تفاوت کارواش با موتور ذغالی و کارواش با موتور دینامی

Untitled 1

اگر قصد خرید بهترین کارواش خانگی را دارید حتما با همچین سوالی مواجعه خواهید شد که کارواش خانگی با موتور براش (ذغالی) بخرید یا با موتور القایی یا اصطلاحا دینامی؟!
کارشناسان ابزار مارکت با پیگیری بازخوردها و تجربیات مشتریان خود و تحقیق در این مورد از طریق این راهنمای خرید کارواش خانگی سعی در بررسی این موضوع از جنبه های گوناگون و کمک به شما برای تصمیم گیری راحت تر در خرید و استفاده از انواع کارواش خانگی برقی را دارند.
تفاوت کارواش موتور ذغالی (یونیورسال) و کارواش موتوردینامی (القایی) از نحوه عملکرد موتور آن که در واقع قلب تپنده و نیروی محرکه آن است ناشی می شود به همین جهت در ابتدا مختصری در مورد تفاوت های عملکرد این دو نوع موتور بیان خواهد شد و سپس به توضیح ویژگی های کارواش هایی که با هریک از این موتورها کار میکنند پرداخته میشود.

انواع موتورهای معمول به کار گرفته شده در ابزارآلات و لوازم خانگی: 

1- موتورهای القایی (دینام) (induction electric motor)

موتورهای القایی در دو نوع تک فاز و سه فاز در دستگاه ها بکار برده میشود و از پرمصرف ترین و پربازده ترین انواع موتورهای موجود میباشد. برای مثال موتور کولر آبی یا موتور ماشین لباسشویی شما با این نوع موتور کار میکنند.

motor1

 

2- موتور های براش (ذغالی یا یونیورسال) (brush motor)

این نوع موتورها نیز کاربرد بسیار گسترده ایی در ابزارآلات برقی و لوازم خانگی دارد که برای مثال میتوان به موتور دریل ها یا فرزهای برقی یا موتور دستگاه آبمیوه گیری یا مخلوط کن خانگی اشاره کرد.

motor2

 

3- موتور های براشلس ( بدون جاروبک یا بدون ذغال) (brushless motor)

موتورهای براشلس یا موتورهای بدون ذغال از جدیدترین سامانه های حرکت چرخشی می باشند که راندمان بالا و ویژگی های برتر آن باعث شده هر روز بیشتر جایگزین موتورهای یونیورسال شود. به عنوان مثال از این موتورها در پهباد های قدرتمند یا ابزارهای شارژی گران قیمت استفاده میکنند.

motor3

 

4- سروو موتورها (servo motor)

این نوع موتورها نیز در مواقعی که نیاز به تشخیص موقعیت شفت وجود دارد بکار گرفته میشود مانند دستگاه های سی ان سی.

motor4

 

5- موتورهای خطیlinear motor

موتورهای خطی نیز در مواقعی که نیاز به حرکت خطی و رفت و برگشتی است استفاده میشود

motor5

 

تفاوت موتورهای ذغالی (یونیورسال) با موتورهای دینامی (القایی)

موتورهای القایی کاربرد بسیار گسترده ایی در صنعت دارند و قطعا از پر مصرف ترین نوع موتورهایی است که در سامانه های حرکتی صنعتی و خانگی استفاده میشوند. اساس کار این نوع موتورها بر مبنای یک استاتور (stator) که همان بدنه موتور است و یک محور چرخنده که روتور (rotor) نامیده میشود قرار دارد که در حقیقت به دلیل شباهت بسیار زیادی که به لحاظ عملکرد با تراسفورماتور دارد به آن دینام نیز گفته میشود ولی در واقع نام درست این موتور ها موتور القایی است.

نحوه عملکرد موتورهای القایی (induction electric motor)

برای توضیح نحوه عملکرد موتور القایی به زبان ساده میتوان گفت : جریان الکتریسیته متناوب (AC) با اتصال و عبور از سیم پیچ های استاتور تبدیل به نیروی الکترو مغناطیس شده و بر اثر میدان های متقابل روتور و استاتور محور چرخنده یا همان روتور شروع به چرخش کرده و موتور به کار می افتد و انرژی الکتریکی تبدیل به الکترومغناطیس شده و سپس به حرکت مکانیکی مبدل میشود.

