نحوه کار کارواش خانگی و آموزش کار با کارواش خانگی

به طور کلی نحوه کار با کارواش خانگی بنظر ساده است، اما بهتر است بدانید ساختمان و مکانیزم داخلی این ماشین‌ها در برندهای مختلف تفاوت‌هایی باهم دارند. کارواش به انگلیسی Pressure Washer دستگاه‌هایی برای تمیزکاری سطوح مختلف با آب هستند که در انواع متنوع خانگی و صنعتی ساخته می‌شوند. اما اساسا یک کارواش خانگی چگونه کار می‌کند؟ ساختار فنی و مکانیکی آن چطور آب معمولی را به جریانی پر فشار بدل می‌کند؟ آیا فشار آب خروجی به بدنه خودرو یا سطح در حال شستشو آسیب می‎‌زند؟ برای طولانی تر کردن عمر مفید آن چه کاری باید انجام داد و نحوه کار کارواش خانگی چگونه است؟ و اصولا پروسه تبدیل یک جریان ساده آب به یک جریان پر فشار چطور شکل می‌گیرد؟... برای رسیدن به جواب این سوالات بیایید نگاه دقیق‌تری به روش استفاده درست از کارواش خانگی داشته باشیم.

 

نحوه کار کارواش خانگی

اکثر افراد بصورت روتین و عمومی از کارواش خانگی استفاده می‌کنند و می‌دانند این دستگاه ها آب را از یک منبع، شیر یا یک مخزن آب معمولی و کم فشار گرفته و با فشار زیاد و یا بصورت پودری بیرون می‌دهند. این پودر آب بصورت مستقل و یا همراه با ماده شوینده با سرعت و قدرت فشار زیادی بصورت مداوم به سطح مورد نظر ضربه زده و باعث می‌شود آلودگی آن نقطه براحتی پاک شود. اما احتمالا خیلی‌ها هنوز نمی‌دانند کارواشی که در دست دارند در ساختمان داخلی شامل چه قسمت هایی است؟ و یا اینکه، هدف از وجود برخی لوازم در کارواش خانگی چیست؟ برای اینکه بفهمیم طرز کار کارواش خانگی چگونه است ابتدا باید هر کدام از بخش‌های فنی آن را بشناسیم.

 

 

آشنایی با نحوه کار اجزاء کارواش خانگی

غیر از بدیهیاتی مثل اتصال برق در کارواش خانگی برقی یا تامین سوخت گازوییل و بنزین برای کارواش موتوری که برای روشن کردن و عملکرد آن لازم است، در این قسمت تنها به معرفی بخش‌هایی از کارواش می‌پردازیم که تنها با پروسه پر فشار کردن آب رابطه دارند. این اجزاء به اصطلاح مربوط به فانکشن و عملکرد فنی و مکانیکی دستگاه بوده و بر میزان راندمان و نحوه کارکرد کارواش خانگی تاثیر گذار هستند.

 

 

ورودی آب و فیلتر کارواش خانگی

اولین قطعه مهم در این بخش، به اتصالات ورودی آب به دستگاه مربوط می‌شود. اتصال شلنگ آب معمولی که ورودی دستگاه را به یک منبع آب با جریان عادی مثل لوله، شیر آب و... یا یک مخزن ثابت آب مثل استخر و حوض وصل می‌کند شامل یک مبدل و یک فیلتر آب در کارتن کارواش است. (دقت کنید که کار با مخزن ثابت آب ورودی، تنها در کارواش‌هایی میسر است که پمپ مکش داشته باشد! پمپ مکش در بسیاری ار کارواش‌ها وجود ندارد و آب ورودی در کارواش خانگی بدون پمپ مکش، باید به یک منبع دارای جریان، مثل شیر آب وصل شود.) مبدل با کوپلینگ به سر شلنگ وصل می‌شود و براحتی در سر لوله شیر آب قرار خواهد گرفت.

 

 

 

در سر دیگر شلنگ و قبل از ورود به دستگاه، یک فیلتر آب قرار دارد که حتما باید از آن استفاده کرد. فیلتر آب کارواش خانگی، جلو ورود آشغال و کثیفی‌های کوچک احتمالی موجود در آب به دستگاه و موتور را می‌گیرد تا این بخش را از آسیب دور نگه دارد.

