ابزارهای ضروری لوله کشی در خانه

تا به امروز چند بار پیش آمده که بخاطر یک شیر آب خراب یا لوله شکسته در خانه، مجبور به آوردن یک تکنسین و تعمیرکار شده‌اید؟ آیا شما هم جزو آن دسته از کسانی هستید که فکر می‌کنند لوله کشی در خانه سخت است؟ نمی‌دانید برای تعمیرات تاسیسات و لوله کشی آب در منزل چه ابزارآلاتی را تهیه کنید؟ دوست دارید با هزینه بسیار کمتری، بتوانید این کارهای ساده مثل تعمیرات لوله کشی را خودتان انجام دهید؟ در این مقاله از ابزار مارکت چندین پیشنهاد پر کاربرد و دقیق برای ابزارها و لوازم ضروری و لازم جهت لوله کشی آسان در خانه آماده کرده‌ایم. پس با ما همراه باشید.
 
 

معرفی انواع ابزار و آچارهای لوله کشی در منزل

قبل از شروع باید بدانید که برای لوله کشی در خانه نیاز به تعداد ابزارهای خیلی زیاد یا پیچیده نیست. در واقع شاید تنها باید مهارت استفاده از این لوازم را بدانید تا براحتی از عهده تعمیرات ساده و کوچک لوله و تاسیسات بر آیید. بسیاری از افراد دست به آچار و با تجربه، با کمترین تعداد آچار مشکل خود را حل می‌کنند. ضمن اینکه به یاد داشته باشید بنا به موقعیت و شکل خرابی آن اتصال، ممکن تنها چند ابزار از این لیست مورد نیاز باشد و همیشه تمام آن در شرایط گوناگون مورد نیاز نیست. از جمله این آچارها و دستگاه های مناسب لوله کشی در خانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 

 

آچار فرانسه

آچار فرانسه یکی از محبوب‌ترین ابزارهاست که وجود آن نه تنها در کار لوله کشی، که برای بسیار از کارهای دیگر در خانه‌ای واجب است. این آچار بدنه تمام فلزی فولادی داشته و یک دسته بلند و یک فک تنظیم شونده دارد. دو لبه فک روی مهره های شش گوش قرار گرفته و می‌تواند آنها را باز و بست کند. با داشتن یک آچار فرانسه که فک آن به اندازه و سایز مورد نیاز مهره تنظیم می‌گردد، در بسیاری از اوقات نیازی به خرید آچار تخت تکی نیست.

آچار فرانسه با ابعاد و اندازه های متفاوت در بازار موجود است که سایزهای آن بر اساس طول آچار و معمولا به اینچ (یا گاهی میلی متر) تعیین می‌گردد. برای تعمیر لوله ها در خانه معمولا یک آچار کوچک مثل طول 4 یا 6 اینچ و یک آچار فرانسه بزرگ مثل 10 اینچ یا 12 اینچ برای انجام تمامی کارهای منزل کافی است و از عهده باز کردن بسیاری از مهره ها بر می‌آید.

 

 

آچار لوله گیر (آچار شلاقی)

آچار لوله گیر در دو نوع دو دسته و تک دسته در سایزهای مختلف موجود است و همانطور که از نام این آچار پیداست، برای نگهداشتن لوله در کارهای مختلف مانند پیچاندن زانویی، اتصال دو لوله، باز کردن و بست لوله های جامپ کرده و بیش از سفت شده و... به کار برده می شود. هر 2 مدل یک دهانه باز شونده و فک متحرک دارند که میزان کارگیر آن با یک مهره تنظیم می‌شود. انبر شلاقی تک دسته تنها با یک دستگیره کار می‌کند اما آچار شلاقی 2 دسته قدرت اعمال نیرو و گشتاور نهایی بالاتری نسبت به مدل آچار تک دسته دارد؛ برای همین، کاربر می‌تواند تمام نیروی دو دست خود را روی انبر و لوله سوار کند. در نوع دو دسته، یک فک کاملا باز می شود و قدرت تحرک زیادی دارد، پین و مهره چرخشی میزان باز شدن دهانه و فک متحرک را تنظیم می‌کند و در نتیجه، در کار از راحتی بیشتری برخوردار است.

آچار لوله گیر یا با توجه به طول کلی انبر و یا ظرفیت دهانه بر اساس ماکزیمم قطر لوله تعیین اندازه می‌شود. معمولاَ برای کارهای خانگی، آچار لوله گیر سایز فک 1 اینچ و برای کارهای نیمه صنعتی از آچار لوله گیر با ظرفیت دهانه 2 اینچ کافی خواهد بود.

 

 

آچار تکی و ست آچار

این آچار ها یک ابزار ساده تمام فلزی یکپارچه هستند که معمولا دو سر دارند و هر کدام شماره و سایز خود را خواهند داشت. آچار تکی انواع گوناگونی دارد اما محبوب‌ترین آنها از سه نوع تشکیل می شوند:

  • آچار یک سر تخت و یک سر رینگ
  • آچار دو سر تخت
  • آچار دو سر رینگ

هر سایز این آچارها با توجه به سایز مهره انتخاب شده و در شماره های مختلف، هم به صورت تکی و ست آچار فروخته می‌شوند. پیشنهاد می شود در صورت تمایل و با توجه به بودجه ای که دارید، بجای خرید چند سایز آچار بصورت تکی، به فکر تهیه یک سری و ست آچار مثلا 8 تا 21 عددی باشید تا انواع آنها را در جعبه ابزار خانگی خود داشته باشید. چرا که این آچارها علاوه بر لوله کشی و تاسیسات، در انواع تعمیرات منزل، ماشین شخصی و... نیز کاربرد بسیار زیادی دارند.

