بهترین دریل شارژی را چطور انتخاب کنیم؟ (راهنمای خرید دریل شارژی)

7 نکته طلایی در انتخاب و خرید بهترین دریل شارژی

 
 

اولین نکته مهم در انتخاب بهترین دریل شارژی نوع کاری است که قرار است شما با دریل شارژی انجام دهید.

 


دریل شارژی نوعی از انواع دریل است که در سالهای اخیر جایگزین مناسبی برای دریل های برقی معمولی شده است و با توجه به پیشرفت فناوری تولید باطری های لیتیومی حتی گزینه ی خیلی بهتری نسبت به دریل های برقی معمولی شده است.

قابلیت های دریل شارژی

انعطاف پذیری و قابلیت های دریل شارژی باعث شده تا یکی از محبوب ترین ابزارهای هر استادکار و نصاب حرفه ای باشد. دریل شارژی قابلیت های مختلف چند ابزار برقی مختلف را باهم در خود دارد که آن جمله می توان قابلیت های زیر اشاره کرد:

 


1- موتور دریل شارژی
2- گیربکس دریل شارژی
3- قابلیت تنظیم سرعت با کلید گازی
4- ترکمتر و تنظیم 
5- قابلیت چکشی و دریل ساده
6- کلید چپ و راست گرد
7- سه نظام اتوماتیک

موتور دریل شارژی

 
 

موتورهای مورد استفاده در دریل شارژی یا پیچ گوشتی شارژی و در کل تمامی ابزارهای شارژی موتورهای دی سی (DC) است که با برق دی سی (DC) راه اندازی می شوند. موتور ابزارهای شارژی به دو نوع ذغالی و بدون ذغال (براشلس) تقسیم بندی می شود که در مدل های دریل شارژی ارزان تر از موتور های ذغالی استفاده میشود و در مول های پیشرفته تر و قدرتمند تر از موتورهای براشلس با بدون ذغال بهره می برند.

 

 

موتورهای براشلس از قابلیت های بسیار بیشتری نسبت به موتورهای ذغالی برخوردارند که این جمله میتوان به قدرت و گشتاور بیشتر و استهلاک کمتر نسبت به موتورهای ذغالی نام برد. برای انتخاب دریل شارژی مناسب در این مورد باید به مقدار بودجه و مبلغی که برای خرید دریل شارژی در نظر گرفنه ایید توجه کنید چون دریل شارژی با موتور براشلس قیت بیشتری نسبت به دریل شارژی یا دریل پیچ گوشتی شارژی با موتور ذغالی دارد و در کل موتورهای براشلس توان و قدرت بسیار بیشتری نسبت به موتورهای ذغالی برخوردارند.

 

گیبرکس در دریل پیچ گوشتی شارژی

دریل های شارژی اغلب دارای گیربکس برای تنظیم نسبت سرعت به گشتاور هستنند که با تغییر کلید گیربکس با دور یک سرعت چرخش سه نظام کمتر شده و در پی آن گشتاور دریل به صورت چشمگیری افزایش می یابد و برای بستن پیچ های سایز بالا که نیاز به گشتاور زیادی دارند یا برای سوراخ کردن فلزات و فولاد با مته یا گرد بر بسیار مناسب است و با تنظیم کلید گیربکس روی دور دوم آن سرعت افزایش یافته و به نسبت گشتاور کمتر میشود و برای سوراخ کاری چوب با مته گازور یا مته های معمولی یا سوراخکاری دیوار با مته های الماسه بسیار مناسب است.

 

 

گیبرکس از فشار آمدن به موتور دریل جلوگیری میکند و فشارهای وارد آمده روی دریل را در خود خنثی میکند که به همین دلیل یکی از موارد مهم در انتخاب دریل شارژی داشتن گیربکس است.

 

تنظیم سرعت و کلید گازی

در دریل دیمردار برقی روی کلید یا روی بدنه دریل یک کلید با اعداد مختلف نصب شده است که کار تنظیم مقدار چرخش سه نظام را انجام می دهد و به آن دیمر گفته میشود و به صورت کمتر کردن ولتاژ ورودی مقدار چرخش موتور را تنظیم میکندو در دریل شارژی این تنظیم سرعت به وسیله کلید گازی انجام می شود و با فشردن کلید دور موتور تنظیم میشود و با فشردن بیشتر دور موتور و سه نظام بیشتر خواهد شد و این مورد در موتور های دی سی (DC) که در حقیقت موتورهای مورد استفاده در دریل های شارژی است بسیار بهینه تر و کارآمد تر از موتورهای ای سی (AC) ذغالی است.