 

 

نحوه کار موتور کارواش خانگی

یکی از 2 قسمت مهم ساختمان داخلی دستگاه کارواش خانگی، موتور آن است. در مدل‌های برقی و شارژی، تغذیه این موتور با انرژی الکتریکی و باتری، و در مدل‌های موتوری تغذیه توسط سوخت فسیلی (گازوییل، بنزین و...) انجام می‌گیرد. موتور کارواش خانگی اگر چه خود مستقلا با جریان آب در ارتباط نیست؛ (چرا که تماس آب به ساختمان مکانیکی و برقی آن صدمه خواهد زد.) اما نیروی مورد نیاز پمپ آب را تامین کرده و آن را به حرکت در می‌آورد. تقریبا تمام کارواش‌های خانگی، موتور برقی از نوع ذغالی یا دینامی دارند که بسته به قدرت خروجی، از حدود 1000 وات تا حدود 9000 وات (1.5 تا 12 است بخار) تولید شده و معمولا این دو قطعه یعنی موتور و پمپ آب بصورت ترکیبی و غیر قابل جداسازی ساخته می‌شوند.

 

 

آب پس از ورود به دستگاه به داخل پمپ می‌رود و آماده شارژ شدن و جذب انرژی و فشار است. تغذیه اجزاء این پمپ توسط موتور صورت می‌گیرد و باعث چرخیدن آن می‌شود. موتورها با وجود اینکه نیروی حرکتی ماشین را بوجود می‌آورند، اما خود در مقابل نفوذ آب به داخل بدنه‌شان عایق هستند. در برخی مدل‌های پیشرفته مثل کارواش خانگی کارشر آلمان، از این جریان عبوری آب از کنار موتور، برای خنک کردن بهتر بدنه آن استفاده می‌شود. یعنی آب ورودی قبل از اینکه بخواهد به داخل پمپ برود، ابتدا دور موتور می‌چرخد تا مکانیزم آب-خنک موتور فعال شود و دمای کاری آن را پایین بیاورد.

 

 

نحوه کار پمپ کارواش خانگی

دومین قسمت مهم داخلی که به نوعی قلب تپنده کارواش خانگی محسوب می‌شود، پمپ آب است. این پمپ‌ها معمولا با مکانیزم پیستون کار می‌کنند و کارواش‌های خانگی استاندارد و معتبر اغلب سیستم سه محوره یا سه پیستونه دارند. نحوه حرکت این پیستون‌ها تا حدی مشابه به پیستون و سیلندر یک خودرو است. موتور با به حرکت در آوردن منظم آنها، در هر بار پایین رفتن‌شان، سیلندر هر پیستون را پر از آب می‌کند و بعد از اینکه به سرعت این پیستون توسط انرژی برق (یا بنزین) توسط موتور به بالا رانده شد، آب با فشار زیادی خارج می‌شود. در نهایت از پیوستن خروجی همه پیستون‌ها به هم، جریان آب پر فشار خروجی از کارواش انجام می‌گیرد.

 

 

این توضیح ساده شده ترکیب عملکرد و کار تیمی (موتور + پمپ آب) در کارواش است؛ اما این حرکت در واقعیت آنقدر سریع انجام می‌گیرد که امکان تشخیص هر بار بالا و پایین رفتن پیستون‌ها توسط کاربر وجود ندارد. پمپ کارواش می‌تواند فشار آب خروجی را از طبق دلخواه کاربر بین حدود 10 بار تا 250 بار یعنی 140 تا 3600 PSI بالا ببرد. این مقدار خروجی، ارتباط مستقیمی با قدرت خروجی کارواش، نوع موتور و مشخصات فنی آن مدل مشخص توسط برند سازنده دارد.

 

 

شلنگ خروجی کارواش خانگی

خروجی آب یک کارواش نمی‌تواند و نباید یک شیلنگ معمولی داشته باشد. برای این کار از یک شلنگ فشار قوی لاستیکی و چند لایه استفاده می‌کنند که با طول‌های متنوعی چون 5، 10، 15 و 20 متر ساخته می‌شود. این شلنگ‌ها طبق استاندارد باید توان تحمل 3 برابر فشار خروجی نامی یک کارواش خانگی را داشته باشند. یعنی بطور مثال شلنگ خروجی آب در یک کارواش 100 بار، توان تحمل حدود 300 بار را دارد. دقت کنید که شلنگ‌های معمولی هیچ شانسی برای استفاده در کارواش خانگی ندارند و در زمان کوتاهی پاره شده و آسیب خواهند دید.

