معرفی ابزاهای باغبانی

برای باغبانی در منزل و آپارتمان چه ابزارهایی نیاز دارید؟!

این روزها با وجود گسترش شهرها و زندگی در آپارتمان و کمتر شدن خانه هایی که حیاط کوچکی داشتند که گل و گلدان و باغچه جز جدا ناشدنی این خانه ها بود، نیاز داریم تا برای کاهش استرس روزانه و تازگی فضای منزل از گل و گیاه در آپارتمان و محیط کار و زندگی مان استفاده کنیم. رسیدگی و مراقبت از گیاهان موجب ترشح هورمون سروتونین شده و باعث ایجاد احساس سرخوشی و شادی میشود. پس تا حد توان از گل و گیاه در آپارتمان و محل زندگی و کار خود استفاده کنید.
برای پرورش گیاهان در منزل یا حیاط خانه به وسایل باغبانی معدودی نیاز دارید و ابزار باغبانی یا ابزار کشاورزی خاص و گران قیمتی برای پرورش گیاهان در منزل نیاز نیست. در ادامه به توضیح و معرفی چند نوع از لوازم باغبانی مورد نیاز برای رسیدگی و لذت بردن از گیاهان در منزل و محل کار خواهیم پرداخت.

برای راحت تر شدن انتخاب، ابزارهای باغبانی را به چند دسته تقسیم می کنیم که نسبت به حجم و نوع گیاهانی که پرورش میدهید میتوانید از بین این ابزارها وسایل مورد نیاز خود را تهیه و خریداری نماید.
1- پرورش گل و گیاه و گلدان در داخل آپارتمان، تراس و راه پله
2- پرورش گیاهان در حیاط و باغچه خانه یا آپارتمان
3- پرورش گل و گیاه و درخت در باغچه و ویلا
4- باغداری تجاری و حرفه ایی برای تولید میوه و گلهای تزیینی

ابزارهای باغبانی آپارتمانی

این روزها با کوچک شدن فضای زندگی و یا از دست دادن حیاط و باغچه نوع زندگی انسان ها بسیار متفاوت تر از گذشته شده است ولی دلیل بر اینکه دیگر از کاشت و پرورش گیاهان لذت نبرند نیست و یا حتی ممکن است شخصی دوست داشته باشد دست رنج خویش را مصرف کند و به پرورش گیاهان خوراکی می پردازد البته ناگفته نماند صرفه جویی و کاهش هزینه ها ه می تواند هدف خوبی برای پرورش گیاهان و باغبانی در آپارتمان باشد که برای باغبانی در آپارتمان نیاز به ابزارهایی می باشد  که می توانیدد کلیه این ابزارها را از فرروشگاه ابزار مارکت خریداری نمایید به مختصر به توضیح آنان می پردازیم.

ساده ترین ابزار و وسایل باغبانی مورد استفاده در منزل عبارتند از :
1- قیچی باغبانی
2- آبپاش یا سمپاش تلمبه ایی
3- دستکش باغبانی
4- چاقو باغبانی
5- آبپاش
6- بیلچه

