1

 

سنگ انگشتی یا فرز انگشتی چیست؟! 

فرز انگشتی و فرز میناتوری یکی از اعضا پرطرفدار خانواده بزرگ فرز است که در اندازه ها و شکل های متنوعی وجود دارد و برای تمام کارهای سبک تا سنگین وجود دارد که البته به این ابزار به دلیل تنوع نام های متفاوتی نیز میگویند که برخی از نام های پرکاربرد این ابزار، فرز انگشتی ، سنگ انگشتی ، فرز انگشتی مینیاتوری ، فرز حکاکی ، فرز انگشتی حکاکی که تمامی این نام ها به دو ابزار کلی اشاره دارند که در بازار به نام فرز انگشتی و فرز مینیاتوری نامیده میشوند که به لحاظ عملکرد مشابه هستند ولی در اندازه کلی ، اندازه کولت ، توان موتور و تعداد دور فرز متفاوت هستند.

 

2

 

کاربرد فرز انگشتی 

فرز انگشتی به دلیل قابلیت های بسیاری که دارد میتواند ابزار مورد استفاده در کلیه صنایع تولیدی و خدماتی باشد و برای انجام اموری مانند سنگ زنی، سنباده زنی، براده برداری، سوراخکاری و فرز کاری مناسب باشد و اگر درست و مناسب انتخاب شود ابزار بسیار کاربردی خواهد بود.

 

4

 

9 

 

انواع فرز انگشتی

سنگ انگشتی یا فرز انگشتی یک ابزار کاملا متفاوت با فرز مینیاتوری و فرز حکاکی است که هرکدام از این ابزارها کاربرد کاملا متفاوتی دارند و برای انجام کار خاصی طراحی و ساخته شده اند. اگر در انتخاب هریک از این ابزارهای دقت لازم را داشته باشید میتوانید در مجموعه ابزارهای خود ابزاری داشته باشید که از انجام بسیاری از کارهای برخواهد آمد.

 

6

 

 

فرز انگشتی

فرز انگشتی در دو نوع فرز انگشتی گلو بلند و فرز انگشتی گلو کوتاه وجود دارند که برای انجام وظایف سنگین تر و صنعتی طراحی و تولید شده اند و عموما برای سنگ زنی ، برش کاری ، سنباده زنی سطح فلزات و دیگر متریال ها بکار برده می شوند.

 

13

 

فرز انگشتی گلو بلند برای کار در فضاهایی که زوایای تند و فضای کمی برای کار وجود دارد استفاده میشوند و براحتی به میتواند به گوشه ها نفوذ کرده و کار سنگ زنی را انجام دهد. به طور مثال برای سنگ زنی جای جوش بین دو سطح فلزی که با زاویه تندی به همدیگر جوش خورده اند بهترین ابزار میتواند فرز انگشتی گلو بلند باشد که میتوان با استفاده از یک تیغ فرز انگشتی تنگستن کارباید یا سنگ فرز انگشتی که به اشکال و سایزهای بسیار متنوع وجود دارند استفاده کرد و جای جوش را به بهترین شکل از بین برد و سنگ زد.

 

 GE710

 

فرز انگشتی گلو کوتاه برای فضاهایی که سنگ فرز یا مینی فرز به دلیل اندازه بزرگ قابلیت انجام کار ندارند میتوان از فرز انگشتی گلو کوتاه برای برش کاری و سنگ زنی استفاده کرد. به طور مثال برای برش یک سطح کوچک مربعی روی ورق فلزی یا حتی یک پروفیل آهن میتوان از یک تیغ برش فرز انگشتی روی فرز انگشتی گلو کوتاه استفاده نمود و با دقت فوق العاده زیادی کار برش آهن و فلز را انجام داد و سپس با استفاده از سنگ فرز انگشتی لبه های برش را با دقت سنگ زد و پلیسه های ان را کاملا از بین برد. فرز انگشتی به دلیل قابلیت نصب انواع ابزار مانند انواع تیغ، سنگ، سنباده، نمد و اسکاچ میتواند برای بسیاری از کارها و برای استفاده در صنایع بسیار متفاوت کاربرد داشته باشد.

 

8

 

فرز مینیاتوری

فرز مینیاتوری یکی دیگر از انواع فرز است که برای انجام کارهای ظریف تر بکار برده میشود و به لحاظ ظرفیت انجام کار، توان و البته ابزارهایی که روی آن استفاده میشود با فرز انگشتی متفاوت است ولی ممکن است در بین عموم به فرز انگشتی مینیاتوری نیز معروف باشد و یا در مواقعی به اشتباه به آن فرز انگشتی میگویند. فرزهای مینیاتوری نسبت به فرز انگشتی از تنوع بسیاری بیشتری در شکل و اندازه و نوع کارکرد برخوردار است. انواع فرز مینیاتوری مانند فرز مینیاتوری شارژی ، فرز مینیاتوری پدالی ، فرز مینیاتوری خرطومی دار و ...