 

 

نحوه کار لنس و تفنگی کارواش خانگی

بعد از بیرون آمدن آب از شلنگ، نوبت به انجام وظیفه تیم (تفنگی + لنس + نازل) می‌رسد. آب خروجی از دستگاه با فشار بالا، حالا آماده استفاده طبق نیاز کاربر است. تفنگی کارواش خانگی اولین قطعه‌ای است که این آب را دریافت می‌کند. وسیله‌ای که شبیه به یک هفت تیر بوده و یک ماشه و 2 ورودی و خروجی دارد. آب پرفشار بعد از ورود، پشت این ماشه قرار می‌گیرد و با کشیدن آن توسط کاربر، آب آزاد خواهد شد و به سمت لنس و نازل که به خروجی تفنگی وصل شده خواهد رفت. در اکثر کارواش‌ها مکانیزم توقف خودکار موتور وجود دارد که با ماشه تفنگی در ارتباط است. در صورت روشن بودن کلید پاور دستگاه، با هر بار کشیدن ماشه، موتور روشن می‌شود و آب پر فشار تولید خواهد شد؛ و در صورت عدم استفاده، موتور نیز خاموش شده تا هم انرژی کمتری مصرف کند و هم عمر مفید آن بالاتر برود.

 

 

معمولا جلوی تفنگی، قسمت نصب لنس وجود دارد. لنس کارواش یا لانس کارواش خانگی از مهمترین لوازم جانبی آن محسوب می‌شود. این وسیله از یک میله و لوله‌ای بلند یک تکه، دو تکه یا چند تکه تشکیل شده که جریان آب را از تفنگ گرفته و در بین راه با توجه به نیاز و انتخاب کاربر روی آن تاثیر می‌گذارد. تغییر حالت پاشش، نگهداری فشار آب دریافتی از موتور، ترکیب با کف پاش و ماده شوینده و... از جمله موارد استفاده از لنس است. این عضو در قسمت جلویی خود دارای سر چرخان و گاهی نازل سر خود است که حالات متنوعی به پاشش آب می‌دهد؛ ضمن اینکه امکان نصب نازل های دیگر را هم فراهم می‌کند. در برخی کارواش های پیشرفته و دیجیتالی، لنس مجهز به صفحه و نمایشگر بوده که می‌تواند براحتی این تغییر حالات پاشش را بصورت دیجیتالی انجام دهد. مدل‌هایی نیز وجود دارند که حاوی لنس‌های خیلی بلند هستند و دسترسی کاربر به ارتفاع زیاد را میسر می‌کنند. بطور کلی لنس کارواش خانگی، از کاربردی‌ترین و منعطف‌ترین قطعات خروجی آب کارواش است که پنل کاربری روی آن قرار دارد.

 

 

نازل کارواش خانگی آخرین قسمت از دستگاه در پروسه ساخت و پاشش آب پر فشار است. نازل‌ها گاهی روی لنس به شکل یکپارچه ساخته می‌شوند و گاهی در برخی مدل‌ها امکان نصب جداگانه دارند. کار نازل تغییر حالت پاشیدن آب در اشکال گسترده برای کارهای متفاوت است. نازل کارواش می‌تواند زاویه پخش آب را بین 0 تا بیش از 40 درجه عوض کند و بنابراین قدرت ضربه زنی آب به سطح و نوع پخش پودری آن تغییر می‌کند. هرچه زاویه پاشش کمتر باشد و آب مستقیم‌تر باشد، ضربه آن قویتر بوده و قدرت پاک کنندگی بیشتر می‌شود.

 

 

نحوه کار کف پاش کارواش خانگی

اما عضو مهم دیگری در کارواش و قبل از خروجی آب وجود دارد که به آن کف پاش گفته می‌شود. کف پاش کارواش خانگی وسیله‌ای شبیه به یک پیستوله کوچک بوده که در برخی مدل‌ها روی لنس، بعد از تفنگی و قبل از نازل خروجی نصب می‌شود. این قطعه دارای یک مخزن برای مایع شوینده است که بعد از پر شدن، در قسمت زیرین بسته شده و آب خروجی را با این ماده شوینده ترکیب می‌کند. بنابراین مکانیزم کف سازی کارواش ایجاد می‌شود و قدرت تمیزکاری با وجود فشار آب زیاد و ترکیب با ماده شوینده بسیار بالا می‌رود. براش شستن سطوح و خودرو اما کف پاشی را انجام می‌دهند و بعد از این مرحله، کاربر کف‌ها را با آب می‌شوید.

 

 

اما در برخی مدل‌های کارواش این مخزن مایع شوینده کارواش خانگی نه بصورت کف پاش و متصل به لانس، بلکه به شکل جداگانه روی بدنه کارواش نصب می‌شود. در این مدل‌ها، نحوه تزریق و ترکیب مایع شوینده با آب، در سیستم داخلی توسط پمپ و قبل از خروجی آب و ورود به تفنگی، بصورت هوشمند و قابل تنظیم توسط خود دستگاه کارواش انجام شده و بعد از خروج به تفنگی می‌رسد.

