طرز کار با کمپرسور هوا

زمانی که یک کمپرسور باد مناسب با کار را خریداری نمودید برای راه اندازی آن نیاز به بررسی مواردی است که کمپرسور هوا را به درستی راه اندازی کرده تا بتوان تا مدت های طولانی از کمپرسور باد با بهترین وضعیت ممکن استفاده کرد و با نگهداری مناسب از کمپرسور باد یا پمپ باد بتوان براحتی از تمام ابزارهای بادی با قدرت تمام استفاده کرد.

Untitled 1

راه اندازی کمپرسور باد

 
new red air compressor ready to use 70073136


بعد از خرید کمپرسور هوا برای راه اندازی آن به موارد زیر توجه فرمایید


1- بررسی روغن کمپرسور باد

2- اتصال فیلتر هوا ورودی

3- چک کردن شیر اطمینان

4- بستن شیر تخلیه آب و شیر تخلیه هوا

5- نصب کوپلینگ ها یا دو راهی و سه راهی

6- نصب فیلتر هوا خروجی

7- نصب شلنگ هوا

8- چک کردن رله یا اتومات کمپرسور هوا و اتصال به برق

 

inside of co


از اولین مواردی که پس از خرید کمپرسور هوا و یا پمپ باد باید در نظر بگیریم بررسی روغن موتور کمپرسور هوا است و البته این مورد فقط برای کمپرسور های روغنی است ولی کمپرسور های سایلنت یا کمپرسور های بی صدا نیازی به روغن برای راه اندازی ندارند.

 

cilender


بررسی روغن کمپرسور هوا

 
gage oil


معمولا هنگام فروش کمپرسور باد روغن داخل موتور آن را تخلیه میکنند یا اصولا پس از تولید روغن داخل دستگاه ریخته نمیشود برای اینکه هنگام حمل و نقل و جابجایی روغن داخل کمپرسور بیرون نریزد ولی برخی از شرکت ها هم هستند که هنگام فروش یا پس از تولید روغن موتور را درون دستگاه میریزند و کمپرسور را آماده راه اندازی به فروش می رسانند ولی به هر صورت چک کردن روغن داخل موتور کمپرسور قبل از راه اندازی اولیه از موارد بسیار مهم است که حتی اگر روغن هم داخل کمپرسور باشد باید مقدار آن چک شود تا به میزان لازم روغن موتور در دستگاه موجود داشته باشد.

 

renew oil


روغن مناسب برای موتور کمپرسور های روغنی غالبا روغن 10 است که این عدد میزان گران روی یا ویسکوزیته روغن موتور را نشان میدهد و برای کمپرسور های کوچک مانند کمپرسورهای 10 لیتری یا 20 لیتری میتوان از روغن 5 هم استفاده نمود ولی برای کمپرسورهای 50 لیتری به بالا تا کمپرسور های 500 لیتری و بیشتر همان روغن 10 مناسب است.

 

Aeg cilender refiil

 


اتصال فیلتر هوا ورودی

 
air filter
 

در تمام کمپرسورها با مکانیزم های مختلف برای فشرده سازی هوا نیاز به مکش هوا از بیرون کمپرسور میباشد و ممکن است کمپرسور در همان فضایی قرار داشته باشد که در آن در حال کار یا رنگ کاری می باشند که ورود گرد رنگ یا گرد و خاک به درون ماکنیزم تولید هوای فشرده که همان سیلندر و پیستون کمپرسور است موجب وارد کردن آسیب و صدمه به کمپرسور مبشود به همین دلیل بروی راهگاه ورودی هوا کمپرسور فیلترهایی با مشخصات متنوع نصب میشود.
عموما شرکت های سازنده همراه با کمپرسور ها به تعداد سیلندرهای هر کمپرسور فیلتر هوای ورودی نیز در اختبار مصرف کننده قرار میدهند که برای استفاده از کمپرسور باید روی راهگاه ورودی نصب شود که این فیلتر ها معمولا در دورن جعبه قرار دارند یا در مواردی روی کمپرسور نصب شده است که در این صورت محفظه اصلی فیلتر آن را باز کرده و از وجود فیلتر در درون محفظه پلاستیکی آن مطمئن شوید.

