آموزش کار با مینی فرز (چگونه با مینی فرز کار کنیم)

یادگیری اصول و روش کار با مینی فرز به شکل صحیح باعث می‌شود تا علاوه بر افزایش طول عمر دستگاه، بازدهی کار شما در خانه و کارگاه نیز بالاتر برود. همچنین آشنایی با نحوه کار با مینی سنگ فرز در کاربری برش و ساب با این دستگاه کمک می‌کند تا در وقت و انرژی شما نیز صرفه‌جویی شود. بنابراین اگر می‌خواهید انجام کار درست با مینی فرز را در تمام مصارف سبک و سنگین خانگی و صنعتی یاد بگیرید تا علاوه بر افزایش سرعت کارهایتان، خطرات کار با مینی فرز نیز کاهش پیدا کند، توصیه می‌کنیم تا پایان این مطلب از ابزار مارکت همراه ما باشید.

 

انتخاب مینی فرز مناسب

مینی فرزها از تنوع بسیار بالایی برخوردار هستند و هرکدام از آن‌ها برای هدف خاصی طراحی شده‌اند. مشخصاتی چون منبع تغذیه (مثل مینی فرز برقی، مینی فرز شارژی یا مینی فرز بادی)، توان موتور، ابعاد بدنه، سایز صفحه و... در کاربری یک مینی سنگ فرز نقش بسیار حیاتی ایفا می‌کند. اگر شما هم می‌خواهید که بهترین نتیجه را از کار با این دستگاه به دست آورید، بهتر است موارد زیر را در نظر داشته باشید:

تناسب دستگاه با هدف شما

هر چه دستگاه بزرگتر و قدرتمندتر باشد، استفاده از آن به کارگاهی و صنعتی میل خواهد کرد. بنابراین برای بدست آوردن بیشترین بازدهی هنگام کار با مینی فرز، انتخاب دستگاه مناسب با نوع استفاده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به عنوان مثال قدرت مینی فرز شارژی نسبت به مدل برقی کمتر است و مینی فرز بادی نیز مخصوص تمیرگاه ها و مکانیکی ها بوده و نیاز به کمپرسور باد دارد. بنابراین اولین گام قبل از آشنایی با نحوه کار با مینی فرز انتخاب دستگاه براساس حجم کار و نوع وسیله مورد نظر برای برش است. پس بهتر است ابزاری را خریداری کنید که با هدف شما (برش – ساب – برس زنی – فرچه و سنباده زنی و...) روی قطعه مورد نظر تناسب داشته باشد. چرا که اگر مینی فرز توان کافی برای انجام کار شما روی آن قطعه را نداشته باشد، بازدهی کار پایین می‌آید.

 

 

مطالعه دفترچه راهنما

بعد از انتخاب و خرید دستگاه مناسب، حال نوبت به بررسی دفترچه راهنمای محصول می‌رسد. همانند سایر وسایل، برای استفاده از مینی فرز باید به تمامی زیر و بم دستگاه مسلط باشید و مطمئن شوید که تمامی قابلیت‌های دستگاه و توصیه‌های آن را متوجه شده‌اید و به راحتی می‌توانید دستگاه را کنترل کنید. برای رسیدن به این هدف باید دستورالعمل‌های نوشته شده توسط تولیدکننده و شیوه کار با مینی فرز را در دفترچه راهنمای محصول بخوانید. در واقع مطمئن‌ترین مرجع برای یادگیری کار با مینی فرز همان دفترچه راهنمای محصول خریداری شده است.

 

 

انتخاب دیسک مناسب

مرحله بعدی برای دریافت نتیجه بهتر هنگام کار با مینی فرز، انتخاب دیسک متناسب با قطعه است. چرا که دیسک‌ یا همان صفحه سنگ از تنوع بسیار بالایی برخوردار است؛ بنابراین در هر مرحله از کار باید با توجه به سطح مورد نظر، صفحه برش مناسب را روی دستگاه نصب کنید. از جمله نکات مهم هنگام انتخاب دیسک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- برای متریال‌های مختلف مانند سنگ، فلز، آهن و...، نوع دیسک استفاده شده باید متفاوت باشد. چرا که صفحه برش مورد استفاده برای یک ماده، هرگز مناسب برش ماده دیگر نیست. به عنوان مثال اگر قصد برش صفحه‌ای از جنس سرامیک را دارید، نمی‌توانی از دیسک سنگ بر معمولی برای برش آن استفاده کنید.