قیچی باغبانی

یکی از ابزارهای بسیار پرکاربرد برای باغبانی در هر فضایی از باغبانی در منزل گرفته تا باغبانی های صنعتی برای تولید میوه و محصولات زراعی قیچی باغبانی است که اولین ابزار مورد نیاز برای هرس شاخه ها، قطع برگ های سوخته و زرد، چیدن میوه و گل، قلمه زنی و ... می باشد. شما برای چیدن شاخه های گلدان های آپارتمانی نیز به قیچی باغبانی نیاز دارید تا بتوانید گل و گلدان مورد علاقه خود را به شکل دلخواه فرم دهید تا شاخه ها به صورت صاف و بلند رشد نکنند و با قطع نوک شاخه به پر شدن و به اصطلاح توپی شدن گلدان خود کمک کنید. و البته برای قلمه زدن و تکثیر گیاهان نیز علاوه بر چاقو از قیچی باغبانی هم استفاده می کنند. برای قلمه زنی گیاه باید از حدود 10 سانتی متر ابتدا و نوک شاخه های جوان و تازه که حداقل 3 تا 4 جوانه هم دارند به صورت اریب و با یک چاقوی یا قیچی تیز و برنده برش زد و در ماسه شسته یا آب قرار داد تا زمانی که به طور مناسب ریشه بزند و بتوان آن را به خاک و گلدان منتقل کرد. باید توجه کرد که هورومن های ریشه زایی از انتهای بریده شده قلمه ترشح می شود و اگر انتهای قلمه له شده باشد ترشح این هورومون ها با مشکل مواجه می شود و در گرفتن و ریشه زدن قلمه ایجاد مشکل می کند. به همین دلیل حتما باید از قیچی یا چاقوی تیز و برنده استفاده کرد و یه صورت اریب برش داد. قیچی باغبانی لایت و قیچی باغبانی آلتونا دوتا از بهترین برندهای تولید کننده لوازم باغبانی هستند که در ژاپن و اسپانیا تولید میشوند و با بهترین آلیاژهای فولادی تیغه های این دو قیچی بسیار با کیفیت ساخته می شوند.

 

اسپری آبپاش یا سمپاش تلمبه ایی

برخی گیاهان  برای رشد و طراوت و تازگی علاوه بر آبیاری خاک و ریشه نیاز به رطوبت مناسبی در هوا دارند و برای شاداب ماندن برگ ها بهتر است حداقل روزی یکبار آب روی برگ هایشان اسپری شود و بهترین ابزار و وسیله برای اینکار اسپری آبپاش ها و آبپاش های تلمبه ایی است که آب را به بهترین شکل اسپری کرده و به صورت پودری روی برگ های گیاه اسپری می کند. و یا اگر گیاه و گلدان شما مبتلا به آفات و بیماری ها شد برای پاشیدن سم یا کود روی برگ های گیاه نیاز به سمپاشی دارید که سم و کود مایع را به صورت پودری درآورده و کاملا اسپری کند و سم و کود را به صورت یکنواخت به تمام نقاط برگ ها و ساقه برساند و حتی بتوان از طریق آن زیر برگ ها را نیز سمپاشی کرد. شما میتوانید انواع اسپری آبپاش و سمپاش تلمبه ایی را در ابزار مارکت مشاهده و خریداری نمایید.

دستکش باغبانی

برای تعویض گلدان گیاهان، هرس کردن شاخه ها، چیدن گلهایی که تیغ و خار دارند، سمپاشی و تمام اموری که مربوط به باغبانی می شوند برای حفظ ایمنی و بهداشت استفاده از دستکش های مناسب بسیار توصیه می شود. انواع دستکش های باغبانی در بازار وجود دارند و شما بنا به سلیقه، نوع کار باغبانی و حجم آن یا مقدار هزینه ایی که دوست دارید بابت خرید دستکش باغبانی اختصاص دهید می توانید دستکش مورد نیاز خود را خریداری نمایید. در این بین دستکش های چرمی که از چرم طبیعی دوخته شده اند از بهترین نوع دستکش های باغبانی می باشند.

چاقو باغبانی

چاقوی باغبانی آچار فرانسه ابزارهای باغبانی شما است و در موارد بسیاری به کار شما می آید و وسیله دست شما خواهد بود. کار اصلی چاقو باغبانی قلمه زنی و پیوند زنی است. در گیاهانی که ساقه های آبدار و ترد دارند برای برش و قلمه زنی از چاقو بسیار تیز باید استفاده کرد و البته برای پیوند زنی نیز این چاقو کاربرد دارد. چاقوی باغبانی برای پیوند زنی به شکل و فرم خاصی طراحی شده که به راحتی بتواند پوست درخت یا گیاهان را بشکافد و قطعه پیوندی را به زیر پوست درخت منتقل کند ولی این یکی از وظایف این چاقو است و در حقیقت چاقوی باغبانی یک ابزار همه کاره برای هر باغبان و دوست دار گل و گیاه است.

