نکات طلایی در انتخاب و خرید بهترین بکس بادی کدامند؟!!!

همه چیز در مورد ویژگی ها و مشخصات انواع بکس بادی (بررسی جامع )

 
 
بکس بادی یکی از مهم ترین ابزاری است که به دلیل ابعاد کوچک و وزن مناسبی که دارد در هر مکانیکی و آپاراتی و حتی در کیف ابزار هر تکنسین فنی مورد نیاز است و این دستگاه برای تامین انرژی از انرژی تجدید پذیر باد توسط یک کمپرسور بادی استفاده می کند و یکی از پرطرفدار ترین آچارهای موجود در بازارهای دنیا به حساب می آید.

مهم ترین خصوصیات، مشخصات و نکات طلایی در هنگام خرید بکس بادی

هنگام خرید بکس بادی علاوه بر قیمت بکس بادی به عوامل مهم دیگری نیز باید توجه نمود تا بتوان به نسبت نوع استفاده و حجم کار ابزار مناسب را خریداری نمود. در ادامه به ترتیب مهمترین نکات در انتخاب و خرید بکس بادی فهرست شده است.

1 – اولین و مهمترین موردی که هنگام خرید بکس بادی با آن مواجه خواهید شد درایو بکس یا درایو بکس بادی خواهد بود 

درایو بکس بادی چیست؟

منظور از درایو بکس بادی نوک شفت خروجی بکس بادی یا برقی یا آچار جغجغه بکس می باشد که به انتهای سری بکس (آچار بکس) متصل می شود و به شکل چهار وجهی یا چهار پهلو است. سایز درایو بکس از استاندارد مشخصی پیروی می کند که بر مبنای استاندارد انگلیسی ( imperial system ) برواحد اینچ می باشد و از (یک چهارم اینچ) ¼ اینچ شروع شده که کوچکترین سایز درایو بکس می باشد و به ترتیب تا ⅜ اینچ ، ½ اینچ (نیم اینچ) ، ¾ اینچ و 1 اینچ و بالاتر تا ½1 نیز وجود دارد.
به لحاظ حجم استفاده در مشاغل عمومی مانند تعمیرگاه های اتوموبیل (مکانیکی) ، تعویض روغن و لاستیک یا مصارف کارگاهی و صنعتی بکس درایو ½ پرمصرف ترین سایز بکس می باشد که برهمین اساس آچارهای بکس ½ نیز از معمول ترین و پرمصرف ترین درایو های آچار بکس است. آچار بکس با درایو ½ در سایزهای 5 الی 38 در دو نوع متریک (میلی متر) و اینچی (اینچ) در انواع بسیار متفاوتی نظیر آچار بکس کوتاه ، آچار بکس بلند ،آچار بکس شش گوش ، آچار بکس ستاره ای ، آچار بکس شمع و آلن و با آلیاژهای کروم وانادیوم یا کروم مولیبدنیوم (فشار قوی) وجود دارد.

 

در هنگام خرید بکس بادی در ابتدا به درایو آچارهای مورد استفاده خود یا سایز پیچ های مصرفی توجه فرمایید سپس بکس بادی با درایو مناسب را خریداری کنید. البته لازم به ذکر است درایو بکس به وسیله تبدیل درایو بکس به سایزهای دیگرنیز تبدیل می شوند به طور مثال با استفاده از تبدیل بکس ½ به ¾ یا فرضا تبدیل بکس ½ به ⅜ میتوان از آچار های درایو مختلف در یک بکس بادی با درایو ثابت استفاده نمود.

