیدواریم این مطالب برای شما مفید بوده باشد.

 

 

بهترین مارک دریل

برای خرید بهترین مارک دریل اول باید به کشور سازنده دریل توجه نمایید برخی از بهترین تولید کنندگان دریل در سطح دنیا آلمان ، امریکا و ژاپن هستند که بهترین مارک های دریل در این کشورها تولید میشوند که به عنوان مثال میتوان به برخی از این مارک های معروف و مشهور تولید کننده دریل اشاره کرد که شاید بهترین مارک دریل که چندین دهه است که در بازار ابزار ایران موجود بوده است و امتحان خود را پس داده است و به عنوان یکی از بهترین برندهای ابزار برقی در بازار ایران و البته در سطح دنیا خود را معرفی نموده است پس از متابو یکی دیگر از بهترین برندهای دریل دریل آاگ است که به عنوان یکی دیگر از برندهای مطرح آلمانی در بازار ابزار ایران و دنیا معرفی شده است. بهترین مارک دریل های آلمانی به همین دو برند محدود نمیشود و برندهای بسیار مطرح دیگری نیز وجود دارند که از این جمله میتوان به دریل میلواکی نیز اشاره کرد که شاید بتوان میلواکی را یکی از رقبای اصلی متابو در سطح دنیا نام برد و حتی بر سر نام بهترین مارک دریل نه تنها در ایران بلکه در بیشتر کشورهای دنیا نیز اختلاف هایی وجود دارد و برخی بر این باورند که بهترین دریل دنیا میلواکی است و به همین ترتیب دیگر برندهای بزرگ آلمان از جمله فستول، دیوالت یا هازت که هرکدام در سطح دنیا از اعتبار و جایگاه خاص خود برخوردارند ولی در اینجا بحث ما در مارک ها یا برندهایی است که در بازار ابزار ایران موجود است و نماینده انحصاری دارند که متابو یکی از برترین این برندها است که بیش از 40 سال است که شرکت الکترومتال نماینده انحصاری متابو در ایران بوده و محصولات این برند بزرگ را ارائه میکند و در دهه اخیر شرکت اطلس کوشا هم به این نامهای بزرگ پیوسته و محصولات بردنهایی چون آاگ و میلواکی را در ایران ارائه میکند. 

 

 

لازم به ذکر است برخی از این برندها اصالتا در امریکا متولد شده اند و پس از بحران اقتصادی در دنیا به تولید کنندگان آلمانی واگذار شده اند یکی از معروف ترین این برندها برند بزرگ دیوالت است که هنوز هم دیوالت هایی که در بازار امریکا توزیع میشود ساخت کارخانه دیوالت در امریکا است و دیوالت هایی که در بازار کشورهای پیشرفته دیگر دنیا توزیع میشود ساخت آلمان و دیوالت هایی که در ایران و کشورهای اسیایی در حال توسعه توزیع میشود در چین و توسط کارخانه دیوالت چین تولید شده اند

 

 

از تولید کنندگان مظرح دیگر در دنیا برندها و شرکت های بزرگ ژاپنی هستند که در بازار ایران نیز وجود دارند که از این جمله میتوان به بزرگ ترین آنها یعنی ماکیتا اشاره کرد و بعد از آن شرکت های بزرگ ریوبی Ryobi و هیتاچی Hitachi هستند که محصولات فوق العاده با کیفیتی به سراسر دنیا عرضه میکنند که البته لازم به ذکر است در سراسر دنیا صنعت کارانی وجود دارند که ماکیتا را بهترین مارک دریل و البته ابزارهای برقی و شارژی میدانند و همچنین دیگر برندهای مطرح ژاپنی که البته هیچ زمانی هیچ یک از برندهای ژاپنی موفق به نشستن بر قله پرچمداری ابزارهای برقی و شارژی دنیا نشده اند ولی همیشه از بهترین برندهای دریل و دیگر ابزارهای برقی و شارژی بوده اند

 

 

برندهای ژاپنی نیز مانند برندهای آلمانی مثل دیوالت در کارخانه های همین برندها در چین تولید میشوند و به بازار کشورهای در حال توسعه مانند ایران توزیع میشوند به عنوان مثال دریل ماکیتا و اغلب محصولات ماکیتا در کارخانه ماکیتا در چین تولید میشوند و در بازار عرضه میشوند و برندهایی مانند هیتاچی نیز به همین صورت هستند و در بین بهترین مارک دریل میتوان از این برندهای معتبر نیز نام برد. 