 

 

نحوه کار با کارواش خانگی

بعد از اینکه فهمیدیم یک کارواش در ساختار داخلی و فنی چطور کار می‌کند و نحوه کار کارواش خانگی چگونه است، حال بهتر است به بیان برخی نکات مهم و نحوه استفاده از کارواش بپردازیم. این روش چند مرحله استاندارد دارد که تقریبا در تمام مدل‌های کارواش خانگی شبیه به هم می‌باشد.

 

 

مرحله 1 - آنباکسینگ و اتصال دادن قطعات اصلی

بعد از باز کردن کارتن و بیرون آوردن دستگاه و قطعات، طبق دفترچه راهنما و با دقت کامل باید اجزاء به هم متصل شوند. دقت کنید که در روند نصب اتصالات کارواش هیچگاه از زور بیش از حد استفاده نکنید! چرا که تمامی قسمت‌ها طبق دستورالعمل براحتی باید یه یکدیگر وصل شوند. دسته کمکی و چند قسمتی، چرخ کارواش به بدنه، شلنگ جمع کن روی دسته، محفظه های اضافی و دیگر وسایل جانبی احتمالی در این مرحله به یکدیگر متصل می‌شوند.

 

 

مرحله 2 - آماده کردن کف پاش، لنس، تفنگی و شلنگ خروجی

 لانس و تفنگی را طبق راهنمای دفترچه سر هم کنید و در صورت وجود و نیاز به نازل خاص، آن را هم اتصال دهید. این قطعات یا بصورت فشاری و یا پیچی براحتی باید باهم متصل شوند. اگر مدل کارواش دارای مخزن مواد شوینده یا کف پاش است، در صورت احتیاج به آن، این مخزن را در جایگاه خود قرار دهید. شلنگ فشار قوی خروجی آب نیز دارای 2 سری است که براحتی یک سر آن به خروجی دستگاه و سر دیگر به ورودی تفنگی کارواش خانگی وصل می‌شود.

 

 

مرحله 3 - اتصالات شلنگ ورودی آب

هر کارواش یک ورودی و یک خروجی آب دارد. ورودی آب به شیر معمولی یا یک شلنگ معمولی وصل می‌شود که کوپلینگ استاندارد آن در بسته بندی کارواش وجود دارد. این کوپلینگ‌ها معمولا با اکثر سایز شلنگ‌ها قابل اتصال است و سر آن روی لوله شیر آب شهر قرار می‌گیرد. اگر کارواش به پمپ مکش مجهز باشد، می‌توان سر شلنگ را توی یک حوض یا استخر آب انداخت.

 

 

پورت ورودی شلنگ آب روی دستگاه، به لوله ورودی وصل شده و با یک فیلتر همراه است. این فیلتر حتما باید سر جای خود به درستی نصب شود چرا که هیچگونه آشغال و کثیفی نباید به ساختمان داخلی و قسمت موتور وارد شود. برای عایق بندی و آب بندی این بخش‌ها می‌توان از نوار تفلون استفاده کرد.

 

 

مرحله 4 - اتصال منبع تغذیه

بعد از این مرحله با رعایت نکات ایمنی و چک کردن اینکه کلید پاور کارواش نباید روشن باشد، کابل برق دستگاه را به پریز وصل کنید. توجه داشته باشید که دست کاربر، زیر پای او، کابل و دوشاخه خیس نباشد.

 

 

مرحله 5 - انتخاب نازل و نحوه پاشش

قبل از روشن کردن کارواش، از مدل پاشش و تنظیم نازل روی دستگاه و طریقه کار با کارواش خانگی اطمینان حاصل کنید. می‌توانید چک کنید که چه نازلی روی لنس متصل است و آن را بنا به نیاز خود تغییر دهید. نازل پاشش خطی برای قدرت ضربه و نفوذ بالا، و نازل پاشش گرد و دایره‌ای و زاویه دار برای شستشوی نرم‌تر و سطوح حساس و رنگ کاری شده مثل اتومبیل بکار می‌رود. برای همین، شستن فرش، کف و دیوار، حیاط و پارکینگ، خودرو و... هرکدام مدل نازل و پاشش خود را می‌طلبد.