2 – گشتاور یا تورک (torque)

نکته مهم دیگر در انتخاب بکس بادی مناسب توجه به مقدار گشتاور یا تورک مورد نیاز برای بستن یا باز کردن پیچ های مختلف می باشد. مقدار گشتاوری که توسط انواع بکس بادی از طریق مکانیزم های مختلف آن ها تولید می شود متفاوت است و به تناسب سایز پیچ های مورد استفاده یا اندازه گشتاور مورد نیاز باید بکس مناسب و متناسب با کار را انتخاب و خریداری نمود. 
نیروی باد یا هوای فشرده ای که توسط پمپ باد (کمپروسور باد) تولید و ذخیره شده از طریق شلنگ به کوپلینگ بکس بادی و سپس به درگاه ورودی محفظه روتور وارد شده و به وسیله ی بالچه های پلیمری که در داخل شیار های روتور قرار دارند به حرکت مکانیکی چرخشی تبدیل می شود که البته چرخش روتور به تنهایی قادر به تولید مقدار گشتاور کافی نیست و به همین جهت این نیروی چرخشی از طریق شفت خروجی روتور به محفظه ضربه زننده (impact) وارد شده و پس از رسیدن به مقدار گشتاور لازم از طریق همان شفت به خارج از بدنه بکس بادی که در حقیقت درایو بکس نامیده می شود منتقل می شود. 


نیروی گشتاور در استاندارد متریک با واحد نیوتن متر (NM) اندازه گیری می شود و در واحد انگلیسی (imperial system) فوت بر پوند (lbf.ft). بنابر این هنگام خرید بکس بادی با ارقام مختلف مقدار گشتاور یا تورک روبرو خواهید بود که باید بر اساس نوع کار خود بکس بادی با گشتاور تقریبی مناسب را خریداری نمایید. در ادامه به انواع مکانیزم ها خواهیم پرداخت.

مقدار گشتاور یک بکس بادی مستقیما به نوع مکانیزم کلاچ ضربه زننده ی آن وابسته است در غیر این صورت عملکرد و ابعاد و اندازه ی روتور بکس های هم رده ، تقریبا مشابه هستند و تفاوت چندانی به لحاظ توان و ظرفیت ندارند. در طراحی و تولید بکس های بادی به طور کلی از 6 نوع مکانیزم کلاچ استفاده میشود که در این بین 3 یا 4 نوع از این کلاچ ها عمومیت بیشتری دارند. هریک از این ماکنیزم ها خصوصیات و ویژگی های خاص خود را دارند که به نسبت سایز درایو ، گشتاور و شکل ظاهری آچار بکس بادی نوع مشخصی از این کلاچ ها به کار گرفته می شود. به طور مثال ممکن است یک بکس بادی کوچک با درایو ⅜ در مقایسه با بکس های مشابه و هم رده خود نیاز به گشتاور بالاتری داشته باشد به همین دلیل از یک مکانیزم کلاچ قدرتمند با تولید گشتاور بالا مانند کلاچ چکش دو قلو در آن استفاده کنند که جزء مکانیزم های قدرتمند است و یا در یک بکس بادی با درایو ½ اینچ که نسبت به بکس های هم رده خود نیاز به گشتاور کمتری دارد از مکانیزم کلاچ سبک تر با گشتاور کمتری مانند کلاچ چکش تکی استفاده کند. لازم به ذکر است شرکت های تولید کننده در کشورهای مختلف از نام های متفاوتی برای هریک از این نوع کلاچ ها استفاده میکنند ولی عملکرد هریک از این ها دقیقا یکسان بوده و تفاوتی در طرز کار با یکدیگر ندارند. در اینجا سعی می شود اسامی که بیشتر بکار برده میشود و نام های دیگر آن نیز بیان شود.

