مقایسه قدرت انواع تفنگ میخکوب

در هنگام خرید تفنگ میخکوب چه به صورت آنلاین و چه در بازار با مدل های متنوعی روبرو می‌شوید که تفاوت های متنوعی در قدرت و سیستم کاربری دارد. در واقع مقایسه قدرت تفنگ میخکوب ها امری مهم در تهیه این گروه کالاست چرا که بنا به نوع کاربری و استفاده خریدار، طرز کار با تفنگ میخکوب و لوازم مصرفی آنها فرق های بزرگی خواهد داشت. اما این تفاوت ها در کجاست؟ قدرت انواع تفنگ میخکوب روی سطح و قطعه کاری چگونه خود را نشان می دهد؟ آیا بین مدل های این تفنگ ها، بین میخ ها و چاشنی های مختلف تفاوت قدرت وجود دارد؟... با این مطلب همراه ما باشید تا مروری کنیم بر اینکه توان و نوع کوبش در تفنگ میخکوب و فرق قدرت آنها چگونه می‌تواند تفنگ میخکوب را برای کار میخ زنی روی بتن، روی فلز و غیره... آماده کند.
 

تفنگ میخکوب

تفنگ میخکوب در اصل و مدل های اولیه برای نصب صفحات فلزی، چوبی، پلاستیکی، پلیت، بست و... به بلوک های بتنی و ورق فلزی ساخته شد. اما با پیشرفت صنعت این گروه محصولات هم از تحولات بهره بردند و حالا با گستردگی زیادی در کاربری روبرو هستند. از تفنگ های میخکوب جدید امروزه نه تنها برای نصب ورق و کوبش قدرتمند میخ در بتن، آسفالت و مصالح ساختمانی، که برای اتصال بست، خرطومی و لوله روی کف، دیوار، سقف ساختمان، اتصال میخ پرچ دار، میخ معمولی یا واشری، گل میخ و گل پیچ به اشیاء مختلف و ورق فلزی فولادی، استیل و... استفاده می‌شود. هر مدل تفنگ میخکوب قابلیت پذیریش چاشنی و میخ مخصوص به خود را دارد و سوزن های این دستگاه ها آنقدر متنوع شده اند که هر کاربری می‌تواند نیازهای خود را برطرف کند. برای مطالعه و بررسی دقیق نحوه کار این ابزارها می‌توانید به مقاله تفنگ میخکوب چیست؟ و طرز کار تفنگ میخکوب بتن از همین وبلاگ مراجعه کنید.
 

اما همانطور که می‌دانید تفنگ میخکوب نیازی به منبع تغذیه و نیروی برق و کمپرسور هوا ندارد. خشاب‌شان ظرفیت زیادی نداشته و بیشتر به صورت تک میخ یا در برخی مدل‌های جدید تا 40 عدد میخ شارژ می‌شوند و میخ های مصرفی این دستگاه ها هم کاملا با میخکوب برقی و بادی تفاوت دارد. قدرت تفنگ میخکوب زیاد است و برخلاف میخکوب های بادی و برقی معمولی (که برای کار روی پارچه و چوب و پلاستیک به کار می‌روند)، این تفنگ میخکوب ها مخصوص کار روی بتن و بلوک ها، مصالح ساختمانی و صفحات و ورق های ضخیم فلزی مثل آهن، اسیتل، فولاد و... هستند. در این مطلب به مقایسه قدرت انواع تفنگ میخکوب موجود در بازار پرداخته‌ایم و بهتر بدانید که هر کدام از آنها با ویژگی های مشخصی در بازار عرضه می شوند و بسته به قدرت ضربه و نوع میخ مصرفی، کاربری آنها باهم متفاوت است. در ذیل اطلاعات کلی از انواع تفنگ میخکوب بیان می شود.

تفاوت قدرت تفنگ میخکوب

معمولا منبعی که قدرت تفنگ میخکوب را مشخص می کند به نوع ابزار و روش کار آن وابسته است. همانطور که گفته شد تفنگ های میخکوب از لحاظ مکانیزم داخلی ضربه زنی در 3 تیپ چاشنی خور، گازی و شارژی وجود دارند. هر سه این مدل ها توانایی و امکان استفاده از میخ های گوناگون مصرفی را داشته و قدرت و مزایا و معایب شان باهم فرق می‌کند.