 

filter in

 

filter spong


چک کردن شیر اطمینان بروی مخزن کمپرسور باد


تقریبا روی مخزن تمام کمپرسورهای باد یک شیر اطمینان برای فشار بیش از حد نصب می گردد که هنگام بالا رفتن فشار باد از میزان مشخصی و در صورت عدم کار کرد صحیح و عمل کردن رله با اتومات کمپرسور این شیر اطمینان عمل کرده و فشار اضافی باد را تخلیه میکند
هنگام روشن کردن و راه اندازی اولیه کمپرسور چک کردن این شیر اطمینان از موارد مهم است و روی قسمت بالایی شیر اطمینان یک حلقه نصب شده که میتوان با کمک انگشت دست این حلقه را بالا کشید و از عمل کردن یا بالا آمدن قسمت بالایی مطمئن شد و در همین حد که قسمت بالایی شیر اطمینان کار خود را به درستی انجام میدهد و در جای خود حرکت میکند در این مرحله کافی است و میتوان مطمئن شد.
در صورت عدم کارکرد درست شیر اطمینان از روشن کردن کمپرسور باد خودداری نمایید تا مشکل شیر اطینان بر طرف شده و از کارکرد صحیح آن مطمئن شوید.

 

safty valve


بررسی شیر تخلیه های کمپرسور هوا

روی مخزن تمامی کمپرسورها یک لوله تخلیه که برروی آن یک سر شیر یا رزوه نصب شده است قرار دارد که برای تخلیه آب جمع شده در درون مخزن کمپرسور است که هنگام راه اندازی کمپرسور باید از بسته بودن این شیر مطمئن شد تا موتور پمپ هوا یا پمپ باد بتواند مخزن را پر کند.
هنگام مکش هوای بیرون توسط کمپرسور میزان مشخصی از رطوبت هوا نیز به داخل سیلندر و پیستون وارد میشود که با فشرده سازی هوا این رطوبت تبدیل به آب کمی میشود که در طولانی مدت این آب در کف مخزن جمع شده و در صورت عدم تخلیه این آب مخزن کمپرسور دچار پوسیدگی میگردد که برای نگهداری مناسب از کمپرسور هوا بهتر است هر چند وقت آب جمع شده درون مخزن تخلیه شود.

 

water exit


برخی از شرکت های سازنده بجای نصب شیر در محل تخلیه آب کمپرسور روی آن یک درپوش قرار میدهند که بهتر است قبل از راه اندازی و روشن کردن کمپرسور قبل از اینکه باد در کمپرسور جمع شود این درپوش را برداشته و بجای آن یک شیر گازی یا شیر آب به هماره نوار تفلون نصب گردد تا بعدا برای تخلیه آب نخزن نیازی به باز کردن کامل درپوش نباشد و براحتی با باز کردن شیر تخلیه، آب درون مخزن تخلیه شود.

 

شیر خروجی هوای فشرده یا باد

به غیر از شیر اطمینان یا شیر تخلیه آب مخزن یک شیر اصلی برای خروج هوای فشرده یا باد تولید شده توسط کمپرسور در روی مخزن وجود دارد که یک شیر گازی نیز بروی آن نصب شده است که قبل از روشن کردن و راه اندازی اولیه بهتر است این شیر را بسته و اگر دو راهی، سه راهی یا فیلتر نیاز است روی کمپرسور بسته شود ولی به هر صورت قبل از راه اندازی و روشن کردن این شیر را ببندید.

 

reglator valve


نصب کوپلینگ دو راهی، سه راهی یا کوپلینگ باد تکی روی شیر خروجی هوا

بعد از بستن شیر خروجی هوا که معمولا یک شیر گازی معمولی است برای اتصال ابزارهای بادی به کمپرسور نیاز است تا بتوان شلنگ یا کوپلینگ ابزار بادی را به کمپرسور متصل کرد.
در این بین امکان نصب دو راهی، سه راهی نیز روی شیر خروجی کمپرسور وجود دارد که قبل از راه اندازی و روشن کردن پمپ بادی بهتر است این اتصالات روی شیر خروجی کمپرسور نصب شود تا پس از روشن کردن بتوان تعداد بیشتری شلنگ یا ابزار بادی را به کمپرسور باد متصل کرد و از به مکان های مختلف در کارگاه برد.

 

tephlon


لازم به ذکر است برای بستن تمام قطعات و اتصالات پمپ باد لازم است از نوار تفلون استفاده کنید تا اتصالات کاملا آب بندی شده و نشتی باد نداشته باشد.
برای اتصال ابزار بادی به کمپرسور بهترین روش استفاده از کوپلینگ باد است که براحتی میتوان شلنگ دارای کوپلینگ را به کمپرسور نصب کرد و باز کرد و البته برای استفاده از شلنگ های مختلف هم بهتر است از شلنگ هایی که دو سر آنها دارای کوپلینگ هستند استفاده کنید تا استفاده از ابزارهای بادی براحتی امکان پذیر شود و نیازی به باز و بسته کردن بست و شلنگ برای تغییر ابزار بادی نباشد ولی به هر حال در صورت عدم استفاده از کوپلینگ باد میتوان از سر شلنگ های بدون کوپلینگ نیز استفاده کرد که مانند شلنگ آب یا شلنگ گاز به لوله متصل میشوند و به وسیله یک بست محکم میشود ولی استفاده از این روش فقط در صورتی مناسب است که از ابزارهای بادی زیادی استفاده نشود و به هر شلنگ فقط یک ابزار بادی متصل باشد.