در بین این 3 نوع، بهتر است آچارهای یکسر تخت و یکسر رینگ تهیه نمایید؛ چرا که در این صورت ابزار شما امکان استفاده در حالت‌های مختلفی خواهد داشت. سر تخت آچار در موارد عادی به کار می‌آید و سر قسمت رینگی، در در برخی شرایط سخت و نقاط دشوار که مهره در دسترس کامل نیست، بهتر از قسمت تخت آچار عمل می کند و سر مهره ها حین باز و بست خورده نمی‌شود.

 

 

انبر قفلی

انبر قفلی یکی دیگر از ابزارهای دستی فوق العاده قدرتمند برای گرفتن محکم اتصالات و وسایل است. این انبر یک بدنه فولادی آلیاژی با فک های دندانه دار (کوتاه یا بلند) روکش شده دارد. ساختار آن به این شکل است که حین کار، با کمک یک فنر ارتجاعی قوی، فک انبر را می‌بندد و قفل می‌کند تا قطعه‌ی مهار شده در فک ها از جای خود تکان نخورد. آچار قفلی در جایی که نیاز به نیروی زیاد است، مخصوصا وقتی که می‌خواهید اطمینان داشته باشید مهره، لوله یا هر جسم دیگری که قصد گرفتن آن را دارید رها نمی شود، یکی از بهترین ابزارهاست.

سایزهای انبر قفلی هم بر اساس طول آچار به اینچ یا میلی متر تعیین می‌شود. ضمن اینکه نوک های کارگیر می‌تواند حالت منحنی کوتاه و ساده، نوک بلند، نوک پهن و... داشته باشد.

 

 

کمان اره

اره کمانی یا کمان اره شاید ساده ترین ابزار برای کار لوله کشی در خانه است. یک کمان اره خوب و مناسب، معمولا هم دستگیره های ارگونومیک دارد و هم تیغه بسیار تیز و با کیفیتی روی آن سوار می‌شود. ساختمان این نوع اره ساده است اما برشکاری با آن معمولا نیاز به صبر و حوصله و کمی تجربه دارد. دسته این اره ها دارای چند مدل است که بسته به قیمت از ساده و پلاستیکی تا فلزی موجود بوده از این وسیله می‌توان برای برش انواع لوله های پلاستیکی، PVC، لوله فلزی و... استفاده کرد.

 

 

 

اتو لوله کشی

اتو لوله یک دستگاه برقی است که امروزه در بسیاری از خانه‌ها وجود دارد. این ابزار برای اتصال لوله های معروف به لوله سبز یا سفید آبرسانی کاربرد داشته که در چند سال اخیر جایگزین لوله های قدیمی فلزی آب شده‌اند. برای این لوله های پلاستیکی که جنس بسیار ضخیم و سایزهای قطر مختلفی هم دارند، باید از حرارت کنترل شده در سر اتصالات استفاده کرد؛ اتو لوله ها، یک المنت حرارتی با چندین نوک گرد کارگیر (معروف به لقمه اتو لوله) مطابق با سایزهای استاندارد قطر لوله ها دارند.

 

 

دستگاه به برق متصل شده و روشن می‌شود؛ درجه حرارت آن بین 0 تا 500 درجه سانتیگراد طبق دلخواه کاربر تنظیم می‌گردد؛ سپس قسمت مادگی و نری دو سر لوله سبز و سفید مورد نظر (که قرار است به هم پیوند بخورند)، بر روی لقمه های نری و مادگی با سایز مشخص شده روی راکت المنتی دستگاه برای چند دقیقه نگه داشته می‌شوند. این نگه داشتن لوله پلاستیکی روی لقمه های داغ، متریال و نوک لوله پلاستیکی را آب و نرم کرده و برای اتصال آماده می‌کند. سپس کاربر هر دو سر را از لقمه های دستگاه جدا کرده و به هم می‌چسباند؛ طوری که مادگی و نری لوله به خوبی به هم پیوند بخورند و بعد از سرد شدن یک اتصال محکم و کامل ایجاد گردد.

 

 

برای لوله کشی در خانه چه ابزارهایی بخرم؟

در این مطلب در مورد انواع ابزارآلات ضروری لوله کشی در منزل صحبت کردیم. کاملا بدیهی است که این ابزارها غیر از کاربری تعمیرات لوله و شبکه آب، سینک ظرفشویی، سرویس بهداشتی و حمام در خانه و... موارد استفاده دیگری هم دارند و به کمک کاربران می‌آیند. شما می‌توانید برای خرید انواع آچار و خرید اتو لوله کشی با متعلقات به صورت اورجینال از برندهای معتبر ایرانی و خارجی به فروشگاه آنلاین ابزار مارکت مراجعه نمایید. ضمنا می‌توانید هنگام تهیه محصولات از مشاوره رایگان فنی بهره ببرید و ابزار خود را در سریعترین زمان ممکن درب محل دریافت کنید.

نظرات کاربران
امتیاز کاربران به این مطلب | از ۵ ( مشارکت کننده)
نفر
شما هم می‌توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.
برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

  • |

    • |

    نظری جهت نمایش موجود نیست
    از آخرین تخفیف های ابزارمارکت مطلع شوید