نحوه عملکرد موتورهای ذغالی (brush motor)

در موتورهای یونیورسال (ذغالی) حرکت توسط انتقال مستقیم جریان الکتریسته به روتور از طریق براش (جاروبک یا ذغال) که از جنس کربن یا ذغال صنعتی میباشد صورت میگیرد که همین انتقال مستقیم جریان به بخش چرخنده موتور باعث مشکلاتی میگردد که در ادامه بیان خواهد شد. تبدیل جریان الکتریکی به نیروی الکترومغناطیسی پس از گذشتن از سیم پیچ روتور باعث ایجاد میدان های متقابل میان استاتور و روتور شده و موتور شروع به کار میکند ؛ بنابر این کاملا قابل پیشبینی خواهد بود که تماس دائم براش (ذغال) با روتور که دائما در حال چرخش است باعث بروز مشکلاتی از قبیل هدر رفت انرژی از طریق اصطکاک و البته همین اصطکاک باعث ساییده شدن و جرقه زدن روتور و ذغال میشود که هزینه های نگهداری و تعویض قطعات مصرفی را بالا خواهد برد. در عین حال موتورهای القایی که جریان الکتریسیته به بخش ثابت و بدون حرکت آن یعنی استاتور متصل میشود نیازی به ذغال ندارد و بنابر این پِرت انرژی کمتری به دلیل عدم وجود اصطکاک و هزینه های نگهداری کمتری دارند.


motor6

brush

 

انواع موتور القایی (دینامی)

موتورهای القایی عمدتا در دو مدل تک فاز و سه فاز تولید میشوند که موتور سه فاز عملکرد و راندمان بالاتری نسبت به موتورهای تک فاز دارند که توضیح فنی آن از حوصله ی این بحث خارج بوده و برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.
این موتورها با توجه به توان و تعداد دوران شفت خروجی نیز متفاوت هستند و بر خلاف موتورهای براش (ذغالی) میتوانند قدرت ، گشتاور و سرعت های فوق العاده بالایی داشته باشند البته در توان های بالا صرفا موتورهای نوع سه فاز تولید میشوند.
توان خروجی کلیه موتورها در اصطلاح با اسب بخار ، وات و یا کیلووات محاسبه میشود.


بهترین کارواش خانگی ذغالی است دینامی ؟!

با توجه به توضیحاتی که در مورد نحوه عملکرد هر کدام از این نوع موتورها داده شد اکنون بهتر میتوان در مورد مشخصات هرکدام از کارواش های ذغالی یا دینامی تصمیم گیری کرد و مزایا و معایب هرکدام را بهتر درک نمود و سپس با بررسی قیمت و مشاهده پرفروش ترین کارواش های خانگی برقی، بهترین و جدیدترین کارواش خانگی را خریداری نمود.
کارواش هایی که با موتورهای القایی (دینامی) کار میکنند نسبت به نوع ذغالی آنها از عملکرد بهتری برخوردارند ولی در عین حال هرکدام از آنها برای کاربردهای خاص خود طراحی و تولید شده اند که برای راحت تر شدن انتخاب و تصمیم گیری شما در ادامه به صورت فهرست وار ویژگی های هرکدام از آنها را لیست می کنیم.
1- طول عمر موتور (صرفا موتور) کارواش های دینامی بیشتر از کارواش های ذغالی است.
2- وزن کارواش های دینامی بیشتر و سنگین تر از کارواش های ذغالی است.
3- کارواش های ذغالی توان خروجی محدودی دارند و در مدل های قدرتمند تر از 150 بار غالبا از موتورهای دینامی استفاده میشود.
4- کارواش های ذغالی غالبا قیمت بسیار کمتری نسبت به کارواش های دینامی دارند و در دسته ی کارواش های خانگی برقی ارزان قیمت قرارمیگیرند و همین مورد باعث شده کارواش های ذغالی جایگاه خود را در بازار فروش کارواش های خانگی حفظ کرده و طرفداران زیادی داشته باشند بر خلاف قیمت کارواش خانگی دینامی که از مبالغ بالاتری برخوردار هستند.
5- کارواش های دینامی صدا و لرزش کمتری نسبت به مدل های ذغالی دارند که این در مکان هایی مانند بیمارستان میتواند مسئله بسیار مهمی باشد.
6- به دلیل کثیف شدن و خورده شدن ذغال پس از مدتی ( شاید هر یکسال ) کارکرد باید ذغال موتور تمیز یا تعویض گردد که این نگهداری موتورهای ذغالی را هزینه بر تر از موتورهای دینامی می کند. البته قابل ذکر است هزینه تعویض ذغال مبلغ ناچیزی می باشد.
7- هزینه تعمیرات و تعویض قطعات موتور (صرفا موتور) ذغالی غالبا کمتر از تعمیر موتورهای دینامی می باشد.
8- کارواش های دینامی به دلیل راندمان بالای موتور و همچنین عدم وجود ذغال و به طبع عدم وجود اصطکاک و جرقه و حرارت کمتری که از کارکرد موتور حاصل میشود توانایی کار مداوم و طولانی مدت را دارند در حالی که کارواش های ذغالی توان کار طولانی بدون توقف را ندارند و پس از کار یکسره طولانی داغ کرده و به موتور آسیب میرسد. البته معیار زمان طولانی یا مداوم به نسبت توان هر موتور متفاوت و کاملا نسبی است ولی به طور کلی موتورهای دینامی برای کار طولانی و مداوم طراحی شده اند.