لوله کشی باد و نصب کوپلینگ در نقاط مختف کارگاه

گاهی به دلایل مختلف مانند صدای زیاد کمپرسور باد یا نیاز به باد در نقاط مختلف کارگاه یا کارخانه از لوله کشی باد نیز استفاده میکنند و توسط لوله های فلزی یا پلیمری باد تولیدی کمپرسور را به نقاط مختلف منتقل میکنند و براحتی در هر تقطه میتوان از ابزار بادی استفاده کرد و نیاز به شلنگ های بلند از بین میرود.
این روش از مزایای بسیار زیادی برخوردار است که به عنوان مثال میتوان به چند مورد از این مزایا اشاره کرد
انتقال کمپرسور باد به مکانی دورتر از محل کار و عدم آلودگی صوتی توسط کمپرسور و آرامش بیشتر کارکنان و کارگران هنگام کار که البته با ورود کمپرسور های سایلنت یا بی صدا به بازار این مورد نیز قابل حل است ولی به هر حال کمپرسور های سایلنت نیز مقداری صدا تولید میکنند که با این روش این مقدار کم صدا نیز قابل رفع است.
دسترسی به باد در نقاط مختلف کارگاه یا محل کار که نیاز به شلنگ را به حدااقل می رساند و استفاده از ابزارهای بادی مختلف در محل های مختلف بوسیله لوله کشی باد
طول عمر بیشتر کمپرسور باد به این دلیل که کمپرسور دور از محل کار و گرد و خاک یا گرد رنگ است به همین دلیل هوای آلوده به داخل موتور و سیلندر پمپ باد وارد نمیشود و طول عمر بیشتری خواهد داشت
لوله کشی باد هرچقدر بیشتر باشد میتواند به همان اندازه حجم بیشتری از هوای فشرده را در داخل خود نگهدارد و البته این میزان به قدری نیست که قابل توجه باشد ولی در مواردی که در یک کارخانه بزرگ لوله کشی باد انجام میشود به همان میزان این لوله کشی به عنوان مخزن باد عمل کرده و هوای بیشتری را در درون خود نگه میدارد.
لازم به ذکر است لوله کشی باد بیشتر برای کمپرسورهای اسکرو یا کمپرسورهای صنعتی با مخزن های حجم بالاست ولی برای یک کمپرسور کارگاهی هم که مخزن حداقل 100 لیتری یا بیشتر هم دارند نیز کاملا مناسب است و از مزایای زیادی برخوردار است

 

vahed moraghebat


نصب فیلتر رطوبت یا فیلتر آب یا واحد مراقبت روی کمپرسور هوا


یکی از مواردی که در عمر ابزارهای بادی تاثیر گذار خواهد بود عدم ورود رطوبت در مکانیزم داخلی ابزار بادی است و البته وجود روغن مناسب در اکثر ابزارهای بادی مانند بکس بادی ، دریل بادی، چکش تخریب بادی و ... به عنوان مثال اگر حتی مقدار کمی از رطوبت وارد پیستوله رنگ شود و همراه با رنگ روی سطح پاشیده شود میتواند رنگ را خراب کرده و کیفیت آن را به شدت پایین آورد ولی اگر یک فیلتر رطوبت گیر بر روی خروجی کمپرسور نصب شود باد تولیدی بدون هیچ رطوبتی یا با کمترین میزان رطوبت وارد ابزار بادی میشود که این طول عمر ابزار بادی را بسیار بالا برده و البته کیفیت رنگ کاری را نیز به مراتب بالا خواهد برد.
در کمپرسور های پیستونی یا روغنی به دلیل وجود روغن در مکانیزم تولید باد یا سیلندر و پیستون این کمپرسور ها ممکن است مقداری از این روغن همراه با باد و هوای فشرده به داخل مخزن وارد شود که البته این روغن برای اکثر ابزارهای بادی مانند بکس بادی، پولیش بادی یا فرز انگشتی بادی این روغن مفید است یا حتی برای میخکوب بادی و یا منگنه بادی مشکلی ایجاد نمیکند ولی برای استفاده پیستوله بادی یا مخزن رنگ وجود روغن در باد کمپرسور باد در کیفیت رنگ ایجاد اشکال میکند.