 

 

مرحله 6 - روشن کردن کارواش خانگی

دو مرتبه اتصالات را چک نهایی کنید و بعد شیر آب را باز کنید. هیچ گاه کارواش را بدون آب و با پمپ خالی روشن نکنید چرا که پمپ و موتور آن آسیب خواهد دید! بعد از مدتی و با پر شدن پمپ، دستگاه را روشن کنید. با فشار دادن ماشه تفنگی، موتور روشن شده و خروجی آب آغاز خواهد شد. قبل از پاشیدن آب روی سطح مورد نظر، ابتدا نحوه پاشش و قدرت آن را چک کنید. اگر نیاز به تغییر حالت و تعویض نازل است این کار را انجام دهید تا از صدمه احتمالی به سطح کار جلوگیری شود.

 

 

نکات ایمنی مهم کار با کارواش خانگی

در آموزش کار با کارواش خانگی رعایت برخی نکات ایمنی بسیار حیاتی و مهم است. مثلا جایگاه کاربر باید کاملا محکم باشد؛ خصوصا اگر قرار است با کارواش در ارتفاع، روی سقف و بام کار کنید، از آنجا که فشار آب خروجی بالاست و ممکن است تفنگی لگد بزند، باید از قبل با کمک کمربند و وسایل ایمنی جایگاه خود را کاملا ثابت کرده باشید.

 

 

فیلتر ورودی آب را هر چند وقت یک بار حتما در آورده و به خوبی تمیز کنید و بعد سر جای خود قرار دهید.

قبل از استفاده از کارواش، ابتدا آلودگی ابتدایی و کثیفی بزرگ را رفع کنید. بعد از شروع کار با کارواش نیز، ابتدا یکبار سطح مورد نظر را با آب خالی تمیز و خیس کنید و در مرحله بعد به سراغ مایع شوینده بروید. این روش راندمان تمیزکاری را بالا خواهد برد و در کارواش‌های عمومی برای تمیز کردن خودروها از آن استفاده می‌شود.

همیشه دقت کنید که فشار خروجی دستگاه و فاصله نازل با سطح کار رعایت شود. پاشش مستقیم بیش از حد نزدیک یا فشار زیاد به بدنه خودرو و سطوح آسیب می‌زند. فاصله استاندارد نازل و بدنه ماشین معمولا حدود 1.5 متر است.

 

 

استفاده از کارواش برای باغ و باغچه، آب دادن گیاهان و شستشوی شیشه و پنجره با فشار بالا و از فاصله نزدیک توصیه نمی‌شود. در این موارد نکات ایمنی را رعایت کنید.

توصیه می‌شود تفنگی را به طور مستقیم روی سطح قطعه در حال کار قرار ندهید و همیشه دست یک زاویه مایل داشته باشد. هنگام شستشو نیز، نوک لنس را مدام و طولانی مدت روی یک نقطه نگه ندارید.

 

 

هنگام کار از پیچ دادن و تابانده شدن شلنگ های ورودی و خروجی آب جلوگیری کنید. ضمن اینکه از کارواش برای شوخی و بازی استفاده نکنید. فشار آب زیاد آن ممکن است براحتی به پوست، چشم و کودکان آسیب بزند.

محدوده درجه و دمای آب ورودی در تمام کارواش‌ها مشخص بوده و در دفترچه راهنما نوشته شده است؛ حتما از مقدار حرارت آب ورودی اطمینان حاصل کنید. برخی از مدل‌های کارواش امکان کار با آب گرم دارند؛ اما چک کردن و بررسی میزان حرارت و گرمای ورودی آب در این مدل‌ها نیز لازم است.

 

 

در این مقاله با نحوه کار کارواش خانگی و نحوه استفاده از کارواش خانگی آشنا شدیم. بررسی کردیم که شیوه استفاده صحیح از کارواش خانگی چگونه است و برای استفاده درست از کارواش چه نکاتی مهمی باید در نظر گرفته شود. فرآیند جاری شدن آب از نقطه ورودی تا خروجی یک کارواش خانگی برقی را مرور کردیم و فهمیدیم که چگونه فشار آب در دستگاه کارواش خانگی تغییر می‌کند.

شما می‌توانید برای خرید کارواش خانگی تک فاز و سه فاز از برترین برندهای ایران و جهان در انواع کارواش آب سرد، کارواش آب گرم و واترجت با گارانتی رسمی و مشاوره و پشتیبانی فنی و رایگان به فروشگاه آنلاین ابزار مارکت مراجعه کنید.

محصولات مرتبط
نظرات کاربران
امتیاز کاربران به این مطلب | از ۵ ( مشارکت کننده)
نفر
شما هم می‌توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.
برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

  • |

    • |

    نظری جهت نمایش موجود نیست
    از آخرین تخفیف های ابزارمارکت مطلع شوید