پیشنهاداتی برای انتخاب بکس بادی از نظر مقدار گشتاور

1- در منزل برای تعمیر خودرو سواری شخصی و یا برای استفاده در کارگاه خانگی خود برای ساخت و ساز های کوچک یا در خط مونتاژ کارخانه ایی که حداکثر پیچ های مصرفی در آن سایز 16 می باشد یا فرضا کارگاه تولید کابین آسانسور که پیچ هایی تا سایز 14 نیز به کار می برند یک بکس بادی ½ اینچ با مکانیزم پین کلاچ با حداکثر گشتاور 350 نیوتن متر را پیشنهاد میکنیم. (برای مشاهده نمونه این بکس بادی اینجا را کلیک کنید)
2- شاید در خط مونتاژ کارخانه تولید لوازم خانگی که پیچ های مصرفی حداکثر تا سایز 12 میلی متر استفاده می کند یا در تعمیرگاه لوازم منزل یا خط مونتاژ و تعمیرگاه دوچرخه نیاز به بکس بادی دارید به شما یک بکس بادی ⅜ اینچ با گشتاور حدود 150 نیوتن متر و مکانیزم تک چکش (rocking dog hammer) را به شما پیشنهاد میکنیم. (یک پیشنهاد)
3- اگر در تعمیرگاه ، تعویض روغن یا تعویض لاستیک خودروهای سواری که گاهی با پیچ های زنگ زده و قفل شده نیز مواجه می شوید نیاز به بکس بادی دارید ، قطعا بکس بادی با درایو ½ اینچ با گشتاور حدود 500 نیوتن متر با مکانیزم چکش دوقلو تمام نیاز های شما را برآورده خواهد کرد و علاوه بر آن طول عمر بسیار زیادی نیز خواهد داشت. (مثل این بکس بادی)
4- در کارهایی مانند مونتاژ اسکلت فولادی که از پیچ و مهره های فولادی بزرگ با گریدهای 10.9 یا 12.9 با گشتاورهای خیلی بالا استفاده می کنند یا تعمیرگاه ها و تعویض روغن و لاستیک خودرو های سنگین یا برای نصب پابند های ریل قطار که نیاز به بکس های بادی قدرتمندی دارند که در عین حال سبک و قابل حمل باشد میتوانند از یک بکس بادی ¾ اینچی با گشتاور حدود 1500 نیوتن متر با مکانیزم چکش دوقلو یا مکانیزم چکش دوتایی استفاده کنند. (مشاهده کنید)
5- برای مونتاژ اسکلت فولادی پل های عظیمی که در اتوبان ها و بزرگراه ها ساخته میشوند یا برای تعمیر ماشین آلات راهسازی و معدن یا در سکو های نفت و گاز یا پالایشگاه ها که ایمنی بسیار مهم است (ابزار های بادی یا پنوماتیکی از درجه ایمنی بالایی برخوردار هستند) و از پیچ و مهره های بسیار بزرگ با گشتاور های فوق العاده زیاد استفاده می کنند نیاز به یک بکس بادی با درایو 1 اینچ با گشتاور حداقل 3500 نیوتن متر و با مکانیزم های چکش بدون پین یا مکانیزم چکش دوتایی نیاز دارند. (یک نمونه از بکس بادی با این مشخصات)

1-2 کلاچ تک چکشه یا چکش تکی (single hammer clutch) یا (rocking dog hammer)

 

این مکانیزم کلاچ جزء سبک ترین کلاچ های موجود می باشد که گشتاور کمتری نسبت به انواع دیگر تولید میکند.
برای کارهای سبک و غیر حرفه ایی یا خانگی مناسب است.

2-2 کلاچ چکش بزرگ (jumbo hammer clutch) یا (single hammer clutch)


این مکانیزم از پایداری ، عمر مفید و نرمی گشتاور مناسبی برخوردار است.

3-2 مکانیزم پین کلاچ (pin clutch hammer) یا (pin type clutch)


چکش این مکانیزم شبیه پین یا کپسول استوانه ایی می باشد که از پایداری تورک و نرمی قابل قبولی برخوردار است
بکس های بادی با این مکانیزم تقریبا از پرمصرف ترین بکس های بادی و در رده متوسط می باشند که در تعمیرگاه ها ، تعویض روغن و لاستیک خوردوهای سبک ، خطوط تولید ، خطوط مونتاژ و کاربردهای صنعتی سبک می باشد. 

4-2 کلاچ چکش دوقلو (twin hammer) یا (twin dog hammer) یا (twin clutch) 

 

یکی از بهترین و قدرتمند ترین مکانیزم های کلاچ بکس بادی می باشد که به واسطه ی دوقلو بودن چکش های آن و محفظه ی قرارگیری چکش ها از گشتاور پایدار و ضربه های بسیار یکنواختی برخوردار است که گشتاور بسیار بالایی حتی هنگام شروع چرخش ایجاد می کند.