میخ های مستقیم معمولی یا واشری برای پلیت های فلزی یا بتنی بسیار ضخیم با دستگاه تفنگ میخکوب چاشنی خور سازگار است. ضمن اینکه قدرت ضربه هم به انتخاب چاشنی ربط دارد؛ در بازار چاشنی ها با رنگ های مختلف و قدرت کوبش متفاوت وجود دارند که هر کدام از آنها میزان انفجار از کم تا شدید ایجاد کرده و در نهایت میخ را با قدرت متفاوتی خواهند کوبید.

 

 

برای ضربه زنی منظم تر و مصرف کمتر چاشنی و در نتیجه هزینه نهایی، از میخکوب گازی با کپسول گاز ا استفاده می‌شود. کارتریج گاز هم مصرف طولانی تری داشته و هم نیازی به جای گذاری و لود چاشنی کوتاه مدت نخواهد داشت.

 

 

میخکوب شارژی هم با اینکه هیچ ماده منفجره ای نداشته اما قدرت کمی ندارد. در واقع دو فنر بزرگ جمع شونده در داخل گیربکس انرژی پتانسیلی زیادی می‌سازد و این میزان انرژی هر چند در مقایسه با تفنگ میخکوب چاشنی خور، برای رسیدن به عمق بتن مناسب نیست اما برای نصب انواع وسایل در سطح فلز و بتن عالی خواهد بود. ضمن اینکه تفنگ میخکوب شارژی در مقایسه با دو مدل قبلی، سرعت کارکرد بالاتری دارد.

معرفی بهترین تفنگ میخکوب

تاکنون درباره انواع تفنگ میخکوب، قدرت و نحوه ی کارکرد آن مطالبی را بیان کردیم. حال بهتر است برای انتخاب بهینه و درست، برخی از مدل های مختلف تفنگ میخکوب را بررسی نموده و قدرت و مشخصات آنها را با یکدیگر مقایسه نماییم.

 

1 - تفنگ میخکوب والتی PT450V

تفنگ میخکوب والته یا والتی Walte که با ساخت کشور تایوان به بازار عرضه می‌شود از روی مدل‌های هیلتی آلمان تولید شده است. تفنگ میخکوب چاشنی خور این برند به صورت گلنگدنی مسلح شده و به شکل اتوماتیک می توان برای شلیک استفاده کرد. از ویژگی های مهم این تفنگ میخکوب، قدرت بالای آن است که معمولا میخ های با اندازه 1 تا 7 سانتی متر نوع NK را به راحتی داخل بتن قرار می دهد. قدرت تفنگ میخکوب PT450V را می توان تغییر داد و هر کاربر متناسب با کار و نوع میخ خود این قدرت را تعیین می کند. استفاده از چاشنی ها با قدرت متفاوت در تغییر قدرت تفنگ میخکوب نقشی عمده بر عهده دارند و بنابراین این نوع تفنگ برای کار های سنگین و سبک به راحتی قابل استفاده است.


 

2 - تفنگ میخکوب کامرکس COMREX CT-45

مدل CT-45 برند کامرکس یکی از مدل های مطرح دیگر از نوع تفنگ میخکوب چاشنی خور مخصوص بتن است. این محصول توسط شرکت Comrex تایوان تولید شده و یکی از مدل های ایمن و استاندارد عرضه شده در بازار محسوب می‌گردد. تفنگ میخکوب چاشنی دار کامرکس برای استفاده در بتن و فلز مناسب بوده و انواع میخ NK در سایزهای بین 2 تا 4 سانتی متر را به راحتی به محل مناسب شلیک می‌کند. استفاده از چاشنی های متنوع در این مدل تاثیر زیادی روی قدرت کوبشی آن دارند و برای همین امکان مصرف چاشنی مگنوم، مدیوم و سنگین در سه حالت ضربه مختلف در این کالا وجود دارد.