 

moraghebat 3


در این بین واحد مراقبت می تواند تمام این موارد را برای آماده سازی یک باد مناسب برای تمام ابزارهای بادی رعایت نماید و با فیلتر کردن رطوبت داخل باد از ورود آب و رطوبت به داخل ابزار بادی جلوگیری نماید و همزمان با اضافه کردن میزان مناسبی از روغن در باد تولیدی روغن مورد نیاز برای ابزار های بادی را نیز فراهم نماید و به طور معمول از واحد مراقبت بعد از شیر خروجی کمپرسور استفاده میکنند تا باد خروجی مشخصات مناسبی برای راه اندازی هر کدام از ابزارهای بادی را داشته باشد.
اگر از کمپرسور باد برای رنگ کاری و همزمان برای دیگر ابزارهای بادی استفاده میکنید میتوانید از یک فیلتر دو قلو یا فیلتر های دیگر استفاده نمایدد تا همزمان رطوبت و روغن را از باد جدا کند و برای روغن کاری ابزار بادی میتوان از طریق راهگاه ورودی باد خود ابزار هر روز قبل از استفاده چند قطره روغن به داخل ابزار ریخت و بعد استفاده کرد.
ولی با لوله کشی باد در کارگاه میتوان در هر نقطه از واحد مراقبت یا قیلتر به صورت جداگانه استفاده کرد و در محلی که نیاز به استفاده از کمپسور برای رنگ کاری است از فیلتر های رطوبت گیر و روغن گیر استفاده نمایید و در محلی که از دیگر ابزارهای بادی استفاده میکنید از واحد مراقبت برای تولید باد مناسب استفاده نمایید .
کار دیگر واحد مراقبت و فیلتر های رطوبت گیر و روغن گیر تنطیم فشار باد است که از طریق آن میتوان میزان فشار هوا خروجی را تنطیم کرد.

 

نصب شلنگ هوا بر روی کمپرسور باد یا پمپ باد

از ساده ترین در عین حال مهمترین موارد در استفاده از ابزار های بادی انتقال باد یا هوای فشرده ایی است که توسط کمپرسور تولید شده است و این یا از طریق لوله کشی قابل انجام است که هزینه بیشتری دارد و البته باز هم نیاز به شلنگ است یا از طریق شلنگ باد این امکان وجود دارد که شلنگ های باد انواع و اقسام و سایزهای مختلفی دارد ولی مهمترین قسمت آن کوپلینگ باد است که روی دو سر شلنگ باد متصل میشود و آب بندی و عدم نشتی هوا فشرده را ممکن میسازد. بهتر است از کوپلینگ های استانداردی استفاده نمایید که به تمام ابزارهای بادی متصل میشود و البته به کمپرسور هوا نیز میتوان آن را متصل کرد.

 

copling


چک کردن اتومات یا رله کمپرسور باد

یکی از قطعات بسیار مهم در کمپرسور باد رله یا اتوماتیک کمپرسور باد است که کار قطع کردن موتور کمپرسور در فشار استاندارد تعریف شده و مجاز کمپرسور است که این رله در صورت عدم کارکرد صحیح میتوان خسارت بسیاری به مخزن یا قطعات دیگر کمپرسور باد وارد آورد برای تست اولیه رله کمپرسور میتوانید با فشار دادن و یا کشیدن دکمه رله از کارکرد درست فیزیکی آن آگاه شوید و بعد از اینکه کمپرسور را به برق متصل کردید با فشار دادن و بیرون کشیدن این دکمه کمپرسور را روشن و خاموش نمایید و اگر با تغییر حالت این دکمه کمپرسور روشن یا خاموش شد میتوان تا حد زیادی از کارکرد صحیح رله کمپرسور مطمئن شد و البته بعد از اینکه کمپرسور را روشن کردید باید حتما توجه کنید که با رسیدن به فشار معینی کمپرسور را قطع کند.

 

outomat


با توجه به این نکات میتوان کمپرسور باد را با بهترین حالت ممکن راه اندازی نمود و از کارکرد صحیح آن مطمئن شد و طول عمر مفید کمپرسور را تضمین نمود.


ابزار مارکت فروشگاه اینترنتی ابزار و یراق آلات است که با فروش مستقیم انواع کمپرسور باد ، پمپ باد فندکی با بهترین قیمت و ضمانت اصلی بودن در خدمت شما همراهان عزیز است و با ارسال رایگان به سراسر ایران میتوانید انواع کمپرسور هوا را با حجم های مختلف سفارش دهید و با بهترین قیمت خریداری نمایید.