 

 

سوال بزرگ

سوال بزرگ و مهم این است که آیا ماکیتا، متابو، دیوالت یا هیتاچی ساخت چین همان کیفیت و طول عمر متابو، ماکیتا یا دیوالت ساخت آلمان و امریکا را دارند یا خیر؟!!!

 

 

در پاسخ به این سوال میتوان گفت کیفیت تولیدات این برندها در کارخانه های چین آنها کاملا در حد استاندارد های تولیدات آلمان و امریکا است ولی مسئله مهم و اساسی اینجاست که کیفیت تولیدات شرکت های آلمانی مانند متابو آلمان یا دیوالت آلمان یا فستول یا هازت خیلی بیش از حد استاندارد است و از سطح استاندارد ها بسیار بسیار بالاتر هستند و به همین دلیل نمیتوان کیفیت محوصلات آلمانی را با محصولات چینی مقایسه کرد و باید گفت که محصولات برندهای آلمانی که در چین تولید میشوند مانند ماکیتا یا متابو یا دیوالت های چینی بسیار قابل قبول و کاملا با استاندارد های اروپا و امریکا برابری دارند ولی در سطح کیفیت محصولات آلمانی یا امریکایی یا ژاپنی نیستند. 

 

 

به همین دلیل برای نام بردن از بهترین مارک دریل باید در بین محصولات آلمانی که در کشور وجود دارند جستجو کرد و از این بین فقط برند متابو است که بیشتر محصولات خود را در آلمان تولید میکند و در بین محصولات آن میتوان دریل های ساخت آلمان را پیدا کرد ولی در دیگر برندها کمتر میتوان دریل یا ابزارهای ساخت کشورهایی چون آلمان، امریکا یا ژاپن را یافت.

 

 

نام بردن از بهترین مارک دریل فقط به تولید در کشورهای پیشرفته محدود نمیشود و باید دید آیا این برندها در ایران خدمات پس از فروش یا نماینده معتبر دارند یا خیر؟! چون ابزارهای صنعتی با توجه به ماهیت کار آنها که سخت و خشن است حتی اگر در بهترین کشورهای صنعتی نیز تولید شده باشند ممکن است در مواقعی نیاز به تعمیر یا سرویس داشته باشند که در این مواقع پشتیبانی یک شرکت معتبر و یا نماینده معتبر لازم و ضروری است تا به قطعات اصلی و آموزش های لازم برای تعمیر و سرویس ابزار را در اختیار داشته باشند تا بتوانند قطعات معیوب را با قطعات اصلی جایزگین کرده و به علم تعمیر و سرویس ابزارهای شرکت های بزرگ آگاهی داشته باشند که در این بین متابو از قدیمی ترین و معتبر ترین شرکت هایی است که در ایران نماینده انحصاری و البته نماینده کاملا رسمی دارند و تکنسین های تعمیرات آنها از طرف شرکت متابو آلمان آموزش داده شده اند و دسترسی کامل به تمامی قطعات اصلی ابزارهای برقی و شارژی برند متابو را دارند. 

 

 

با وجود توضیحات و دلایل ذکر شده تشخیص و انتخاب بهترین مارک دریل را به عهده ی شما میگذاریم و این امکان را فراهم آورده ایم تا کلیه برندهای نام برده شده در سایت ابزار مارکت در اختیار شما قرار داشته باشد تا بتوانید هرکدام از آنها را با توجه به انتخاب خود انتخاب و خریداری نمایید. 

در این راهنمای خرید دریل سعی شد به تمامی نکاتی که برای انتخاب و خرید بهترین مارک دریل اشاره شود و یک راهنمای خرید دریل جامع و کاربردی در اختیار شما همراهان عزیز قرار بگیرد در اخر باز هم مهمترین نکته در انتخاب و خرید بهترین مارک دریل را یادآور میشویم که آن نیز انتخاب دریل بر اساس نوع کار و حجم کار است و مورد استفاده آن در مکان مناسب که دریل خانگی یا در کارگاه تولیدی یا برای کار در کارخانجات صنعتی نیاز به دریل است که با تعیین و مشخص کردن این نکات میتوانید براحتی بهترین دریل و بهترین مارک دریل را انتخاب کنید.

محصولات مرتبط
نظرات کاربران
امتیاز کاربران به این مطلب | از ۵ ( مشارکت کننده)
نفر
شما هم می‌توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.
برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

 • |

  • |

  نظری جهت نمایش موجود نیست
  از آخرین تخفیف های ابزارمارکت مطلع شوید