- کاربری هر صفحه نیز فرق می‌کند؛ مثلا ابعاد و مشخصات صفحه برش با صفحه ساب و گرایند متفاوت خواهد بود. صفحات برش معمولا ضخامت بالای 3 میلی متر ندارند اما صفحه ساب بیشتر از 3 میلی متر و تا 6 میلی متر ضخامت خواهد داشت. همینطور صفحه سنباده کاغذی، صفحه فلاپ دیسک، صفحه فرچه و برس سیمی نیز هر کدام با شکلی متفاوت برای موارد خاص و درست باید استفاده گردد.

- به طور کلی روش کار با مینی فرز تحت تاثیر مستقیم نوع و تفاوت دیسک برش خواهد بود. بنابراین توجه به این نکته ضروری است که در حین کار با مینی فرز به هیچ عنوان دیسک ها را جایگزین کاربری دیسک دیگر نکنید.

 

 

خودداری از نگهداری دستگاه در لبه‌های جسم

برای گرفتن بهترین نتیجه از کار با مینی فرز، باید به موقعیت دستگاه در حین کار دقت داشته باشید. سعی کنید که تا جای ممکن از نزدیک کردن دستگاه به لبه‌های جسم جدا خودداری کنید. همچنین در حین کار، مینی فرز را محکم نگه دارید، تا کار برش به خوبی انجام بگیرد.

 

 

استفاده از کلاچ ایمنی

مینی فرز با کیفیت باید از مشخصات ایمنی استانداردی برخوردار باشد تا جلوی بروز خطرات حین کار گرفته شده و سلامت و ایمنی شما تامین شود؛ بنابراین قبل از یادگیری نحوه کار با مینی فرز توجه به امکانات ایمنی آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. کلاچ ایمنی جزو یکی از مهم‌ترین تجهیراتی است در بسیاری از دستگاه های امروزی مینی فرز وجود دارد و نقش یک محافظ را برای آن بازی می‌کند. در واقع مینی فرزهایی که دارای کلاچ ایمنی هستند، در شرایطی مانند گیر کردن دیسک داخل قطعه کار یا برخورد فرز با مانع، از حرکت می‌ایستند و تا آزاد شدن دیسک داخل قطعه، به کار خود ادامه نمی‌دهند.

 

 

دیمر تنظیم سرعت

یکی از مهم‌ترین نکات هنگام برش قطعات توجه به سرعت دستگاه است. مینی فرز دیمر دار مجهز به یک دکمه کنترل سرعت بوده که هنگام برش کاری، پولیش و ساب زنی این ویژگی و دکمه دستگاه نقشی مهم خواهد داشت. با کمک دیمر می‌توان سرعت مینی سنگ را تا محدود 2000 دور در دقیقه پایین آورد و آرام آرام به ماکزیمم سرعت رساند. پیشنهاد می‌کنیم که اگر قصد انجام کارهای مختلف با مینی فرز را دارید، حتما نوع دیمردار این دستگاه را خریداری کنید تا بتوانید سرعت دستگاه را تنظیم کنید.