 

ترکمتر و قابلیت تنظیم گشتاور

یکی از امکانات بسیار مناسب روی دریل پیچ گوشتی شارژی ها قابلیت تنظیم گشتاور یا تورک پیچ گوشتی شارژی است که در مواقعی که نیاز به بستن پیچ های ظریف و با سایز پایین است این قابلیت بسیار چشمگیر خواهد بود. برای مثال شما برای بستن یک پیچ ام دی اف یک سانتی متری در نئوپان یا ام دی اف باید مراقب فشار بیش از حد باشید که پیچ در جای خود هرز نشود. برای این کار دریل شارژی را روی حالت پیچ قرار میدهید و ترکمتر را روی حداقل مقدار گشتاور تنظیم میکنید و کار بستن پیچ را انجام میدهید و با رسیدن پیچ به انتهای رزوه ترکمتر دریل پیچ گوشتی عمل کرده و صدای رد کردن سه نظام به گوش می رسد.

 

برای بستن پیچ های با سایز بالاتر و متریال های چگال تر به همین صورت ترکمتر دریل را روی گشتاور های بیشتر و بالاتر تنظیم می کنید و کار بستن باز کردن پیچ را انجام می دهید.

 

دریل شارژی چکشی یا ساده

یکی دیگر از قابلیت های مهم در دریل شارژی دارا بودن و عدم داشتن قابلیت چکشی در دریل شارژی است که در دریل شارژی های برندهای مختلف این قابلیت در مدلهای مختلف این برندها وجود دارد و به نسبت کار مورد نظر شما، داشتن یا نداشتن این قابلیت میتوان مورد بسیار مهمی در انجام کار باشد. برای سوراخکاری در دیوار، سنگ و یا مصالح ساختمانی قابلیت چکشی دریل از امکانات مهم آن است. منظور از چکش در دریل ایجاد ضربه در هنگام سوراخکاری است. یعنی همزمان با چرخش مته دریل ضربات متعددی را برای عملکرد بهتر در سیمان و مصالح ساختمانی به مته وارد میکند و کار سوراخکاری در مواد و متریال های ساختمانی مانند آجر، سیمان، سنگ و بتن بهتر و با سرعت بیشتری انجام میشود.

 


عموما روی گردنه ی دریل شارژی ها یک حلقه ی تنظیم عملکرد دریل شارژی وجود دارد که ممکن است دو حالت، سه حالت یا بیشتر روی این حلقه وجود داشته باشد که حالت دریل ساده یا سوراخکاری چرخشی را انجام میدهد که با نماد مته مارپیچ روی این حلقه نشان داده شده است. یک حالت برای باز و بست پیچ و تبدیل دریل شارژی به پیچ گوشتی شارژی است که در این حالت ترکمتر دریل شارژی با تنظیم مقدار گشتاور قابل استفاده است و روی این حالت کار میکند و با یک نماد پیچ روی این حلقه مشخص شده است. در دریل شارژی چکشی قابلیت تنظیم حالت چکشی نیز روی این حلقه با نماد چکش نمایش داده شده است و با چرخش حلقه روی حالت چکشی دریل به مته ضربات متعدد وارد میکند تا کار سوراخکاری روی مصالح و دیوار راحت تر و بهینه تر انجام گیرد.

 


در یکی از انواع دریل پیچگوشتی شارژی چکشی بسیار پیشرفته با موتور براشلش و باطری 18 ولت چهار آمپری که به فناوری های بسیار پیشرفته ایی مجهز شده است چهار حالت روی حلقه تنظیم عملکرد دریل نمایش داده شده که علاوه بر این حالت ها یک حالت برای اتصال دریل شارژی به تلفن همراه شما و تنظیم دریل شارژی از طریق اپلیکیشن مخصوص این دریل شارژی است و در حال حاظر میتوان از این دریل شارژی به عنوان بهترین دریل شارژی دنیا نام برد و البته برند میلواکی آلمان نیز با محصولات بسیار با کیفیت را میتوان بهترین مارک دریل شارژی نام برد. در کنار دریل شارژی میلواکی تمام مدلهای دریل شارژی متابو نیز هستنند که شانه به شانه میلواکی در حال اختراعات جدید و گسترش فناوری های مورد استفاده در دریل شارژی ها می باشد و دریل شارژی های بسیار قدرتمند و بسیار با کیفیتی تولید میکنند.