5-2 کلاچ چکش دوتایی (two hammer mechanism) یا چکش دوگانه یا دو چکشه (double hammer clutch) 

 

این مکانیزم نیز یکی دیگر از مکانیزم های قدرتمند است که در بکس های درایوهای سایز بزرگ بکار گرفته میشود و مانند مکانیزم چکش دوقلو از ویژگی های مناسبی برخوردار است و لرزش و صدای بسیار کمتر از دیگر خصوصیات این مکانیزم می باشد.

6-2 مکانیزم چکش بدون پین (pinless hammer) (pin- less)


این مکانیزم هم مانند مکانیزم چکش دوتایی از مکانیزم کلاچ های پرقدرت می باشد

غالبا از روی شکل ظاهری بکس های بادی مدل هفت تیری می توان تا حدود زیادی به نوع مکانیزم بکار رفته در آنها پی برد. معمولا بکس های بادی که با مکانیزم های پین چکش و چکش تکی (rockoing dog) کار میکنند در جلوی بدنه که مکانیزم ضربه زننده قرار گرفته به صورت مخروطی است و حالت نوک تیز می گیرید و بدنه کاملا یک تکه دارند ولی بکس های بادی که با مکانیزم های چکش دوقلو و دیگر مکانیزم ها کار میکنند محفظه ی قرارگیری مکانیزم کاملا استوانه ایی و لوله ایی می باشند و از بدنه اصلی جدا است و با پیچ به بدنه متصل شده.

باید گفت شرکت های تولید کننده مختلف از هر یک از این مکانیزم ها در انواع بکس بادی با سایزها و گشتاورهای مختلف با توجه به نیاز بازار استفاده می کنند و دلیل آن تفاوت هریک از این مکانیزم ها در وزن ، نوع فولاد ، پیچیدگی ساخت و خصوصیات دیگر می باشد که مستقیما روی قیمت تمام شده بکس بادی تاثیر گذار خواهد بود و در هر رده ایی از بکس های بادی ، بازار نیاز به قیمت های مختلف دارد و با تغییر مکانیزم ها میتوان بکس بادی مشابه با قیمت های متفاوت تولید نمود.

3- قیمت ، برند و مارک بکس بادی

برای خرید بهترین مارک بکس بادی در ابتدا به نام کشور سازنده مراجعه کنید سپس به برند و مارک آن. زیرا اصولا کشورهای پیشرفته و خوشنام در تولید ابزار مانند آلمان ، ژاپن سوئد یا آمریکا برندهای معتبر تری نسبت به کشورهای تازه توسعه یافته مانند چین ، هند یا کره می باشند البته این گفته به این معنی نیست که بکس بادی چینی یا بکس بادی کره ایی کیفیت خوبی ندارند بلکه میتوان در تولیدات چینی و کره ایی نیز ابزارهای بسیار با کیفیتی پیدا کرد که قیمت های بسیار مناسبی دارند یا گاهی کشورهایی که نامهای خیلی بزرگی نیستند محصولات بسیار با کیفیتی تولید می کنند که با محصولات کشورهای رده اول دنیا رقابت میکنند از این جمله میتوان به چک اسلواکی ، اتریش ، تایوان ، یوگوسلاوی ، ایرلند ، ایتالیا و ... اشاره کرد. البته این موضوع صرفا در مورد ابزارها و بکس های بادی نیست بلکه در تمام تولیدات صنعتی نیز صدق میکند.
قیمت انواع بکس بادی نیز از همین مسئله پیروی میکند که مارک و برند شرکت تولید کننده و نام کشور سازنده در تعیین قیمت بکس بادی تاثیر بسیار زیادی دارد به طور مثال یک بکس بادی چینی نسبت به بکس بادی ژاپنی مشابه و هم رده ی خود بسیار ارزان تر و از قیمت مناسب تری برخوردار است یا بکس بادی تایوانی که از کیفیت قابل قبولی برخوردار است و از استاندارد های جهانی پیروی میکند نسبت به نمونه ی مشابه چینی قیمت بالاتری دارد اما در مقابل بکس بادی آلمانی مشابه از قیمت پایین تری برخوردار است.
بنابر این اگر به دنبال ارزانترین بکس بادی با کیفیت مناسب هستید باید در محصولات کشور چین و برندهای چینی جستجو کنید. برای مثال از برندهای معتبر چینی میتوان به بکس بادی توسن ، بکس بادی رونیکس ، بکس بادی APN (ای پی ان) یا بکس بادی پرو ایر (peruair) اشاره کرد که از کیفیت های مشابهی برخوردارند و البته از پرفروش ترین بکس بادی های بازار نیز هستند. 