نکات مهم در خرید کارواش خانگی

اکنون بر اساس نکاتی که در مورد تفاوت های این دو نوع کارواش گفته شد می توانید با توجه به نوع کاربرد و نیاز خود کارواش مناسب را خریداری نمایید.
به طور مثال اگر برای شسشوی خودرو خود در منزل نیاز به کارواش دارید با توجه به بودجه خود میتوانید یک کارواش دینامی یا ذغالی با خروجی حدود 120 بار خریداری نمایید که در این صورت اگر پس از شستشوی خوردو نیاز به شستن کف پارکینگ یا حیاط باشد هیچ نگرانی بابت وارد آمدن فشار به موتور کارواش خود نداشته باشید یا اگر سرویس کار تاسیسات یک ساختمان هستید که برای تمیز کردن آلودگی پس از انجام کار روی بام یا موتورخانه نیاز به کارواش قابل حمل دارید ، یک کارواش خانگی ذغالی با خروجی حدود 80 بار نیاز شما را برآورده خواهد کرد و البته برای حمل و نقل آن به علاوه دیگر ابزارآلات خود نگرانی نخواهید داشت. اگر شما برای تمیز نگه داشتن کف کارخانه یا سالن تولید خود از روغن یا دیگر عوامل کثیفی نیاز به کارواش دارید در این صورت کارواش شما باید برای کار طولانی و خروجی بیشتر طراحی شده باشد که بهتر است یک کارواش دینامی با خروجی حدود 160 بار به بالا خریداری نمایید که از قدرت خروجی بالایی جهت پاک کردن عوامل کثیفی صنعتی برخوردار است و در عین حال میتواند مدت زمان طولانی بدون هیچ نگرانی تمام سالن تولید شما را پاک نماید و برای یک تولید با کیفیت آماده کند. فروشگاه ابزار مارکت با گرد هم آوردن برند های برتر دنیا در مدل های بسیار متنوع و با ارسال رایگان به سراسر کشور تجربه یک خرید لذت بخش را به شما هدیه می دهد.

نظر (18)

مجموع امتیاز 5 از 5 بر اساس 13 نظر
 1. عباس خدایی
 1. 5 / 5

از سایت خوبتون ممنوم اطلاعات خوبی دادید ولی من نفهمیدم نقش زغال در موتور چیه؟
ممنونم

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. ابزار مارکت
 1. 5 / 5

متشکرم از شما همراه عزیز
باید عرض کنم در حقیقت ذغال کار یه سیم رو انجام میده که برق رو به موتور میرسونه ولی چون به قسمت روتور وصل میشه و روتور به محض اتصال برق به حرکت درمیاد و چرخش داره از ذغال به جای سیم مسی استفاده میشه

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. محمد مظلومی
 1. 5 / 5

مختصر و مفید، عالی بود .اگه pdf بشه ممنون میشم

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. ابزار مارکت
 1. 5 / 5

از شما همراه عزیز ابزارمارکت متشکرم
خوشحالیم که این مطلب به شما کمک کرده در انتخاب و خرید کارواش خانگی
از آنجایی که دوستان و همراهان ابزارمارکت در این مورد سوالات زیادی مانند اینکه "موتور القایی بهتره یا موتور زغالی" لازم دیدیم در این مورد...