 

رعایت نکات ایمنی در هنگام کار با مینی فرز

کار با ابزارهای برقی به خصوص مینی‌فرزها، بدون رعایت نکات ایمنی بسیار خطرساز است. اهمیت این موضوع هنگامی که فرد کم‌تجربه باشد، بیشتر خودش را نشان می‌دهد. حتی افرادی که به طور مداوم با این ابزارآلات سر و کار دارند، از خطرات این دستگاه در امان نیستند؛ بنابراین وقت گذاشتن برای یادگیری نکات ایمنی کار با مینی‌ فرزها و رعایت آن‌ها به خصوص برای دستگاه‌هایی که سرعت و قدرت بالایی دارند، خطرات کار با دستگاه را کاهش می‌دهد. از جمله نکات ایمنی کار با مینی فرزها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 

- سعی کنید برای جلوگیری از لغزیدن قطعه در حین برش، کار خود را روی یک سطح ثابت انجام دهید.

- هنگام کار با مینی فرز، پرتاب قطعات خرد شده دور از انتظار نیست. برخورد این قطعات با چشم می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری را برای شما به وجود بیاورد؛ بنابراین توصیه می‌کنیم که در حین کار حتما از عینک ایمنی استفاده کنید.

- حتی با وجود آشنایی کامل با روش کار با مینی فرز حتما از دستکش ایمنی استفاده کنید. چرا که بهتر می‌توانید دستگاه را نگه داشته و آن را در حین کار کنترل کنید.

- در حین کار با دستگاه ممکن است دست شما با تیغه برخورد کند. برای جلوگیری از این اتفاق حتما قبل از شروع به کار، حفاظ تیغه را روی دستگاه قرار دهید.

- از آنجایی که صدای دستگاه بسیار زیاد است؛ در نتیجه کار مداوم با آن ممکن است به گوش‌های شما آسیب وارد کند. توصیه می‌کنیم که هنگام کار با این دستگاه حتما از محافظ مخصوص گوش استفاده کنید.

- ایمنی محیط کار به اندازه رعایت نکات ایمنی کار با مینی فرز مهم است. به عنوان مثال کار کردن با مینی فرز در محیط‌های مرطوب و در کنار مخازن نگهداری سوخت یا لوله‌های گاز بسیار خطرناک است.

 

مراحل کار با مینی فرز

بعد از اطمینان از این موضوع که همه نکات مهم و مرتبط با نحوه کار با مینی فرز را به خوبی رعایت کرده‌اید، می‌توانید مراحل زیر را برای شروع به کار دستگاه به صورت گام به گام انجام دهید:

تنظیم سرعت مینی فرز

همان‌طور که قبلا به آن اشاره کردیم ممکن است مدل مینی فرز شما دارای دیمر باشد؛ پس قبل از روشن کردن دستگاه، ابتدا سرعت دلخواه را براساس نوع قطعه و کار مورد نظر خود تنظیم کنید. ضمن اینکه ماکزیمم سرعت و دور دستگاه باید با بیشترین عدد سرعت صفحه که روی آن چاپ شده، هماهنگ باشد و همیشه سرعت دستگاه باید پایین تر از ماکزیمم سرعت صفحه تنظیم شود. پس از این چک کردن، اقدام به روشن کردن دستگاه کنید. بعد از روشن کردن اجازه دهید تا ابتدا دستگاه حداقل چندین دور چرخش کامل داشته باشد.

برای کنترل بهتر مینی فرز حتما آن را محکم در دو دست خود نگه دارید. چرا که گاهی سرعت بالای دستگاه می‌تواند به قطعه کاری شما ضربه و آسیب وارد کند. همچنین ممکن است که دستگاه از زیر دستان شما پرتاب شده و دچار آسیب جسمی شوید. البته برای کنترل بهتر توضیه می‌شود که حتما از دسته جانبی استفاده کنید.

 

 

تنظیم موقعیت دستگاه در برابر قطعه

یکی دیگر از مهم‌ترین مراحل شیوه کار با مینی فرز، موقعیت قرارگیری دستگاه در برابر قطعه است. بهتر است که مینی فرز را طوری نگه دارید که در راستای جسم قرار بگیرد. در واقع طوری دستگاه را نگه دارید که همیشه زاویه آن با جسم ثابت باشد.