 

idustial minin

 

به عنوان مثال برای حکاکی روی یک ظرف تزینی سفالی یا شیشه ایی میتوان از فرز مینیاتوری با استفاده از یک تیغ الماسه استفاده نمود و روی ظرف طراحی و حکاکی نمود. یا برای سنباده زنی یک قطعه صنعتی بسیار دقیق و ظریف میتوان با استفاده از سری سنباده کار سنباده زنی را انجام داد. و بسیاری دیگر از کارهای نیمه سنگین اینچنین.

 

cut mini

 

کار با فرز انگشتی و فرز مینیاتوری میتواند بسیار ساده و راحت باشد اگر ابزارهای مورد استفاده برای کارهای مختلف را بشناسید و قطعا آموزش کار با فرز مینیاتوری و یا آموزش کار با فرز انگشتی را میتوان با تجربه و انجام کار با این ابزارهای آموخت یا به ویدیو های آموزش این ابزارهای مراجعه کرد.

 

 

3

 

کولت فرز انگشتی

کولت به قطعه ایی گفته میشود که بروی انواع ابزار ها برای محکم کردن و قرار دادن مته و ابزار بکار گرفته میشود و در حقیقت کار سه نظام را در دریل انجام میدهد. در انواع فرز انگشتی ها نیز دو نوع کولت سایز 6 میلی متر و 8 میلی متر نصب میشود و برای نصب مته یا ابزار روی فرز انگشتی نیز باید در نظر داشت که حتما از مته و ابزارهایی با دنباله ی 6 یا 8 میلی متر استفاده کرد تا مته یا تیغ فرز انگشتی یا هر نوع ابزاری به صورت کاملا ایمن و محکم روی فرز انگشتی قرار گیرد. لازم به ذکر است که کولت فرز انگشتی ها قابل نعویض است و میتوان از کولت های 3 میلی متر نیز بروی انواع فرز انگشتی استفاده کرد.

 

colet

 

در فرز مینیاتوری نیز انواع کولت قابل نصب می باشد و میتوان کولت های 1 میلی متر ، 2 میلی متر ، 3 میلی متر و 4 میلی متر را روی فرز مینیاتوری نصب کرد و حتی در فرز مینیاتوری ها قابلیت نصب سه نظام های کوچک نیز وجود دارد و میتوان بجای چندین کولت مختلف از یک سه نظام استفاده کرد تا بتوان هر نوع تیغ فرز مینیاتوری و سنگ و سنباده را با سایز دنباله های مختلف براحتی بکار برد تا نیازی به تعویض کولت برای مته های مختلف نباشد.

 

construction 757577 960 720

 

 

خرطومی فرز انگشتی

یکی از ابزارهای بسیار کاربردی روی انواع فرز انگشتی و فرز مینیاتوری خرطومی فرز انگشتی و خرطومی فرز مینیاتوری است که به شیلنگ فرز انگشتی نیز معروف است. خرطومی فرز انگشتی از یک فنر یا فولاد فنری بلند در حدود 60 سانتی متر تشکیل شده است که داخل یک شلنگ پلیمری قرار گرفته است. فنر داخلی این خروطومی مانند ابزارهای استاندارد به کولت فرز انگشتی یا مینیاتوری متصل می شود. خود خرطومی نیز مجهز به کولت و ابزار گیر است که میتوان ابزار یا مته و تیغ فرز را روی آن بست و محکم کرد و چرخش فرز انگشتی از طریق فنر داخل شلنگ به کولت منتقل شده و ابزار را روی خرطومی به چرخش در می آورد. هر ابزار یا لوازمی که روی کولت اصلی فرز متصل میشود را میتوان به خرطومی هم نصب کرد و با آن کار کرد.

 

wire

 

از خرطومی برای انجام کارهای بسیار دقیق و ظریف استفاده میشود و به دلیل وزن کم آن در استفاده های ظریف یا طولانی مدت دست کاربر را خسته نمیکند.

 

 

10

 

انواع ابزار مورد استفاده فرز انگشتی

ابزارهای بسیار متنوعی روی فرز انگشتی نصب میشود که قادر به انجام کارهای بسیار متنوعی هستند که در ادامه به معرفی برخی از این ابزارها و متعلقات فرز مینیاتوری و سری فرز انگشتی خواهیم پرداخت.

 

2toolcarbide

 

مته فرز انگشتی : یکی از اولین و ساده ترین کارهای قابل انجام با فرز انگشتی و فرز مینیاتوری سوراخکاری است. البته لازم به ذکر است برای استفاده از مته جهت سوراخکاری حتما باید از سه نظام استفاده کرد تا بتوان براحتی سایز های مختلف مته را روی فرز نصب کرد و یا حتما باید از مته های هم اندازه با سایز کولت فرز استفاده کرد.

