کلمه پیکور از نام لاتین تیشه سنگ شکن وارد زبان فارسی شده و در حقیقت نام ابزار تخریب بتن و سنگ است که با نیرو و منبع تغذیه های متفاوتی از جمله بنزین، برق، باد، هیدرولیک و انواع پیکورهای هیدرولیکی که روی ماشین آلات سنگین از جمله بیل مکانیکی نصب میشود.
پیکور نام عمومی ابزارهای تخریب بتن، سنگ، صخره و آسفالت است که در اندازه ها و شکل و منبع تغذیه های مختلف در بازار وجود دارد و البته مهمترین عامل انتخاب یک پیکور مناسب، توان و مقدار قدرت هر ضربه ی پیکور است که نسبت به نوع کار و حجم آن باید پیکور مناسب را انتخاب و خریداری نمود.

 

112222


چکش تخریب و بتن کن نامهای دیگر پیکور هستند که برای تخریب بتن، سنگ و آسفالت بکار گرفته میشوند و برای طبقه بندی راحت تر میتوان نسبت به حجم و توان، آنها را دسته بندی کنیم و از کوچکترین نوع این ابزار که دریل بتن گفته میشود تا رده متوسط آن که به نام چکش تخریب معروف است و بزرگترین آن که پیکور نامیده میشود را در ادامه مورد بررسی قرار میدهیم

 

Best Demolition Hammers in 2019


دریل بتن کن

دریل بتن کن نوعی دریل هیبرید یا دریل دو رگه است که حاصل تلفیق دریل چکشی با چکش تخریب است و به دریل سه کاره، دریل بتن کن و بتن کن معروف است. غالبا این دستگاه ها دارای سه عملکرد دریل ساده برای سوراخکاری فولاد و فلزات ، دریل چکشی برای سوارخ کاری در بتن، سنگ و مصالح ساختمانی است و در آخر حالت چکش بدون چرخش که با استفاده از قلم های فولادی برای کندن و تخریب بتن استفاده میشود. ولی بادی توجه داشت که مکانیزم ضربه زننده دریل بتن کن مکانیکی بوده و از قدرت ضربه بسیار کمتری نسبت به چکش تخریب برخوردار است و اصولا برای تخریب های با حجم بالا و زمان های طولانی اصلا مناسب نیست و به دستگاه آسیب جدی وارد میشود. از این نوع دریل بتن کن به دلیل وزن سبک و حجم کوچک برای تخریب های محدود بتن، کندن کچ دیوارها، کندن کاشی و سرامیک از کف و دیوار، کندن سنگ از روی نما، ایجاد حفره درون سنگ و بتن و تخریب ها محدود اینچنینی بهترین و مناسب ترین دستگاه موجود است. این نوع بتن کن ها در دو نوع چهار شیار و پنج شیار وجود دارند که نوع چهار شیار آن نسبت به پنج شیار آن سبک تر و از سایز مته کوچک تری برخوردار است و انواع بتن کن های پنج شیار مته های بزرگ تر و قدرت بیشتری دارند.

 

Bosch 11250VSR rotary hammer


بتن کن

یکی دیگر از انواع میان رده و متوسط این ابزارها بتن کن است که غالبا دو کاره بوده و در دو حالت دریل چکشی و چکش تخریب قابل تنظیم هستند. هیچ استاندارد مشخصی برای نامگذاری این ابزارها وجود ندارد ولی آنچه که میتوان از نحوه کار و مکانیزم این ابزارها گفت آن ابزاری که سه کاره و در سه حالت دریل ساده، دریل چکشی و چکش تخریب دارند را دریل بتن کن و ابزارهایی که در دو حالت دریل چکشی و چکش تخریب بدون چرخش دارند را بتن کن می نامیم.
 
inside1

بتن کن و دریل بتن کن اولین بار با برند هیلتی وارد ایران شد و تا کنون نیز تعداد زیادی از استادکاران و صنعتگران این ابزار را با نام هیلتی یا دریل هیلتی می شناسند و با نام هیلتی آن را جستجو میکنند که در حقیقت نام یکی از برندهای مطرح و برتر در زمینه تولید انواع بتن کن و چکش تخریب است که در تمام دنیا از بهترین برندها محسوب میشود.
 
max bit
 

برای خرید بهترین بتن کن میتوان از بین این برندها دریل بتن کن مناسب را انتخاب و خریداری نمود: بتن کن مایکتا ، بتن کن متابو ، بتن کن بوش و دریل بتن کن بوش ، بتن کن توسن ، بتن کن رونیکس ، بتن کن نک و بتن کن AEG
 
 

hammer drill 940318 960 720 

چکش تخریب


چکش تخریب یا چکش برقی در حقیقت ابزاری بدون قابلیت سوراخکاری است و همانطور که از نام آن پیداست برای تخریب بتن از آن استفاده میکنند و با نصب انواع قلم های نوک تیز و نوک تخت تولید ضربه میکند و بتن را تخریب میکند.
چکش تخریب ها در سایز های مختلفی موجود هستند و اصولا با مقدار وزن انتخاب و خریداری میشوند. چکش تخریب از از وزن های حدود 5 کیلوگرم وجود دارند تا حدود 15 کیلوگرم وجود دارند و البته تا وزن های 30 و 32 کیلوگرمی نیز هستند ولی در اینجا برای دسته بندی و راحت تر شدن دسته بندی آنها را به دو دسته پیکور و چکش تخریب تقسیم بندی میکنیم.