آبپاش

آبپاش نیز یکی دیگر از وسایل باغبانی مورد نیاز برای پرورش گل و گیاه در منزل است که در انواع و اقسام مختلف با حجم ها و شکل های مختلفی وجود دارد. شما به نسبت تعداد گلدان ها و گیاهانی که در منزل پرورش می دهید میتوانید آبپاش مناسب خود را انتخاب و خریداری نمایید. آبپاش های پلاستیکی که در طرح ها و رنگ های بسیار متنوعی در بازار وجود دارند گزینه بهتری نسبت به آبپاش های فلزی و گالوانیزه است. آبپاش های پلاستیکی بسیار سبک تر از آبپاش های فلزی و گالوانیزه است و برای استفاده در منزل از زیبایی بیشتری نیز برخوردار است و البته عمر آبپاش های پلاستیکی بیشتر از انواع فلزی آن است و در نگهداری آب ممکن است آبپاش های فلزی خیلی عایق و یا آببند نباشد و در منزل ایجاد مشکل نماید.

 

بیلچه

یکی دیگر از ابزارهای مورد نیاز برای باغبانی در منزل و آپارتمان بیلچه است که برای تعویض گلدان گیاهان و یا جابجایی آنها از گلدان به باغچه و حفر چاله برای کاشت گلهای زینتی و در کل جابجا کردن خاک و کود و ... مورد نیاز است. بیلچه ها نیز از لحاظ شکل و اندازه انواع زیادی دارد که بهتر است بنا به نیاز خود بیلچه مناسب را انتخاب نمایید. بیلچه های معمولی می توانند اندازه های متفاوتی داشته باشند. برخی بیلچه های باغبانی به صورت پیمانه طراحی شده اند و روی صفحه بیلچه برای اندازه گیری خاک مدرج شده است. بیلچه ها می توانند از مواد مختلفی ساخته شوند که برای امور باغبانی آپارتمان و منزل نوع آلومینیومی آن بیشتر از انواع دیگر کاربرد دارد که بسیار سبک است و زنگ نمی زند.

ابزارهای باغبانی باغچه ای

باغبانی در حیاط منزل

پرورش گل و گیاه در داخل باغچه و حیاط منازل با پرورش گیاهان در داخل آپارتمان متفاوت است  و حتی نوع گیاه پرورش داده شده و نحوه نگهداری و مراقبت گیاهان در باغچه و داخل آپارتمان تفاوت هایی دارند. به طور کلی گیاهان باغچه ای باید مقاومت بیشتری در برابر عامل های محیطی مانند  سرما، گرما، نور، حرارت، کم آبی و یا باران شدید باید داشته باشند. البته که پرورش گیاهان باغچه ای نیز علاوه بر وسایل باغبانی آپارتمانی به  ابزارهای مخصوص به خود  نیاز دارند که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم.

1- قیچی باغبانی
2- اره باغبانی
3- شمشاد زن
4- نازل آبپاش
5- شلنگ و شلنگ جمع کن
6- قیچی چمن زن 

7- قیچی شاخه زن
8- فواره و نازل فواره

قیچی شاخه زن 

قیچی شاخه نیز یکی دیگز از ابزار های بسیار کاربردی در باغبانی است که برای قطع کردن شاخه های نه چندان ضخیم مورد استفاده قرار میگیرد. و برای هرس کردن درختان ابزاری کارآمد و فوق العاده است و با دسته های بلند امکان رسیدن به شاخه های بالاتر را فراهم کرده و با تیغه های کوچک نسبت به دسته اهرم بسیار بلندی را ایجاد میکند تا توان بسیار زیادی در قطع کردن شاخه ها را داشته باشد. یکی از بهترین قیچی های شاخه زن در بازار قیچی شاخه زن آلتونا اسپانیا و قیچی شاخه زن لایت ژاپن است که ابزاری فوق العاده با کیفیت و با قیمت مناسب است. 