 

کلید چپ گرد و راست گرد

بر روی دسته دریل های شارژی و بالای کلید گازی آنها یک کلید تعبیه شده برای تعویض جهت چرخش مته و سه نظام که به کلید چپ گرد و راست گرد معروف است و در مواردی مانند باز کردن و بستن پیچ از امکانات ضروری و مورد نیاز هر دریل پیچ گوشتی است و با در مواردی در هنگام سوراخکاری ورق و مقاطع فلزی که مته پس از سوراخ کردن فلز به داخل آن نفوذ کرده و به سختی بیرون می آید قرار دادن روی حالت چپ گرد میتواند مته را از درون فلز بیرون بکشد.

 

سه نظام دریل شارژی

از موارد مهم دیگر در انتخاب دریل شارژی مناسب سایز و نوع سه نظام دریل شارژی است که انواع و اقسام بسیار متنوعی دارد و در هر دریل شارژی نسبت به مدل و کارایی آن متفاوت است. در دریل های شارژی غالبا دو سایز سه نظام 10 و 13 میلیمتر بکار برده میشود که این سایز ارتباط مستقیم با توان و قدرت موتور و گشتاور دریل شارژی دارد و معمولا در دریل شارژی 18 ولت سه نظام های 13 میلیمتری بکار گرفته میشود و در دریل شارژی های 10.8 ، 12 و 14.4 ولت نیز عموما سه نظام های 10 میلیمتری بکار برده میشود. سایزهای گفته شده در بالا مربوط به حداکثر قطر مته مورد استفاده است که درمواردی که از مته های خیلی ریز و با سایز کوچک استفاده میشود باید به حداقل سایز مته مورد استفاده نیز توجه کرد.

 

عموما سه نظام های دریل شارژی ها از 1 تا 10 و 1.5 تا 13 می باشد و در دریل شارژی های مرغوب که از سه نظام های با کیفیت استفاده میکنند از سایز 1 تا 13 نیز قابل اسفاده هستند. نکته ی مهم دیگر در سه نظام های دریل شارژی کیفیت مواد مورد استفاده در ساخت سه نظام است که در دریل شارژی های متوسط از سه نظام هایی با روکش پلاستیکی استفاده میکنند و در برندهای معتبر مانند میلواکی، متابو، آاگ و بوش از سه نظام های فلزی بسیار با کیفیت و دقیق استفاده میکنند که عمر سه نظام را تا چندین برابر سه نظام های پلاستیکی افزایش میدهند.

تقریبا در تمام دریل شارژی ها سه نظام های اتوماتیک استفاده می شود و بدون نیاز به آچار مته روی سه نظام بسته شده و محکم می شود و با چرخاندن سه نظام بسته یا باز می شود.

انتخاب دریل شارژی

دریل شارژی در کلیه امور صنعتی کاربرد دارد و حتی در صنایعی مانند صنایع چوب و ام دی اف استادکاران برای سرهم کردن و اسمبل و یا نصب کابینت و دکوراسیون از حداقل سه دستگاه دریل شارژی استفاده می کنند تا در وقت صرفه جویی کرده و کار با سرعت بیشتری انجام شود. یک دریل شارژی 18 ولت چکشی قوی برای سوراخکاری دیوار و نصب هغتی هشتی کابینت و یا پیچ و رولپلاک کردن قطعات چوبی به دیوار و دو دریل شارژی 10.8 یا 12 ولت برای مته و سوراخکاری و یک دریل شارژی یا پیچ گوشتی شارژی برای بستن انواع پیچ که میتوان از دریل شارژی های 18 ولت نیز برای اینکار استفاده کرد یا انواع پیچگوشتی شارژی و دریل شارژی.
امروزه در صنایع دیگر نیز مانند تمام کارهای ساختمانی و صنعتی دریل شارژی یکی از ابزارهای ضروری به حساب آمده و برای هر روز مورد استقبال بیشتری قرار می گیرد و احتمالا روزی خواهد رسید که ابزارهای شارژی کاملا جایگزین کلیه ابزارهای برقی خواهد شد.  از بهترین برند دریل شارژی میتوان به دریل شارژی میلواکی ، دریل شارژی متابو ، دریل شارژی aeg ، دریل شارژی رونیکس و دریل شارژی بوش و دریل شارژی ماکیتا اشاره کرد.