از شما همراه عزیز ابزارمارکت متشکرم
خوشحالیم که این مطلب به شما کمک کرده در انتخاب و خرید کارواش خانگی
از آنجایی که دوستان و همراهان ابزارمارکت در این مورد سوالات زیادی مانند اینکه "موتور القایی بهتره یا موتور زغالی" لازم دیدیم در این مورد بیشتر توضیح بدهیم.

بیشتر
  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. 09113236969

سلام. من تازه با این سایت آشنا شدم. سایت خیلی خوبیه و حتما از خرید خواهم کرد. با تشکر

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. ابزار مارکت
 1. 5 / 5

همراه عزیز ابزار مارکت ، از شما متشکریم و از همراهی شما قدردانی میکنیم

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. رامین فلاحی
 1. 5 / 5

آقا شما کارتون درسته! دمتون گرم
این چیزایی که گفتید من فقط اینجا دیدم تو هیچ سایتی دیگه ندیدم

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. مجتبی گلکار فر
 1. 5 / 5

ابزار مارکت خدا خیرت بده ای کاش زودتر این متن رو میزاشتی! من سه ماه پییش برا خونه یه کارواش خریدم و کارواش دینامی خریدم چون فروشنده خیلی اصرار داشت که دینمای ها خیلی بهتر از ذغالی ولی الان فهمیدم برا کار من ذغالی خیلی به صرفه تر و ارزون تر بوده....

ابزار مارکت خدا خیرت بده ای کاش زودتر این متن رو میزاشتی! من سه ماه پییش برا خونه یه کارواش خریدم و کارواش دینامی خریدم چون فروشنده خیلی اصرار داشت که دینمای ها خیلی بهتر از ذغالی ولی الان فهمیدم برا کار من ذغالی خیلی به صرفه تر و ارزون تر بوده. و کلی هم تحقیق کردم که کدوم نوعش رو بخرم ولی تو هیچ سایتی اینقدر کاامل و مفصل توضیح نداده بودن. ولی از این به بعد میدونم اگر بخوام چیزی بخرم اول باید بیام اینجا تحقیق کنم بعد از خودتون بخرم. حتی قیمت ها رو هم الا ن نگاه میکنم به نسبت 3 ماه پیش که من کارواش خریدم با این که حتما گرون تر شده ولی شما ارزون تر گذاشتید. من به همه اشناهام گفتم که اگر چیزی میخوان بخرن بیان اول اینجا قیمت شمارو ببین و از شما بخرن. بعد از اینکه اینو خوندم یه دونه دستگاه پولیش هم لازم داشتم که ایندفه از خود شما پولیش خریدم و وافعا راضی هستم از خریدم و قیمتش. با پست اومد در خونه اونجا تحویل گرفتم. چند بار هم زنگ زدم همکارتون خیلی راهنمایی کرد و بنده خدا کلی توضیح داد که چی بخزم و چه مارکی بخرم. تو سایتهای دیگه هم که نگاه کردم همشون قیمتاشون از شما بالاتر بود. فک کنم شما تو تمام سایت های ابزار از همه بهتر هستید و اگر کسی میخواد ابزار بخره دیوانه اس بره تو مغازه بخره وقتی شما ارزونتر میدی میاد در خونه! دستتون درد نکه من مشتری ثابت شدم

بیشتر
  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. ابزار مارکت
 1. 5 / 5

آقای مجتبی عزیز از شما برای نظرات دلگرم کننده تون ممنونیم و خداروشکر میکنیم که ابزار مارکت توانسته رضایت خاطر شما را جلب کند. در پناه خداوند

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
 1. ایمان

به به ممنون از توضیحاتتون بسیار مفید بود (:
ایشالله همیشه موفق باشین ..فروشگاه تون قیمتاش عالیههه خدا خیرتون بده

  Attachments
Your account does not have privileges to view attachments in the comment
 
نظری درج نشده است، اولین نفر باشید که نظر می دهید
Load More

نظر خود را بگذارید

میتوانید نظر خود را به عنوان میهمان بنویسید ثبت نام کنید یا وارد حساب کاربری خود شوید
Attachments (0 / 3)
Share Your Location