 

 

در این بین شرکت محبوب و نامدار هیوندای (Hyundai) کره جنوبی علاوه بر دیگر ابزارهای دستی و برقی ، ابزارهای پنوماتیک و بادی نیز تولید کرده که بکس بادی هیوندای نیز جزء این دسته است که در کشور چین تحت لیسانس کره جنوبی تولید می شود و در بازار ایران از برندهای پرطرفدار می باشد. 


یکی از کشورهای سازنده معتبر که با کیفیت مطلوب و طبق استاندارد های جهانی محصولات خود را تولید می کند کشور تایوان است. جنیوس و سوماک از شرکت های تولید کننده ی تایوانی می باشند که تولیدات با کیفیت و با قیمت مناسب از ویژگی های این دو برند پرطرفدار است. بکس بادی جنیوس (Genius) جزء ابزارهای پرفروش بازار ایران است و از مدل های پرطرفدار آن میتوان به بکس بادی جنیوس 400 400 ، بکس بادی جنیوس 500 400 یا بکس بادی جنیوس 800 400 اشاره کرد. دیگر برند با کیفیت تایوانی ، بکس بادی سوماک (sumake) می باشد که از کیفیت بسیار عالی برخوردار است و البته جزء با کیفیت ترین ، پرفروش ترین و پرطرفدارترین برندهای بکس بادی می باشد و لازم به ذکر است قیمت بکس بادی سوماک به نسبت کیفیت آن بسیار مناسب و قابل قبول است.از دیگر برندهای بسیار عالی و با کیفیت تایوان بکس بادی کوانی (kuani) وبکس بادی پوما (puma) است که در سرتاسر جهان برندهای آشنا و محبوبی هستند. 

 

 

اگر در انتخاب و خرید بکس بادی کیفیت ناب و اصالت برند مد نظر شماست باید با مهندسی اصیل ژاپن و آلمان همراه شوید تا به شما بکس بادی SP ساخت ژاپن و بکس بادی هازت (Hazet) ساخت آلمان را معرفی کنیم. بکس بادی اس پی (SP) شاید نامیراترین ابزاری است که در کارگاه خود از آن استفاده خواهید کرد و از قدرت و کیفیت فوق العاده آن متحیر خواهید شد و مطمئن خواهید بود مهندسان سخت کوش ژاپنی در تولید یکی از بهترین بکس بادی های جهان تمام سعی خود را کرده اند و بکس بادی اس پی را تولید کردند. از دیگر برندهای مطرح و سطح بالای ژاپن بکس بادی شینانو(shinano) ، بکس بادی کوکن (kuken) و بکس بادی توکو (toku) است که هرسه جزء رهبران بازار ابزارهای بادی دنیا می باشند. اگر بخواهیم یک برند با کیفیت و خوشنام دیگر به شما معرفی کنیم و بی هیچ اغراقی بگوئیم به نسبت مبلغی که برای خرید این بکس بادی می پردازید بهترین و قطعا بهترین بکس بادی را خریداری می نمایید به شما بکس بادی هازت (Hazet) را پیشنهاد خواهیم داد. بکس بادی هازت در عین ابعاد و اندازه کوچک ، وزن کم و ارگونومی بسیار صحیح ، نسبت به محصولات هم رده و مشابه خود از قدرت و کیفیت فوق العاده ایی برخوردار است و در استفاده های طولانی مدت ابزار بسیار خوش دست و سبکی است که کمترین احساس خستگی را به کاربر منتقل میکند. بکس بادی راد کرفت (rod craft) نیز از برندهای مطرح در سطح جهان می باشد که ساخت کشور آلمان است و از دیگر رهبران بازار ابزارهای بادی می باشد که با برندهای ژاپنی رقابت بسیار تنگاتنگی دارند. 