 

carbide 4 tool

 

crbide 3 kinnd

 

تیغه فرز انگشتی یا تیغ فرز انگشتی : برای انجام برش های ظریف روی هر متریالی از آهن و چوب گرفته تا شیشه و پلاستیک میتوان از تیغ فرز انگشتی استفاده کرد. انواع مختلفی از تیغه فرز انگشتی وجود دارد مانند تیغه های HSS که برای برش کاری انواع فلزات نرم و آهن و آلومینیوم استفاده می شود. تیغه های تنگستن کارباید که برای برش زدن انواع فولاد ها و فلزات سخت بکار برده میشود.

tool1

 

dimond glass tools

 

dimond glass 3

نظر (11)

مجموع امتیاز 5 از 5 بر اساس 5 نظر
 1. حمید ص

ممنون

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. علی علیجانی

از توضیحات بسیار کامل شما سپاسگزارم و از اینکه برای تنظیم این مقاله اینقدر وقت گذاشتین خیلی خیلی ممنونم. براتون بهترینها رو آرزومندم
من یه سوال داشتم از خدمتتون
آیا سه نظام آماده ای وجود داره که به راحتی بر روی فرز انگشتی با سایز کولت 6 میلیمتر...

از توضیحات بسیار کامل شما سپاسگزارم و از اینکه برای تنظیم این مقاله اینقدر وقت گذاشتین خیلی خیلی ممنونم. براتون بهترینها رو آرزومندم
من یه سوال داشتم از خدمتتون
آیا سه نظام آماده ای وجود داره که به راحتی بر روی فرز انگشتی با سایز کولت 6 میلیمتر نصب بشه؟ تا بعدش برای تعویض ابزار، بجای اینکه ابزار رو بر روی کولت نصب کنیم، روی سه نظام ببندیمش؟
ممنونم از شما

بیشتر
  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. پشتیبان
 1. 5 / 5

سلام جناب علیجانی عزیز
بله موجوده سه نظامی که به فرز انگشتی با کولت 6 نصب کنید
ولی با اون نمیتونید کارای دقیق انجام بدید

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. ابوالفضل ابراهیمی

باسلام و سپاس از توضیحات بسیار ارزشمند جنابعالی یه سوال دارم اینکه من میتونم مثلا فرز انگشتی برند کرون را بگیرم ولی لوازمات و سری ها را از مثلا برند سیلور تهیه کنم بهم دیگه میخورن یا هر مارکی مخصوص خودشه در ضمن من میخوام برای کارهای کمی سخت تر...

باسلام و سپاس از توضیحات بسیار ارزشمند جنابعالی یه سوال دارم اینکه من میتونم مثلا فرز انگشتی برند کرون را بگیرم ولی لوازمات و سری ها را از مثلا برند سیلور تهیه کنم بهم دیگه میخورن یا هر مارکی مخصوص خودشه در ضمن من میخوام برای کارهای کمی سخت تر مثل فلز سوراخ کاری و برش استفاده کنم ایا جواب کار منو میده و اینکه انگشتی بخرم یا مینیاتوری خیلی سپاس از شما///

بیشتر
  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. پشتیبانی
 1. 5 / 5

سلام درود بر شما همراه عزیز
ما در مورد تفاوت این دو ابزار هم مقاله ایی در قسمت آموزه های ابزار سایت نوشتیم میتونید به اون مقاله هم مراجعه نمایید که با ویدیو کامل این دو ابزار توضیح داده شده لینک اون مقاله رو برای شما اینجا قرار میدم
توی ویدیو...

سلام درود بر شما همراه عزیز
ما در مورد تفاوت این دو ابزار هم مقاله ایی در قسمت آموزه های ابزار سایت نوشتیم میتونید به اون مقاله هم مراجعه نمایید که با ویدیو کامل این دو ابزار توضیح داده شده لینک اون مقاله رو برای شما اینجا قرار میدم
توی ویدیو کامل در این مورد توضیح داده شده.
ولی اگر بازهم سوالی داشتید در این مورد میتونید با مشاوران ابزار مارکت تماس بگیرید و صحبت کنید. برای شما تلفن ها رو اینجا قرار میدیم
چون برای کار شما نیاز به اطلاعات بیشتری هست و با این توضیحات نمیتونیم درست و دقیق و به شما کمک کنیم.