 

بهترین مارک دریل شارژی

برای نام بردن از بهترین دریل شارژی یا بهترین مارک دریل شارژی باید مهمترین عامل در تعیین بهترین را مشخص کنیم که از چه بابت یک محصول را بهترین می نامیم یا بهترین دریل شارژی را بر چه اساسی انتخاب می کنیم؟!

اولین مشخصه برای تعیین یک دریل شارژی به عنوان بهترین دریل شارژی نوع کاری است که برای آن نیاز به دریل شارژی دارید که بر این اساس میتوان بهترین دریل شارژی رونیکس را نام برد یا بهترین دریل شارژی میلواکی که مناسب نوع کار شما ، حجم کار و میزان فشار و زمانی است که از دریل شارژی استفاده می کنید.

مورد دیگر در انتخاب بهترین دریل شارژی کیفیت دریل شارژی است که منظور از کیفیت، نوع مواد و متریالی است که در ساخت دریل استفاده شده است و البته به غیر از کیفیت مواد کیفیت ساخت و مونتاژ دریل شارژی است که تقریبا هردو در ارتباط با کشور سازنده دریل شارژی است که محصولات و برندهای ساخته شده در کشورهای صنعتی تراز اول دنیا مانند آلمان، امریکا و ژاپن غالبا از کیفیت و طول عمر بسیار بیشتری نسبت به دیگر کشورهای تولید کننده مانند چین دارند.

از برترین برندهای تولید آلمان که در بازار ابزار ایران موجود است انواع دریل شارژی با برندهای AEG، میلواکی ، متابو ، دیوالت ، دریل شارژی بوش و دیگر برندهای آلمانی است که بدون قطع در سراسر دنیا جز بهترین دریل شارژی دنیا و یا بهترین مارک دریل شارژی در سطح جهان محسوب می شوند و در این بین در بازار ایران برخی از این برندها از مزیت های بهتری نسبت به دیگران برخوردارند که گزینه های بسیار مناسبی برای انتخاب بهترین دریل شارژی می شوند.

 


از اولین و مهمترین مشخصه هایی که در انتخاب بین این برندهای آلمانی باید به آن اشاره کرد وجود نماینده رسمی این برندها در ایران است که بنا بر این مشخصه مهم متابو و میلواکی و آاگ سه برند برتر دریل شارژی در ایران هستند که نماینده انحصاری و رسمی این برندها را دارا هستند و از خدمات پس از فروش و پشتیبانی بسیار قابل قبولی برخوردارند که گارانتی های بسیار طولانی مدت و بدون قید شرط از ویژگی های مهم این سه برند برتر است و میتوان برای انتخاب بهترین دریل شارژی میتوان به ترتیب از بین متابو ، میلواکی و آاگ انتخاب نمود.

در بین برندهای برتر دنیا برخی از برندهای ژاپنی هم به چشم میخورد که میتوان در بین بهترین های این حوزه از آنها نام برد که اولین و محبوب ترین آنها دریل شارژی ماکیتا است که غالبا ماکیتا هایی که در بازار ایران وجود دارند در کشور چین تخت لیسانس و استاندارد ژاپن ساخته میشنود که البته نه تنها ماکیتا بلکه برندهای آلمانی که قبل از این ذکر شد نیز در چین تولید میشوند و کاملا با استاندارد های آلمان و کشورهای مبدا خود مانند آلمان. از دیگر برندهای مطرح ژاپنی میتوان به دریل شارژی ریوبی و دریل شارژی هیتاچی اشاره کرد.

شما میتوانید بهترین دریل شارژی بازار ابزار ایران و البته انواع دریل شارژی را در ابزار مارکت مشاهده نمایید و به صورت آنلاین خریداری کنید و با ارسال رایگان در هرکجای ایران تحویل بگیرید.

محصولات مرتبط
نظرات کاربران
امتیاز کاربران به این مطلب | از ۵ ( مشارکت کننده)
نفر
شما هم می‌توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.
برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

  • |

    • |

    نظری جهت نمایش موجود نیست
    از آخرین تخفیف های ابزارمارکت مطلع شوید