آموزش کار با انواع ساعت اندیکاتور و ساعت شیطونکی

آموزش کار با انواع ساعت اندیکاتور و ساعت شیطونکی

اندازه گیری دقیق با استفاده از ابزارهای مختلف در برخی از صنایع اهمیت زیادی دارد و به همین خاطر است که انواع ساعت اندیکاتورو ساعت شیطونکی به بازارعرضه شده و کاربرد های مختلفی دارند.

ویژگی های این ساعت ها و کاربرد آن ها می تواند تاثیر زیادی در نحوه ی کار با آن ها بگذارد. ساعت های اندیکاتور که به ساعت اندازه گیری نیز معروف هستند را در انواع مختلفی دسته بندی می کنند که در ادامه به ویژگی های این ساعت ها خواهیم پرداخت و آموزش خواندن ساعت اندیکاتور را فرا خواهیم گرفت.

 

ساعت اندیکاتور چیست؟

یکی از موضوعاتی که برای همه ی افراد با شنیدن ساعت اندیکاتور جذاب است، این است که ساعت اندیکاتور چیست و چه کاربردی دارد.

این ساعت ابزاری مهم برای اندازه گیری خلاصی طول هر قطعه به کار می رود. همچنین تاب و انحنای موجود در قطعات مختلف را اندازه گیری کرده و دقت بالایی در اندازه گیری قطعات بیضی و انحنای آن دارد. اهمیت استفاده از ساعت اندازه گیری در صنعت بسیار بالاست و این محصول در دو نوع آنالوگ یا عقربه ای و دیجیتال در بازار عرضه می شود.

این ابزار دارای دقت بالایی است و می تواند از 0.01 تا 0.002 را اندازه گیری کند. همچنین اغلب ساعت های عرضه شده در بازار بر حسب اینچ و میلی متر مدرج شده اند که قابلیت اندازه گیری با این دو مقیاس را ممکن می سازد.

ساعت اندیکاتور حساسیت بالایی در اندازه گیری تغییر انحنا در سطح کم دارد و روش های متفاوتی نیز برای کار با آن بیان می شود. بیشترین کاربرد ساعت اندیکاتور را می توان در الایمنت کوپلینگ ها دانست، که دقت بالای آن منجر به اندازه گیری درست می گردد.

 

 

ساعت شیطونکی

شباهت ساعت شیطونکی با ساعت اندیکاتور بسیار زیاد است و تنها تفاوت جزئی در این ساعت وجود دارد. بخش اندازه گیری ساعت شیطانکی که در عوام به نام شیطونکی شهرت دارد، شامل یک حرکت چرخشی و دورانی است.

مکانیسم اندازه گیری این ساعت به گونه ایست که تنها برای اندازه گیری های بسیار دقیق مورد استفاده قرار می گیرد. دامنه ی اندازه گیری ساعت شیطونکی بین 0.2 میلی متر تا 1 میلی متر بوده و در دقت های مختلف اندازه گیری به بازار عرضه می شود. پایین ترین دقت این ساعت 0.01 بوده و تا دقت 0.002 تولید می شود.

ساعت شیطونکی در دو نوع عقربه ای و ساعت اندازه گیری دیجیتال تولید می گردد که معمولا نوع دیجیتال آن دقت عمل بیشتری دارد. البته این پیش شرط وجود دارد که ساعت های شیطونکی که با برند های مختلف در بازار عرضه می گردند می بایست از قبل کالیبره شده باشند تا دقت اندازه گیری بالا رود.

شرکت هایی که تولید کننده ساعت اندیکاتور هستند، ساعت شیطونکی نیز تولید کرده و این دو ابزار به دلیل کارایی مشابه و نزدیک به هم در بازار توسط این شرکت ها عرضه می شوند.

اهمیت آموزش کار با انواع ساعت اندیکاتور و شیطونکی به دلیل دقت بالای کار لازم است و باید در ابتدا آموزش استفاده از این دو ابزار توسط متخصصین آموزش داده شود. کیفیت اندازه گیری نیز به تجربه و مهارت کاربران در استفاده از این دو ساعت دارد. همچنین خرید ساعت اندیکاتور و ساعت شیطونکی از مراکز مجاز تضمینی برای کالیبره بودن محصول است که برای این دو ابزار اهمیت وافری خواهد داشت.