البته زاویه دستگاه با جسم در کارهای مختلف، متفاوت است. به عنوان مثال برای انجام کار ساب و سنباده باید دستگاه زاویه 5 تا 10 درجه داشته باشد. این در حالی است که برای سنگ زنی و سایش، زاویه 15 تا 30 درجه بهترین حالت برای انجام این کار است. همینطور برای انجام برش زاویه‌دار، باید صفحه برش به صورت عمود روی قطعه کاری قرار بگیرد.

برای راحتی کار پیشنهاد می‌کنیم که الگوی مورد نظر خود را روی جسم مشخص کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا به درستی بتوانید کار خود را به پایان برسانید.

 

نکات کلیدی در زمان کار با مینی فرز

بعد از آشنایی با روش کار با مینی فرز بهتر است به نکاتی انحصاری در حین کار با این دستگاه توجه کنید. رعایت این نکات کلیدی کمک می‌کند تا نتیجه بهتری از پایان کار خود داشته باشید.

- قبل از روشن کردن دستگاه حتما مطمئن شوید که دیسک فرز را محکم بسته‌اید. به هیچ عنوان بدون اطمینان از این موضوع دستگاه را روشن نکنید. چرا که این شرایط می‌تواند باعث پرتاب شدن صفحه شود؛ در نتیجه ممکن است دیسک فرز به بدن و صورت شما برخورد کند.

- هنگام کار با مینی فرز نیازی به وارد کردن فشار زیاد نیست. چرا که فشار بیش از اندازه به دستگاه باعث می‌شود تا دستگاه حالت قلاب به خود بگیرد و آسیب جسمی به شما وارد شود؛ بنابراین بگذارید تا به آرامی کار کند.

 

 

- به هیچ عنوان از صفحه ترک خورده یا صدمه دیده و تمام شده برای کار خود استفاده نکنید. چرا که هرگونه زدگی، ترک و خرابی در دیسک می‌تواند علاوه بر صدمه زدن به قطعه کار، آسیب بدنی به شما وارد کند؛ بنابراین در صورت مشاهده هر کدام از علائم بالا، نسبت به تعویض دیسک فرز اقدام کنید.

- یکی از اصول نحوه کار با مینی فرز استفاده از دسته جانبی است. استفاده از این دسته باعث می‌شود تا علاوه بر تسلط بیشتر بر دستگاه، راندمان کاری افزایش پیدا کند.

- از دیگر نکات بسیار مهم هنگام برش اصولی، ثابت بودن قطعه در حین کار است؛ بنابراین قبل از شروع به کار باید قطعه یا سطح مورد نظر محکم بوده تا جلوی لغزش در حین کار گرفته شود.

- قبل از روشن کردن دستگاه از سالم بودن کابل مینی فرز و پریز برق مطمئن شوید.

 

کلام پایانی مقاله آموزش کار با مینی فرز

یادگیری شیوه کار با مینی فرز جزو یکی از ضروری‌ترین اقدامات، قبل از شروع به کار با این دستگاه است. اگر شما هم قصد کار با این دستگاه را دارید، دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌های گفته شده در این مقاله به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهترین استفاده از این دستگاه را داشته باشید. همچنین کمک گرفتن از یک متخصص یا شخص با تجربه نیز کمک می‌کند تا راندمان کاری شما افزایش پیدا کند.

 

 

اگر نیاز به مشاوره فنی برای کار با دستگاه مینی سنگ فرز دارید، می‌توانید از راهنمایی‌های متخصصان یا اهالی فن استفاده کنید تا بهترین نتیجه از کار را به دست بیاورید. همینطور می‌توانید برای خرید مینی فرز در انواع مختلف برقی، شارژی، دسته بلند، دیمر دار و... به فروشگاه تخصصی و آنلاین ابزار مارکت مراجعه کنید.

محصولات مرتبط
نظرات کاربران
امتیاز کاربران به این مطلب | از ۵ ( مشارکت کننده)
نفر
شما هم می‌توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.
برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

  • |

    • |

    نظری جهت نمایش موجود نیست
    از آخرین تخفیف های ابزارمارکت مطلع شوید