 

اره باغبانی

اره های باغبانی برای بریدن شاخه های درخت و هرس درختان میوه مورد استفاده قرار می گیرد و مدل های مختلفی از این اره ها در بازار وجود دارند که نسبت به نوع و حجم کار باغبانی میتوانید از اره مناسب استفاده کنید. اره مناسب برای باغبانی اره ایی است که دندانه های آن به چپ و راست خم شده باشد که به اصطلاح به آن تر بُر می گویند که برای بریدن شاخه های درختان زنده که چوب تر یا خیس دارند استفاده می شود و با اره های چوب بری که در نجاری استفاده می شوند تفاوت بسیاری دارند. از مدلهای معروف این نوع اره، اره سامورایی است که در حقیقت نام یک برند ژاپنی بوده که این نوع اره ها را تولید کرده و پس از آن این نوع اره ها به اره سامورایی معروف شده است. این نوع اره ها طوری طراحی شده اند که انحنای کمی در طول تیغه آن وجود دارد که باعث حرکت راحت تر در تنه درخت و نیز بیشترین مقدار برش شود. 

 

شمشاد زن

شمشاد یکی از گیاهان زیبا، همیشه سبز ، پرطرفدار و بسیار مقاوم به شرایط آب و هوایی و آفات است که عموما برای حاشیه بندی و جداسازی محوطه از آن استفاده می کنند. شمشاد از گیاهان برگ چرمی و همیشه سبز است که شاخه ها و برگ های پرحجم و بسیار متراکمی دارد.  گونه های بسیار متنوعی از این گیاه وجود دارد و از انواع مینیاتوری، ابلق، درختچه های بلند، بوته هابی کوتاه و انواع و اقسام گونه های این گیاه را می توان یافت. این درختچه قابلیت بسیار مناسبی برای هرس پذیری دارد به همین دلیل هرس های بسیار زیبایی روی این درختچه انجام می دهند و اشکال و فرم های خلاقانه و هنرمندانه را با آن می سازند به طوری که برای انجام این کار قیچی های مخصوص شمشاد زن وجود دارند که شما برای استفاده در منزل و هرس کردن زیبای شمشاد های حیاط خانه یا آپارتمان می توانید انواع مختلف قیچی های شمشاد زن را در ابزارمارکت ملاحظه و خریداری نمایید.

 

 

نازل آبپاش

نازل آبپاش یا آبپاش وسیله ی کاربردی است برای تنظیم مقدار حجم خروجی آب از شلنگ یا تنظیم حالت پاشش آب به بیرون و در انواع و مدلهای متنوعی ساخته شده اند و در بازار موجود هستند. برخی از این نازل آبپاش ها دارای چندین حالت تنظیم وضعیت طول پاشش آب و حالت پاشش آب است و می توان نسبت به موقعیت مورد نیاز حالت مناسب پاشش را تنظیم و باغچه و گلدان ها را آبیاری نمود. و حتی برای رسیدن آب نوک درختان بلند هم می توان از این نازل آبپاش ها استفاده نمود. این نازل ها دارای ماشه ی قطع و وصل کردن آب هستند که امکان بسیار خوبی را در اختیار کاربر قرار می دهند که هنگام آبیاری یکبار شیر اصلی آب که شلنگ به آن متصل است را باز نموده و هرکجا که نیاز به قطع کردن یا وصل کردن آب می باشد ماشه یا دسته قطع و وصل کردن روی نازل را فشار داده و آب را با فشار مناسب به بیرون هدایت می کند. انواع نازل آبپاش را می توانید در ابزار مارکت ملاحظه و خریداری نمایید.

 

شلنگ جمع کن

شلنگ جمع کن نیز یکی دیگر از ابزارهای کاربردی در حیاط منزل یا آپارتمان است که برای جمع کردن و انبار کردن شلنگ استفاده می شود و برای نظم بخشیدن به حیاط و پارکینگ کمک فراوانی  می کند. شلنگ جمع کن باعث می شود تا شلنگ آب بعد از استفاده زیر تایر و چرخ خودرو آسیب نبیند و سالم بماند.  

 

نظرات کاربران
امتیاز کاربران به این مطلب | از ۵ ( مشارکت کننده)
نفر
شما هم می‌توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.
برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

  • |

    • |

    نظری جهت نمایش موجود نیست
    از آخرین تخفیف های ابزارمارکت مطلع شوید