https://abzarmarket.com/%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%A8%D8%B2%D8%A7%D8%B1/174-%D9%81%D8%B1%D8%B2-%D9%85%DB%8C%D9%86%DB%8C%D8%A7%D8%AA%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D9%88-%D9%81%D8%B1%D8%B2-%D8%A7%D9%86%DA%AF%D8%B4%D8%AA%DB%8C-%DA%86%D9%87-%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%88%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%86%D8%AF%D8%9F-%D9%88-10-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%AF-%D9%85%D9%87%D9%85-%D8%A2%D9%86%D9%87%D8%A7

بیشتر
  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. علی مدامی علیجانی

از پاسخ شما ممنونم.
شما تنها سایتی هستید که اینقدر سریع پاسخ فنی مشتریا‌ رو‌ میدین.
ببخشید بازم یه سوال دیگه داشتم.
من فرز‌انگشتی‌دارم که سایز کولتش 6 هست. با توجه به تنوع خیلی زیاد سری های فرز مینیاتوری، آیا تبدیلی وجود داره که بتونم اونو‌روی...

از پاسخ شما ممنونم.
شما تنها سایتی هستید که اینقدر سریع پاسخ فنی مشتریا‌ رو‌ میدین.
ببخشید بازم یه سوال دیگه داشتم.
من فرز‌انگشتی‌دارم که سایز کولتش 6 هست. با توجه به تنوع خیلی زیاد سری های فرز مینیاتوری، آیا تبدیلی وجود داره که بتونم اونو‌روی فرز انگشتی نصب کنم؟ تا سایز کولت رو از 6 به 3 تغییر بده؟ چون فکر میکنم در این صورت راحت تر میتونم از همه سریهای فرز مینیاتوری استفاده کنم
توی محصولات سایت نتونستم پیدا‌ کنم.

بیشتر
  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. پشتیبان
 1. 5 / 5

جناب مدامی عزیز
تنوع ابزار های سایز کولت خیلی بیشتر از کولت 3 هستش
و نیازی به این کار نیست
برای تهیه ابزار هایی که نیاز دارید با بخش فروش فروشگاه ابزار مارکت تماس بگیرید در خدمتتون هستند
02166755495 و 02166755496

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. مسعود ملک پیشه

سلام وقتتون بخیر
من اورفرز دارم و میخواستم بدونم که اگر بخوام شیلنگ رابط فرز انگشتی رو بهش متصل کنم سری تبدیل مخصوصش رو دارید و اسمش چیه؟

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. پشتیبان
 1. 5 / 5

سلام مسعود عزیز
برای اور فرز بزرگ این کار ایمنی نداره
و مگر اینکه با روی فرز مشتی که کولتش 6 هستند این کار رو انجام بدید

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. محمد

سلام آیا فرز انگشتی( نه مینیاتوری ) را هم می شه به خرطومی وصل کرد . مدل خاصی پیشنهاد می دید ؟

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. کاویان امینی
 1. 5 / 5

با سلام و عرض ادب.
می خواستم بدونم تعویض کولت فرز انگشتی به سایزهای کوچک تر مشکلی ایجاد نمی کنه و کار صحیح و استانداردی هست؟ فرز من بوش گلوکوتاه با 2 کولت 6 و 8 میل هست و می خوام کولت کوچک تر استفاده کنم و فرزها و تیغه های نازک تر استفاده کنم.
سو...

با سلام و عرض ادب.
می خواستم بدونم تعویض کولت فرز انگشتی به سایزهای کوچک تر مشکلی ایجاد نمی کنه و کار صحیح و استانداردی هست؟ فرز من بوش گلوکوتاه با 2 کولت 6 و 8 میل هست و می خوام کولت کوچک تر استفاده کنم و فرزها و تیغه های نازک تر استفاده کنم.
سوال دومم اینکه اگر از مته های دریل روی فرز انگشتی استفاده کنیم، با توجه به تفاوت دور دریل با فرز انگشتی مشکلی برای مته یا دستگاه فرز انگشتی پیش نمیاد؟
سوال بعدیم اینکه مثلا ابزاری خریدیدم که دورش رو نوشته 20 هزار اگر ببندیم به فرز انگشتی و دور فرز رو بذاریم روی 10 هزار یا 30 هزار مشکلی پیش میاد؟ این حالت ممکنه از سر فراموشی اتفاق بیفته و فرز روی دور قبلی روشن و استفاده بشه آیا صدمه ای به دستگاه یا ابزار می خوره؟ خصوصا در برش آهن یا سنگ
سوال آخر اینکه آیا همه فرز انگشتی های گلوکوتاه قابلیت نصب خرطومی دارند و اگر دارند هر مدل خرطومی رو می شه بهش وصل کرد یا فقط باید از همون برند باشه؟
متشکرم از پاسخگویی شما عزیزان

بیشتر
  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
نظری درج نشده است، اولین نفر باشید که نظر می دهید

نظر خود را بگذارید

میتوانید نظر خود را به عنوان میهمان بنویسید ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید
Attachments (0 / 3)
Share Your Location