 

3 - تفنگ میخکوب رونیکس مدل RH-0450

یکی دیگر از تفنگ میخکوب های محبوب بازار که باز هم از روی الگوی گلنگدنی و تک میخ ساخته شده، میخکوب چاشنی خور رونیکس ساخت تایوان است. شرکت سازنده این ابزار موفق شده بازه کاری این تفنگ را بالا ببرد و به این ترتیب میخکوب Ronix RH-0450 امکان کار با میخ های NK - ENK - TB را در طول 12 تا 72 میلی متر دارد. سنبه و ضربه زن ژاپنی و توانایی کار بر روی بتن و فولاد از جمله مهمترین مشخصات تفنگ میخکوب چاشنی خور رونیکس است. ضمن اینکه این کالا با لوازم جانبی کامل یعنی استپ رینگ، فنر، فرچه تمیز کاری، اسپری تمیز کننده و جعبه حمل BMC ارائه می‌شود.

 

 

4 - تفنگ میخکوب مستقیم بولتانگ

این مدل از نوع تفنگ میخکوب چاشنی خور مستقیم بوده که شبیه به یک اسلحه کمری ساخته شده است. برای کار با این تفنگ ها باید از میخ+چاشنی های یکسره یعنی نوع Z استفاده برد. تفنگ میخکوب مستقیم چاشنی دار قابلیت کار با یک دست را دارد و این مدل میخکوب بولتانگ در بازار ایران می‌تواند تا میخ سایز 5 سانتی متر را روی فلز و بتن بکوبد.

 

 

5 - تفنگ میخکوب گازی آپولو

تفنگ های گازی میخکوب از جمله فناوری های جدید موجود در بازار می باشد که به جای چاشنی خور مورد استفاده قرار می گیرند. در این نوع تفنگ استفاده از نیروی محرکه کارتریج گاز به جای چاشنی در تفنگ گازی آپولو موجب افزایش سرعت در شلیک می شود و در نهایت می توان با هزینه ی کمتر در بلند مدت به شکل بهینه از این تفنگ استفاده نمود. تفنگ میخکوب گازی به راحتی در هر ثانیه دو شلیک می تواند انجام دهد که به نسبت سرعت بالایی خواهد داشت. میخ هایی به طول 1 تا 4 سانتی متر با تفنگ میخکوب گازی آپولو شلیک شده و همچنین با تنظیم میزان طول فرو رفتگی در سطح، کیفیت و کارایی کار بالاتر خواهد رفت.

 

 

6 - تفنگ میخکوب شارژی هیلتی 

هیلتی که یک نام قدیمی بسیار معروف در تولیدات صنعتی است، همچنان در ابداع ابزار نقش پر رنگی دارد. در تفنگ میخکوب ها هم شرکت Hilti هر سه نوع کاربردی چاشنی خور، گازی و شارژی را به بازار عرضه کرده که تفنگ میخکوب شارژی هیلتی در سه مدل مختلف از بهترین محصولات موجود در کشور است. مدل های متنوع تفنگ میخکوب هیلتی شارژی بدون نیاز به انرژی برق و کمپرسور باد و بدون نیاز به کپسول گاز و چاشنی مواد منفجره، بر اساس انرژی فشاری فنر کار می‌کنند. این میخکوب ها تنها یک باتری شارژی دارند و با خشاب های 20 عددی می‌توانند از 400 تا 800 عدد میخ را تنها با یکبار شارژ باتری بکوبند. 

 

 

در این مطلب تنها چند نمونه ی رایج از انواع تفنگ میخکوب بررسی گردید که با توجه به مدل های متنوع موجود در بازار هر کاربر بر حسب نیاز خود می بایست از میان این محصولات انتخاب کند. همچنین مقایسه قدرت تفنگ میخکوب نشان می دهد که اغلب این تفنگ ها بسته به نوع کاربرد آن عملکرد مناسبی داشته و انتخاب صحیح و استفاده استاندارد آن روی راندمان واقعی تفنگ میخکوب اثر خواهد گذاشت.

محصولات مرتبط
نظرات کاربران
امتیاز کاربران به این مطلب | از ۵ ( مشارکت کننده)
نفر
شما هم می‌توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.
برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

  • |

    • |

    نظری جهت نمایش موجود نیست
    از آخرین تخفیف های ابزارمارکت مطلع شوید