 


البته کشورهای سازنده ی دیگری نیز هستند که به لحاظ کیفیت در نوع خود کم نظیرند از جمله این کشورها میتوان به کشور ایرلند با برند نام آشنای اینگرسول رند (Ingersoll rand) و بکس بادی اینگرسول رند اشاره کرد که در بازار ایران نیز نام آشنایی است.

 

در دهه های گذشته تولید کنندگان آمریکایی از میدان رقابت تولید ابزارهای با کیفیت و سطح بالا بیرون رانده شده بودند و در هاشیه این میدان رقابت حضور داشتند ولی در سالهای اخیر تولید کنندگان و برندهای برتر آمریکایی اعتبار و جایگاه خود را دوباره بدست آورده و در بازار رقابت جهانی تولید ابزارهای با کیفیت به جایگاه پیشین خود رسیده اند. از برند های برتر کشور آمریکا میتوان به بکس بادی کِرَفتس مَن (crafts man) ، سنترال پنوماتیک (central pneumatic) ، هاسکی (Husky) و اسنپ آن (Snap-On) و چندین و چند برند بزرگ دیگر اشاره کرد که البته نسل این ابزارهای جادویی در ایران منقرض شده است.

4- شکل ظاهری ، ارگونومی و دیگر ویژگی های بکس بادی

1-4- از موارد دیگری که در خرید بکس بادی باید در نظر گرفت طول شفت بکس بادی می باشد که در دو نوع بکس بادی شف بلند (بکس بادی نوک بلند) و بکس بادی شفت کوتاه (بکس بادی نوک کوتاه) یا در مواردی به آن بکس بادی فک بلند یا فک کوتاه نیز گفته می شود. در شرایطی که پیچ یا مهره در جایی قرار گرفته که دسترسی به آن مشکل است و فضای مناسبی وجود ندارد از بکس بادی شفت بلند استفاده میشود که البته این ویژگی را میتوان براحتی با نصب یک رابط بکس روی بکس بادی شفت کوتاه نیز برطرف کرد و لازم به ذکر است که رابط بکس در طول و اندازه های متنوعی در بازار موجود است.

 

2-4- درانتخاب بکس بادی مناسب توجه به شکل ظاهری آن از دیگر موضوعات است و غالباً در سه نوع بکس بادی هفت تیری (تفنگی) بکس بادی مستقیم و بکس بادی مشتی یا پروانه ایی موجود هستند که این ویژگی رابطه مستقیم با اندازه درایو و قدرت بکس بادی نیز دارد و معمولا بکس های بادی مستقیم جزء بکس های بادی پر قدرت با درایوهای ¾ و 1 اینچ به بالا میباشند و یا نوع مشتی یا پروانه ایی آن معمولا قدرت کمتری دارد و درایو آن ⅜ است و مدل هفت تیری که معمول ترین شکل بکس بادی میباشد و در درایوها و قدرت های متفاوتی وجود دارد.

 

3-4- ویژگی دیگر در خرید بکس بادی تنظیم مقدار گشتاور بکس بادی میباشد که در مواردی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. برای مثال اگر در شرایطی که پیچ یا مهره مورد نظر میبایست با مقدار گشتاور مشخصی بسته شود نمی توان از بکس بادی بدون قابلیت تنظیم گشتاور استفاده نمود و یا اگر برای بستن یک پیچ ضعیف و سایز کوچک از بکس بادی قدرتمند خود استفاده کنید احتمال بریدن و صدمه دیدن پیچ بسیار زیاد است ولی اگر همان بکس بادی قدرتمند پیچ تنظیم گشتاور داشته باشد دیگر هیچ نگرانی نخواهید داشت و براحتی با پایین آوردن مقدار گشتاور میتوانید پیچ های کوچک و ضعیف را نیز براحتی باز و بست کنید. برای تنظیم گشتاور شرکت های تولید کننده طرح های متفاوتی تولید کرده اند که سلیقه و راحتی کاربر در انتخاب هریک از این طرح ها در اولویت می باشد. گاهی پیچ تنظیم گشتاور زیر دسته و کنار کوپلینگ ورودی هوا میباشد و گاهی روی قسمت جانبی بدنه طراحی شده و در بکس های بادی جدیدتر در پشت بدنه با یک پیچ بزرگ که به راحتی با دستکش هم قابل تنظیم است قرار گرفته.