 

نظر (13)

مجموع امتیاز 5 از 5 بر اساس 8 نظر
 1. اسماعیل اسدی
 1. 5 / 5

سلام خسته نباشید دمتون گرم خیلی اموزنده وکامل بود عالیــــــــ

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. darioush mizani
 1. 5 / 5

سلام
مطلب بسیار روان و مفید ی می باشد

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. مهدی صمیمی

سلام و عرض ادب
بنده یک سوال داشتم ، آیا میشه دو کمپرسور 500 لیتری رو به شکل موازی استفاده کرد .
در حقیقت سوال من در مورد نحوه موازی کردن دو کمپرسور باد هست .
لطفاً راهنمایی و مشاوره دهید .
با تسکر

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. مازیار شریفی

سلام من یک کمپسور 10 لیتری اکتیو دارم چطور از ان بعنوان پمپ وکیوم استفاده کنم ؟ لطفا راهنمایی بفرمایید

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. پشتیبان
 1. 5 / 5

سلام مازیار عزیز
نمیتونید از کمپرسور باد به عنوان پمپ وکیوم استفاده بفرمایید

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. کامران فتوحی
 1. 5 / 5

کارتون درسته واقعا.ممنون عالی و خیلی آموزنده بود

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. پشتیبانی
 1. 5 / 5

ممنون کامران عزیز خوشحالیم که رضایت شما جلب شده

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. شهروز شهرکی

سلام از داخل کلید اتومات نشتی باد داریم، تنظیم یا تعمیر یا تعویض یاید انجام شود؟

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. پشتیبانی
 1. 5 / 5

سلام درود بر شما
داخل کلید اتومات قطعات پیچیده ایی وجود نداره ولی نیاز به دید فنی درست یا تحربه داره که بتونید به درستی کلید را باز و ببندید پس میتوانید اگر تجربه فنی خوبی دارید کلید را باز کنید و احتمال اینکه از اتصال اتومات و مخزن باشد زیاد است...

سلام درود بر شما
داخل کلید اتومات قطعات پیچیده ایی وجود نداره ولی نیاز به دید فنی درست یا تحربه داره که بتونید به درستی کلید را باز و ببندید پس میتوانید اگر تجربه فنی خوبی دارید کلید را باز کنید و احتمال اینکه از اتصال اتومات و مخزن باشد زیاد است و بوسیله نوار تفلون این اتصال رو آببندی کنید.
در غیر این صورت اتومات رو عوض کنید

بیشتر
  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. m.hosein rashidian

سلام
وقت بخیر و ممنون از زحماتتون
به تازگی یه پمپ 50لیتری سایلنت گرفتم اما تا پمپ رو روشن میکنم از زائده دریچه پایین رطوبت گیر باد خالی میشه و وقتی زائده‌ فنری‌اش رو پایین میکشم نشتی قطع میشه
راهنمایی میفرمایید

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. پشتیبانی
 1. 5 / 5

سلام درود بر شما
احتمال داره واشر محل تخلیه رطوبت از جای خودش خارج شده یا فنر پشت شیر تخلیه از جای خودش در اومده یا ممکنه فنر ضعیف شده باشه

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. Ali Hoseinpoor

سلام.بنده یک کمپرسور 50لیتر رونیکس گرفتم.یکم روغن ریزی داره به نظرم از جای نشان گر روغن هست و رو خود کپسول میریزه.این مورد طبیعی هست یا نه.آیا باید واشری چیزیش رو عوض کنم؟

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. پشتیبانی
 1. 5 / 5

سلام درود بر شما
هیچ گونه نشتی روغن در بلاک سیلندر معمولی نیست و اگر اونقدری است که روغن کمپرسور رو کم میکنه حتما محل نشتی رو پیدا کنید و اگر خودتون میتونید با واشر آبندی کنید و ببندید و اگر خودتون امکانش رو ندارید لطفا به تعمیرگاه مراجعه کنید.
...

سلام درود بر شما
هیچ گونه نشتی روغن در بلاک سیلندر معمولی نیست و اگر اونقدری است که روغن کمپرسور رو کم میکنه حتما محل نشتی رو پیدا کنید و اگر خودتون میتونید با واشر آبندی کنید و ببندید و اگر خودتون امکانش رو ندارید لطفا به تعمیرگاه مراجعه کنید.
ولی اگر این نشتی به حدی نیست که روغن رو کم کنه یا یکبار روغن نشت کرده و دیگه تموم شده مشکلی نداره.

بیشتر
  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
نظری درج نشده است، اولین نفر باشید که نظر می دهید