برای خرید ساعت اندیکاتور و ساعت شیطونکی از فروشگاه اینترنتی ابزار مارکت  ضمانت  برای کالیبره بودن محصول دریافت می کنید که برای این دو ابزار اهمیت وافری خواهد داشت.

 

نحوه استفاده از ساعت اندیکاتور

استفاده از ساعت اندیکاتور از طریق Rim and Face

یکی از کاربرد های ساعت اندیکاتور هم راستا سازی می باشد که برای این کار لازم است تا روش Rim and Face را انتخاب نمود. در این روش زمانی که پایه ساعت اندیکاتور روی جسم قرار داده می شود، عقربه ساعت اندیکاتور عقربه ای به سمت راست و در جهت عقربه های ساعت حرکت می کند. اگر پایه ساعت اندازه گیری مماس با جسم نباشد و فاصله ای بین جسم و ساعت وجود داشته باشد، عقربه نیز همان فاصله را مشخص می کند.

همچنین حرکت پایه ساعت به سمت داخل، مقدار فاصله را در جهت مثبت نشان داده و در صورتی که پایه به سمت بیرونی حرکت کند، عقربه اعداد منفی را نشان خواهد داد.

روش هم راستا سازی از مسیر Rim and Face برای مواردی استفاده می شود تنها بتوان یک شافت را چرخاند و شفت دیگر قابلیت حرکت و چرخش را نداشته باشد. اندازه گیری از این روش از دو طریق همزمان و یا جدا صورت می گیرد.

استفاده از ساعت اندیکاتور از روش Reverse-Indicator

در این روش همانند روش قبل از ساعت اندیکاتور استفاده می شود با این تفاوت که باید در روش Reverse-Indicator اندازه گیری ها به صورت همزمان انجام شود. همچنین روش نام برده شده برای مواردی کابرد دارد که هر دو شفت قابلیت چرخیدن داشته باشند.

هم راستا سازی یا هم محوری از موارد مهم کاربرد ساعت اندیکاتور می باشد که در صنایع مختلف از آن استفاده می شود.

 

بهترین ها در ساعت اندیکاتور

انواع مارک ساعت اندازه گیری در بازار موجود است که هر کدام گستره متفاوت و دقت اندازه گیری مختلفی دارند. اهمیت انتخاب یک ساعت اندیکاتور خوب زمانی بیشتر می شود که برند آن روی کیفیت و دقت اثر گذار باشد و از طرفی بتوان به مدت طولانی از آن استفاده نمود.

برند میتوتویو

با استناد به گزارش Forbes رتبه اول جهانی در زمینه ابزار آلات اندازه گیری در طیف صنعتی بین برند های مشابه خود می باشد. همچنین این شرکت گستره وسیع تری از ابزار آلات اندازه گیری ابعادی شامل سطح و طول و عمق را نسبت به برندهای همسان دارا می باشد.

 

این برند ژاپنی مدل هایی از ساعت اندیکاتور را در بازار عرضه نموده که به عنوان دقیق ترین ابزار ها در اندازه گیری شناخته می شوند.

برند گوانگلو

از بهترین ساعت های اندیکاتور که در بازار عرضه می شود مربوط به شرکت گوانگلو می باشد. این شرکت چینی کیفیتی تضمین شده در ابزار های اندازه گیری از جمله ساعت اندیکاتور را در بازار عرضه نموده است. گواهی کالیبراسیون ساعت اندیکاتور در این برند نشان از سطح کیفی بالای محصولات این شرکت دارد و گوانگلو را به یکی از خوشنام ترین شرکت ها در بازار ابزار های اندازه گیری تبدیل نموده است.

 

برند آکاد

کمپانی آکاد نیز محصولاتی با کیفیت برای اندازه گیری در بازار عرضه نموده است که از جمله ی آن می توان به ساعت های اندیکاتور این شرکت اشاره کرد. قیمت ساعت اندیکاتور آکاد مناسب بوده و جزء بهترین های بازار شناخته می شود.

 

 

محصولات مرتبط
نظرات کاربران
امتیاز کاربران به این مطلب | از ۵ ( مشارکت کننده)
نفر
شما هم می‌توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.
برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

  • |

    • |

    نظری جهت نمایش موجود نیست
    از آخرین تخفیف های ابزارمارکت مطلع شوید