 

gsh27vc5


نوع کارگیر چکش تخریب ممکن است پنج شیار باشد که با بتن کن ها یکسان هستند ولی در اغلب موارد کارگیر چکش تخریب ها از نوع کارگیر پیکور ها است که به قلم گیر یا کارگیر شش گوش موسوم هستند و برای تمام چکش تخریب ها و پیکورها یکسان و استاندارد می باشد.

 

23456


یکی دیگر از موارد در انتخاب چکش تخریب توان موتور چکش تخریب است که بنا به حجم کار و توان مورد نیاز میتوان توان مناسب را انتخاب و خریداری نمود.

 

demolation


مکانیزم ضربه در چکش تخریب برای تخریب بتن در حجم و زمان زیاد بهینه تر و مناسب تر از دریل بتن کن و بتن کن است و ضربه در این ابزار از طریق سیلندر و پیستون ایجاد میشود و با بالا پایین رفتن پیستون داخل سیلندر هوای فشرده تولید شده و نیروی لازم برای تولید ضربه در قلم چکش تخریب را تولید میکند. از این طریق به دلیل عدم تماس قطعات فلزی با یکدیگر استهلاک دستگاه به شدت کم شده و موجب میشود مدت زمان بیشتری را بتوان برای تخریب بتن و سنگ از این دستگاه استفاده کرد.
از موارد مهم دیگر برای انتخاب چکش تخریب یا پشکور مقدار نیروی ضربه چکش تخریب و پیکور است که با واحد ژول بیان میشود. هچقدر مقدار ژول ضربه یک چکش تخریب بیشتر باشد توان تخریب آن بیشتر است به عنوان مثال دریل بتن کن و بتن کن ها ضربه ایی بین 3 تا 6 ژول انرژی برای ایجاد هر ضربه دارند و در چکش تخریب و پیکور از 7 ژول شروع شده و تا 60 و 70 ژول وجود دارد.

 

81FsCSEiHSL


از بهترین مارک چکش تخریب میتوان به چکش تخریب رونیکس ، چکش تخریب توسن ، چکش تخریب نک ، چکش تخریب هیوندای ، چکش تخریب بوش ، چکش تخریب متابو ، چکش تخریب AEG و چکش تخریب ماکیتا اشاره کرد.

 

 

Hilti Demo In action


پیکور


پیکور نیز مانند چکش تخریب ابزاری برای تخریب بتن ، سنگ ، صخره ، آسفالت و انواع مصالح ساختمانی مانند بتن مصلح و ... است و با استفاده از قلم های مخصوص که به قلم شش گوش معروف است کار تخریب بتن را انجا میدهند. پیکور ها قدرتمندترین ابزار برای تخریب است و انواع و اقسام گوناگونی دارند که از این جمله میتوان به پیکور بادی ، پیکور برقی ، پیکور بنزینی و پیکور شارژی اشاره کرد که هرکدام از این ابزارها برای انجام کار در شرایط متفاوت مناسب هستند.

 

hilti demolation


لازم به ذکر است روی برخی از ماشین آلات راه سازی نیز پیکور نصب میشود و از طریق سیستم هیدرولیک بیل مکانیکی یا باب کت کار ضربه زدن قلم انجام میشود که این نوع پیکور تخریب بتن های قدرتمند مصلح شده با میلگرد در سطح وسیع براحتی انجام میدهد.
پیکور نیز مانند چکش تخریب از طریق ایجاد هوای فشرده درون سیلندر و با بالا و پایین رفتن پیستون داخل سیلندر ایجاد ضربه میکند و از این طریق کار تخریب بتن را انجام میدهد. موتور برقی این دستگاه نیروی لازم برای بالا پایین رفتن پیستون را تولید میکند و در پیکور بادی این نیرو از طریق هوای فشرده ایی که از کمپرسور وارد دستگاه میشود تولید شده و در پیکور بنزینی نیز این نیرو از طریق یک موتور درون سوز بنزینی تولید میشود.

 

sdsmax bosch


از بهترین و معتبرترین پیکورهای موجود در بازار میتوان به پیکور متابو، پیکور ماکیتا ، پیکور آاگ ، پیکور رونیکس ، پیکور نک ، پیکور nec و پیکور هیوندای اشاره کرد که در ابزار مارکت بهترین مدل های این برندها موجود است و میتوانید براحتی به صورت انلاین خریداری نمایید.

 

piston


شما میتوانید دستگاه پیکور ، چکش تخریب و بتون کن را در ابزار مارکت ملاحضه نمایید و با بهترین قیمت انواع پیکور مورد نیاز خود را خریداری نموده و با ارسال رایگان در سراسر ایران تحویل بگیرید.

نظر (1)

مجموع امتیاز 0 از 5 بر اساس 0 نظر
  1. حمید ص

ممنون

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
نظری درج نشده است، اولین نفر باشید که نظر می دهید

نظر خود را بگذارید

میتوانید نظر خود را به عنوان میهمان بنویسید ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید
Attachments (0 / 3)
Share Your Location