 

4-4- چپ و راست گرد یا باز و بست کردن هم در بکس بادی از ویژگی های اصلی بکس میباشد و هیچ بکس بادی بدون چپ و راست گرد وجود ندارد ولی نحوه تغییر گردش چپ و راست یکی از مواردی است که هنگام خرید بکس بادی باید مورد توجه قرار گیرد. دکمه یا شاسی چپ و راست گرد در بکس های بادی مانند پیچ تنظیم گشتاور از مواردی است که برای راحتی کاربر در جاهای متفاوتی قرار داده شده. در مواردی بالای سوییچ اصلی قرار دارد یا درانتهای قسمت جانبی بدنه یا پشت بدنه زیر پیچ تنظیم گشتاور یا همان پیچ تنظیم گشتاور کار چپ و راست گرد را انجام میدهد و... در این میان راحت ترین جای قرارگیری شاسی چپ و راست گرد روی قسمت جانبی بدنه و دقیقا کنار یا روی سوییچ اصلی بکس است که کاربر برای تغییر دور نیاز به دست دیگر خود ندارد و با همان دستی که بکس را نگه داشته میتواند براحتی جهت چرخشش بکس را تغییر دهد.

5-4- جنس بدنه بکس بادی یکی از مهمترین موارد در تولید انواع بکس بادی می باشد چرا که همزمان باید از وزن بسیار کمی برخوردار باشد در عین حال توان انتقال حرارت حاصل از چرخش روتور و کلاچ بکس را نیز به خوبی داشته باشد و از این رو در اغلب موارد جنس بدنه از آلومینویم ساخته شده که به نسبت دیگر فلزات وزن کمتری دارد و از انتقال حرارت مناسبی نیز برخوردار است. در مدلهای جدید بکس بادی از فلزات دیگری مانند آلیاژهای خاص منیزیوم و آلومینویم یا تیتانیوم نیز استفاده میکنند که وزن بسیار کم ، استحکام بالا و انتقال حرارت از ویژگی های برتر این آلیاژها میباشد ولی در عین حال قیمت تمام شده بکس را بالا برده و در برندهای سطح بالا با کاربرد های خاص استفاده میشود. در این میان برخی شرکت ها برای کم کردن وزن بکس به بدنه های پلیمری و کامپوزیتی روی آورده اند که البته بازهم محفظه کلاچ ضربه زننده ی بکس کماکان فلزی بوده و پلاستیک نتوانسته جاگیزین خوبی برای این قسمت باشد. در انواع خاص بکس بادی که در مسابقات اتومبیل رانی استفاده میشود بدنه و همچنین محفظه کلاچ از جنس فیبر کربن ساخته شده که از مقاومتی چندین برابر فولاد و وزنی به مراتب پایین تر از آلومینویم برخوردار است که البته قیمت تولید فیبر کربن بسیار بسیار بالا بوده و هنوز برای استفاده در موارد عمومی به صرفه نیست. یکی از برندهای مطرح در این سطح پائولی ایتالیا است که بکس های بادی از جنس فیبر کربن تولید میکند و در تیم های فرمول 1 ایتالیایی از این بکس ها استفاده می شود.

 

نتیجه 

پس هنگام خرید بکس بادی به موارد و نکات فنی که در این مقاله گفته شد توجه دقیق داشته باشید تا بتوانید بکس بادی مناسب و متناسب با کار خود را انتخاب و خریداری نمایید و از مزایای بسیار عالی سیستم های بادی و پنوماتیک بهره مند شوید و علاوه بر بکس بادی دیگر ابزارهای کار خود را به سیستم پنوماتیک تبدیل کنید تا به مراتب هزینه های نگهداری، تعمیرات و خرابی ابزارآلات و دستگاه های خود را به حداقل ممکن برسانید.

محصولات مرتبط
نظرات کاربران
امتیاز کاربران به این مطلب | از ۵ ( مشارکت کننده)
نفر
شما هم می‌توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.
برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید.

  • |

    • |

    نظری جهت نمایش موجود نیست
    از آخرین تخفیف های ابزارمارکت مطلع شوید